Strona domowa / AGD DUŻE / Artykuły / Pralki ładowane od frontu

Pralki ładowane od frontu slim o głębokości poniżej 50 cm

Pralki ładowane od frontu

Slim, czyli jakie? Pralki typu slim to takie urządzenia pralnicze, które odznaczają się głębokością poniżej 50 cm. Ta głębokość pozwoli zmieścić pralkę ładowaną od frontu w wąską łazienkową szczelinę, a także pod blatem czy umywalką. Mniejsza głębokość nie ujmuje tym sprzętom nowoczesnych funkcji.

Pralki ładowane od frontu mogą mieć różne gabaryty. O ile ich wysokość jest najczęściej podobna i wynosi ok. 85 cm, o tyle głębokość pralek dostępnych na rynku jest różnorodna. Modele o niewielkiej głębokości określane są mianem pralek slim. Czym się one charakteryzują i jaką pralkę slim wybrać? Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Pralki te mogą mieć nawet mniej niż 40 cm głębokości, choć tym mianem przyjęło się określać również modele o głębokości ok. 45 cm. Gabaryty pralek slim, co oczywiste, wpływają również na maksymalną pojemność bębna takiego sprzętu.

Slim – mniejsza głębokość, duże możliwości!

Pralki typu slim, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie ubrania z całego dnia czteroosobowej rodziny. Dostępne obecnie urządzenia znacznie ułatwiają codzienne pranie. Innowacyjny sprzęt jest już nie tylko energooszczędny, solidnie wykonany, ale też funkcjonalny, a więc wyposażony w różnorodne programy automatyczne dostosowane do różnego typu odzieży – od bawełnianej po buty czy syntetyczne stroje sportowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej „inteligentnych” sprzętów, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, a do tego współpracują z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, ale również na wygodną diagnostykę pralki czy suszarki, bez konieczności zabierania jej do serwisu, co w wypadku dużego AGD nie jest najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zauważalnym trendem w pralnictwie jest też rosnąca pojemność urządzeń. Mając pojemniejszy sprzęt, będziemy mogli prać rzadziej, a co za tym idzie, zużyjemy mniej prądu czy wody. Zaoszczędzi to też nasz czas, który w dzisiejszej epoce jest niezwykle cennym „towarem”. Choć na rynku wciąż mamy dostępne pralki ładowane od góry czy nawet konstrukcje wirnikowe (m.in. do zastosowań turystycznych), to w pralkach niepodzielnie królują konstrukcje wolnostojące ładowane od frontu, a tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona – warto wybrać model slim.

Pralki ładowane od frontu

CONCEPT PP6306S; SHARP ES-HFB6102WD-PL; HISENSE WFVB6010EM

Gdzie sprawdzi się pralka slim?

Pralki automatyczne o niestandardowo małych wymiarach wybierane są głównie do niewielkich pomieszczeń. Praktyczne urządzanie łazienki, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym starszej generacji, rządziło się szczególnymi prawami. Kuchnia nie była łączona z żadnym z pokoi, chyba że nie miała okna, ale wtedy bardziej przypominała niewielką wnękę niż wydzieloną część kuchenną. Z kolei łazienka, nierzadko również połączona z toaletą, musiała pomieścić też umywalkę i wannę, która była do niedawna standardem. Kabiny prysznicowe oszczędzają cenną przestrzeń w łazienkach dopiero od niespełna 15 lat. Do tego niezbędnego wyposażenia dołączamy również pralkę automatyczną i może się okazać, że jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, znajduje się pod umywalką. Co w takim wypadku? Do takich właśnie miejsc przeznaczona jest kompaktowa pralka automatyczna. Ładowana od frontu i o głębokości mniejszej niż 40 cm z powodzeniem zmieści się pod umywalką i nie będzie przeszkadzała, np. podczas porannej toalety. Kompaktowa konstrukcja jest tu uzyskana przez zastosowanie mniejszego bębna. Zwykle pomieści on od 3 do 4 kg wsadu. Pełnogabarytowe pralki pomieszczą go dwukrotnie więcej, niemniej jeśli stajemy przez wyborem kompaktowej pralki automatycznej albo jej braku – wybór staje się oczywisty.

Pralki ładowane od frontu

Fot. Amica

Pojemność wąskich pralek

Modele slim charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje również pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 4-kilogramowy załadunek. W wypadku pralek slim największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki ładowane od frontu

AMICA WA2S814BKiSVOD; GORENJE W3E60SDSPL; SAMSUNG WW80AA126AE

Kompaktowe wymiary i łatwe przestawianie

Masa pralki slim ma znaczenie przede wszystkim w transporcie, a także podczas zestawiania urządzenia (np. w słupku z suszarką). Jednostką masy pralki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Co ciekawe, pralka slim – mimo mniejszych gabarytów – nie musi być lżejsza od swojego standardowego odpowiednika. Może to wynikać m.in. z konieczności zachowania stabilności ustawienia urządzenia i zmniejszenia poziomu wibracji i hałasu, jaki wytwarzany jest podczas pracy sprzętu. Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki są szczególnie istotne przy planowaniu ustawienia sprzętu w domu lub jego montażu w zabudowie lub na podbudowie. Ważną kwestią przy tym jest uwzględnienie, obok wymiarów sprzętu, również rozstawu otworów montażowych.

Pralki ładowane od frontu

Nowoczesne modele pralek typu slim nierzadko wyposażone są w automatyczne systemy do dozowania detergentów. Pozostałe urządzenia mają jasno oznaczone komory do poszczególnych płynów do prania i płukania tkanin. (Fot. Gorenje)

Gdzie można ustawić pralkę slim?

Wstępem do ustawienia sprzętu powinno być określenie możliwości przyłączeniowych. Docelowo pralkę należy podłączyć do trzech instalacji. Jedną z nich jest instalacja elektryczna, dzięki której pralka włącza się i programuje. To proste podłączenie do gniazdka elektrycznego przy pomocy kabla zasilającego. Ważną kwestią jest to, aby nie używać żadnych przedłużaczy czy rozgałęziaczy. Zasada jest taka, że podłączamy pralkę do najbliżej znajdującego się gniazdka elektrycznego. Kolejną instalacją jest stałe podłączenie do instalacji wodnej. Ostatnim z podłączeń jest przyłącze odpływowe, przez które pralka będzie pozbywała się wody z prania, płukania i wirowania tkanin.

W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów, aby zainstalowane AGD nie kolidowało z innymi elementami pomieszczenia, żeby np. drzwi pralki otwierały się na odpowiednią, najwygodniejszą z punktu widzenia użytkownika, stronę.

Pralki ładowane od frontu

SAMSUNG WW70AA626TE; MPM MPM-4610-PA-31; GORENJE WEI74SBDS

Optymalne miejsce montażu

Kluczowym aspektem jest określenie, w którym miejscu ma docelowo stać pralka. W zależności od wybranego miejsca użytkownik będzie musiał bowiem przedłużyć elementy rur lub okablowania. To aspekt ważny, bowiem węże z elektrozaworami oraz przewody elektryczne i odpływowe mają określoną długość (nie należy ich samodzielnie przedłużać). Po ustaleniu i przygotowaniu odpowiedniego miejsca należy rozwinąć wąż doprowadzający wodę i przykręcić go do zaworu. Następnie należy przyłączyć rurę odpływową do kanalizacji. Przy montowaniu węża warto umieścić wlot do instalacji kanalizacyjnej na odpowiedniej wysokości, tak żeby w razie nieprzewidzianej sytuacji nie wystąpiło ryzyko zalania pomieszczenia. Można także stosować gumowe uszczelki, które minimalizują nieprzyjemny zapach. W gotowej instalacji możemy także przyłączyć pralkę do baterii zlewozmywakowej zintegrowanym przyłączem, choć należy pamiętać, że tego typu sposób przyłączenia uwidacznia prowadzenie rur. Może też kolidować z innymi elementami łazienki. Gdy w pomieszczeniu nie ma przygotowanego odpływu kanalizacyjnego, warto jest zmodyfikować syfon pod zlewem lub umywalką. Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń i określonych odległości oraz wysokości.

Pralki ładowane od frontu

Fot. Gorenje

Montaż elementów podłączeniowych

Ostatnim etapem jest podłączenie pralki do energii elektrycznej. Pralka powinna być podłączona do uziemionego gniazdka sieciowego 230 V (16 A) za pomocą oryginalnego przewodu z uziemioną wtyczką. Jak wspomnieliśmy, nie należy stosować przedłużaczy. Jeśli producent wyposażył model w specjalne gumki izolująco-zabezpieczające podstawę pralki, warto z nich skorzystać. Nie tylko stabilizują pralkę, ale i zabezpieczają przed przedostawaniem się pod nią wody, kurzu czy brudów. Uszczelki tego typu są do nabycia w wybranych sklepach i serwisach fabrycznych. Warto też przewidzieć usytuowanie gniazda sieciowego. Nagminnym błędem jest sytuowanie go na ścianie bocznej lub za urządzeniami. Ważnymi kwestiami w wypadku pralek są ich prawidłowe przyłączenie do źródeł wody i energii oraz montaż. Dotyczy to wszystkich urządzeń pralniczych, a nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogłoby wydawać.

Pralki ładowane od frontu

Niestandardowe wymiary kompaktowych pralek automatycznych sprawiają, że zmieszczą się one pod umywalką lub w innym miejscu, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. (Fot. Hisense)

Właściwy montaż zapewni cichą pracę

Nie bez znaczenia dla cichej pracy pralki jest jej odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu, w którym ma pracować. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie urządzenia. Pralka nie powinna dotykać ściany ani znajdować się bardzo blisko niej, ponieważ podczas wirowania może o nią uderzać, a tym samym wytwarzać niepożądane dźwięki. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria antywibracyjne. Mogą to być specjalne maty lub po prostu podkładki czy nakładki na nóżki pralki – uniwersalne lub dopasowane do sprzętu danego producenta. Tego typu dodatki zapobiegają niepożądanym drganiom urządzenia podczas pracy, poprawiają stabilność ustawienia sprzętu, a tym samym zapobiegają przesuwaniu się pralki (co może mieć miejsce zwłaszcza podczas wirowania). Dodatkowo wpływają na zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę.

2022-06-06
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket