AMICA

Spółką giełdową świadomą klimatycznie

Spółką giełdową

Polski producent AGD znalazł się w prestiżowym gronie 21 spółek giełdowych, które mają świadomość ryzyka klimatycznego. Badanie „Corporate Climate Crisis Awarness” uwzględnia dane zawarte w 152 niefinansowych raportach rocznych emitentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Grupa Amica otrzymała 7 na 10 punktów przy tegorocznej średniej na poziomie 2,71. Badanie ocenia zawartość raportów rocznych pod kątem prezentowania danych niefinansowych odnoszących się do kwestii klimatycznych. Grupa Amica została doceniona m.in. za informacje dotyczące mapy szans i ryzyk związanych z klimatem, przedstawienie sposobu zarządzania zagadnieniami klimatycznymi w strukturze organizacji oraz raportowanie emisji gazów cieplarnianych.

– Jesteśmy spółką z blisko 25-letnią historią na giełdzie. Od lat staramy się rzetelnie komunikować z rynkiem i nasz raport zrównoważonego rozwoju jest kolejnym krokiem w tym procesie. Chcemy być także w pełni przygotowani do spełnienia nowych wymogów, które zostały określone w unijnej dyrektywie CSRD czy standardach ESRS. Cieszymy się, że te starania zostały zauważone i dziękujemy za wyróżnienie – komentuje Michał Rakowski, członek zarządu ds. finansowych i zasobów ludzkich, odpowiedzialny także z obszar ESG w grupie Amica.

Raport grupy Amica za 2021 r. uwzględnia nowe wymogi sprawozdawcze w zakresie informacji niefinansowej. Spełnia międzynarodowe wytyczne GRI dotyczące raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu, a także jest dostosowany do wymogów przyszłej dyrektywy CSRD. Dokument przedstawia wpływ zagadnienia ESG (Environment, Social, Governance) na rozwój, wyniki i sytuację biznesową grupy Amica. W tym celu firma przeprowadziła badanie istotności z zastosowaniem rozbudowanego kwestionariusza dla różnych grup interesariuszy z zachowaniem zasady podwójnej istotności.

W raporcie zawarto także informacje dotyczące unijnej taksonomii działalności zrównoważonej środowiskowo. Odnoszą się one do obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. Istotnie została rozbudowana część środowiskowa, która prezentuje podejście firmy do środowiska naturalnego i zmian klimatu. Uwzględnia m.in. zasady ekoprojektowania, wskazuje ryzyko klimatyczne oraz objaśnia zarządzanie surowcami i odpadami.

W proces tworzenia raportu zostały zaangażowane wszystkie spółki należące do grupy w Polsce i za granicą. To już czwarta edycja Badania Świadomości Klimatycznej Spółek. Inicjatywę organizują: Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska we współpracy z firmą doradczą Materiality.

2022-11-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket