POLITECHNIKA WARSZAWSKA

Konferencja Technika Świetlna 2022

Konferencja

W czerwcu 2022 w gmachu Politechniki Warszawskiej odbyła się XXX Krajowa Konferencja Oświetleniowa Technika Świetlna 2022 oraz 2. Forum Technologii Oświetleniowych.

Jest to najważniejsze spotkanie środowiska oświetleniowego w Polsce, poświęcone najnowszym technologiom i rozwiązaniom oświetleniowym. W czasie konferencji odbyły się wykłady i prezentacje merytoryczne, prowadzone przez ekspertów ze świata nauki, przemysłu i usług oświetleniowych. Na stoiskach firm oświetleniowych i metrologicznych można było zapoznać się z najnowszymi urządzeniami do pomiarów światła i oprawami oświetleniowymi.

Konferencja została zorganizowana przez Polski Komitet Oświetleniowy SEP, Zakład Techniki Świetlnej Instytutu Elektoroenergetyki Politechniki Warszawskiej i Akademię LED. Wymiana wiedzy z różnorodnych tematów ważnych dla branży oświetleniowej to największa zaleta tego typu wydarzenia. W ciągu dwóch dni 9 i 10 czerwca odbyły wykłady i prezentacje w wielu sesjach tematycznych:

  • Badania systemów oświetleniowych.
  • Oświetlenie wewnętrzne, jakość i energooszczędność.
  • Systemy oświetleniowe i sterowanie.
  • Oświetlenie zewnętrzne i zanieczyszczenie światłem.
  • Badanie promieniowanie optycznego i barwy światła.

Konferencja

Różne systemy oświetlenia w hulajnogach.

Wśród praktycznych badań, systemów oświetleniowych z jakimi spotykamy się w życiu codziennym, można była zapoznać się ze sposobami badań materiałów fluorescencyjnych stosowanych do oznaczania dróg ewakuacyjnych. Badania parametrów fotometrycznych układów świetlnych hulajnóg elektrycznych i urządzeń elektrycznych pokazały jak ważne jest oświetlenie dla bezpieczeństwa w jednośladowych środkach transportu. Omówiono wpływ oświetlenia wewnętrznego na zmęczenie pracownika na wybranych stanowiskach pracy. Można było zapoznać się z obliczeniami zużycia energii elektrycznej w oświetleniu wnętrz wykorzystującym oświetlenie dopełniające do oświetlenia dziennego. Ciekawymi tematem był wykłady poświęcony wpływowi zastępowania w instalacjach oświetlenia zewnętrznego lamp wyładowczych źródłami światła źródłami LED na obserwacje astronomiczne nocnego nieba.

Zostały omówione systemy sterowania oświetleniem wnętrz. Dużo miejsca poświęcono oprawom LED. Poruszone zostały taki tematy jak:

  • Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne ze źródłami LED w aspekcie trwałości materiałowej i ekologii produkcji,
  • Analiza infrastruktury oświetlenia drogowego w Polsce – zapotrzebowanie na dedykowane rozsyły strumienia świetlnego opraw LED.
  • Partner konferencji Pol-lighting omówił wyniki badań lamp i opraw LED dostępnych na rynku polskim.

Zdj

Konferencja

Wśród wystawców znalazły się takie firmy jak GL Optic, producent systemów do pomiaru oświetlenia - od pomiaru pojedynczych diod LED po kompleksowe testy opraw.

Konferencja

Konica Minolta zaprezentowała mierniki światła, które pozwalają zmierzyć luminancję źródeł światła, temperaturę barwową i chromatyczność, natężenie oświetlenia i widmo światła. Urządzenia pomiarowe łączą w sobie dokładność pomiaru z łatwością obsługi. Analizatory barw do regulacji monitorów komputerowych, wyświetlaczy LCD oraz ekranów.

Konferencja

Na stoisku firmy Ledvance (ze 100 letnim doświadczeniem w branży oświetleniowej) można było dowiedzieć się o najnowszych systemach sterowania światła i zaletach opraw oświetleniowych Ledvance LED.

2022-07-27
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket