Strona domowa / AGD MAŁE / Artykuły / Funkcjonalne i stylowe

Funkcjonalne i stylowe tostery

Funkcjonalne i stylowe

Praktyczne tostery zdobywają coraz większą popularność w naszych kuchniach. Dzięki nim szybko przygotujemy śniadanie z ciepłymi grzankami. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na jego parametry oraz właściwości użytkowe. Jeśli zależy nam na spójnej stylistyce, warto wybierać urządzenia w ramach serii śniadaniowej.

Nowoczesne tostery wyposażone są w takie funkcje jak możliwość podnoszenia grzanek czy rozmrażanie pieczywa. Coraz większą popularnością cieszą się również modele z szerokimi szczelinami, ponieważ pozwalają na opiekanie różnego rodzaju pieczywa. Najmniejsze modele przygotują jedną grzankę, z kolei te największe nawet cztery i są idealnym wyborem dla dużych rodzin.

Rodzaje tosterów

Mówiąc o tosterach, mamy przed oczami urządzenia klasyczne, które można spotkać w większości domów. Jednak to tylko jedna z kilku odsłon tych produktów. Na rynku można znaleźć prawdziwe perełki. Są to tostery, które najczęściej stanowią część innych urządzeń, a więc są swego rodzaju hybrydami. Różnią się one budową i funkcjami. W zależności od typu tostowanie pieczywa może być ich głównym lub drugorzędnym zadaniem.

Funkcjonalne i stylowe

SAM COOK PSC-60/B; AMICA TD 3021; ZELMER ZTS7386

Tostery klasyczne

Ich cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Mają niewielkie rozmiary i pozwalają przygotować od dwóch do czterech tostów jednocześnie. Część z nich ma dodatkowe ruszty do opiekania bułek, rogalików lub większych porcji chleba. Oprócz tostowania mogą też np. podgrzewać lub rozmrażać pieczywo. Najczęściej wyposażone są w funkcję centrowania chleba i regulację stopnia opiekania.

Funkcjonalne i stylowe

Wybierając toster, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo użytkowania i np. funkcję podnoszenia grzanek. (Fot. Concept)

Tostery z grillem

Nazywane są także grillami z funkcją tostera. W tym wypadku tostowanie pieczywa to dodatkowa funkcja urządzenia, które głównie spełnia funkcję opiekacza czy minipiekarnika. Produkty tego typu mają moc ok. 1700 W i pozwalają na trzy sposoby obróbki termicznej. Użytkownik może korzystać z samego tostera, który automatycznie ustawia kromki chleba w szczelinach, może także grillować potrawy lub korzystać z obu tych funkcji jednocześnie. Jako toster urządzenie ma elektroniczną kontrolę stopnia przypieczenia oraz regulację stopnia opiekania, jako grill wyposażone jest w górny i dolny element grzejny. Toster z grillem to produkt uniwersalny i często określany jako półprofesjonalny. Pozwala na przygotowanie nie tylko tostów, ale i bagietek, kiełbasek czy jajek sadzonych. Zazwyczaj ma osobny włącznik górnego i dolnego grzania, 5-minutowy zegar do wyłączenia zasilania i odczepianą rączkę w płycie grilla.

Funkcjonalne i stylowe

Bosch Styline TAT8612; Concept TE2062 Retrosign; MPM BH-8863

Tostery z jajowarem

To kolejna perełka na rynku, o której warto wspomnieć. Jest to połączenie dwóch urządzeń, które  mogą jednocześnie pracować. Do tostera dobudowany jest jajowar, w którym jajka mogą być przygotowywane na dwa sposoby. Jak to działa? Zasada jest prosta. Do specjalnego pojemnika wlewa się wodę, a nad nim umieszcza specjalną nakładkę z uchwytem, która ma charakterystyczne otwory. To właśnie dzięki nim można ugotować jajka w skorupce. Ich liczba zależy od konkretnego modelu. Na to można nałożyć kolejną warstwę, czyli maleńką patelenkę, do której wbija się jajko. Dzięki temu można przygotować jajka na twardo i jajka sadzone robione na parze. Do elementów budowy trzeba zaliczyć także kratkę i pokrywkę. Pierwsza pozwala na opiekanie np. szynki, druga przyspiesza gotowanie. Warto pamiętać, że zarówno z tostera, jak i jajowaru można korzystać w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki temu, że oba urządzenia mają osobne sterowanie i ustawienia.

Funkcjonalne i stylowe

Stylistyka to bardzo ważny aspekt sprzętu AGD. Warto wybrać produkty z jednej serii, które będą spójnie wyglądać w kuchni. (Fot. Breville)

Tostery w zabudowie

Nie są popularne i tak naprawdę niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Ale właśnie dlatego warto je opisać. Urządzenie montuje się w szufladzie i podnosi jednym ruchem ręki, co sprawia, że od razu jest gotowe do użycia. Ma ono obudowę ze stali nierdzewnej, która izoluje ciepło, funkcję automatycznego wyłączenia po złożeniu, możliwość rozmrażania i podgrzewania oraz automatyczne ustawienie tostów. Tak naprawdę nie odbiega zbytnio od klasycznych tosterów i ma większość takich samych funkcji, m.in. opcję ustawienia kilku stopni opiekania, wskaźnik LED, funkcję automatycznego przerywania opiekania, ręcznego podnoszenia tostów czy automatycznego wyłączenia w razie ich zaklinowania. Tostery do zabudowy w szufladzie także są wyposażone w wyjmowaną tackę na okruchy, którą można wyjąć w pozycji pionowej i poziomej, czy dodatkowy ruszt do opiekania.

Funkcjonalne i stylowe

Breville Mostra VTT935X; Salter EK4536NERO; Concept TE2052

Parametry tosterów

Wybierając toster, możemy zwrócić uwagę na kilka parametrów użytkowych, których znajomość pozwala lepiej dobrać produkt do potrzeb. Jak przystało na urządzenie elektryczne, na pierwszy plan wybija się, oczywiście, moc. Tak naprawdę jest ona zależna od wielkości urządzenia. Standardowe tostery na dwie Jest ona w zupełności wystarczająca. Większą moc mają tostery na np. 4 grzanki, zazwyczaj jest to ok. 1500 W. Wynika to po prostu z większej liczby grzałek.

Liczba opiekanych jednocześnie tostów to kolejny ważny parametr. Standardem są dwa, co wystarcza większości użytkowników. Jednak jeśli domowników jest dużo i wspólne śniadania są częste, to warto rozważyć model, który przygotuje cztery tosty jednocześnie. Możemy tu wyodrębnić dwa rodzaje konstrukcji – ze standardowymi szczelinami oraz wydłużonymi. Atutem tych drugich jest to, że w wydłużonej szczelinie mieszczą się dwa tosty standardowe lub jedna duża kromka chleba, np. baltonowskiego. Tu powinniśmy po prostu kierować się tym, jakie pieczywo jemy. Na koniec ze wszystkich parametrów warto wziąć pod uwagę również szerokość szczelin. Chleb tostowy jest dosyć wąski, ale przecież nie musimy ograniczać się tylko do niego. W tosterze z szerokimi szczelinami szybko podgrzejemy np. przekrojone bajgle albo bułki do burgerów i wiele innych rodzajów pieczywa. Duża uniwersalność jest w tym wypadku znaczną zaletą.

Funkcjonalne i stylowe

Breville Edge VTR017X; Eldom TO265 Nele; Adler AD 3214

Funkcje w tosterach

Standardowe tostery mają kilka funkcjonalnych rozwiązań. Warto wiedzieć, co to za funkcje, aby wykorzystać pełnię możliwości urządzeń.

  • Rozmrażanie – pojedyncze kromki zamrożonego pieczywa można rozmrażać bezpośrednio w tosterze.
  • Podnoszenie kromek – podniesienie dźwigni do góry wysuwa kromki ponad szczeliny. Można je więc wyjąć bez obawy o oparzenie.
  • Tacka na okruchy – wyjmowana tacka na okruchy to obecnie standard. Zdecydowanie ułatwia ona czyszczenie urządzenia. Wystarczy ją regularnie opróżniać.
  • Ruszt do podgrzewania – może być zdejmowany lub zintegrowany w obudowie i podnoszony specjalną dźwignią. Służy do podgrzewania pieczywa, np. bułeczek.
  • Wyświetlacz cyfrowy – niektóre zaawansowane modele są wyposażone w wyświetlacz, który odmierza czas i wskazuje dokładnie, jak długo trwa opiekanie.
  • Regulacja stopnia opiekania – pozwala na ustalenie czasu opiekania. Najczęściej toster jest wyposażony w pokrętło lub suwak, na którym wybieramy określoną wartość.
  • Przycisk „stop” – umożliwia szybkie wyłączenie urządzenia; wystarczy go wcisnąć, a toster natychmiast zakończy podgrzewanie.
  • Centrowanie pieczywa – aby pieczywo było równomiernie opieczone z każdej strony, musi znajdować się idealnie pośrodku, w równych odległościach od grzałek. Za to właśnie odpowiada funkcja centrowania.
  • Miejsce na nawinięcie przewodu – pod tosterem można nawinąć przewód zasilający, jeśli jest zbyt długi.

2022-07-16
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket