Filtry kranowe i domowe systemy filtracji wody

Filtry kranowe

Systemy filtracji wody płynącej z kranu coraz częściej spotykane są w domach i mieszkaniach. Nierzadko decydujemy się na filtrację wody już na etapie projektowym. Niemniej nawet w przypadku pełnego wyposażenia producenci oferują szereg sprzętów i systemów, dzięki którym bez konieczności przeprowadzania głębokiego remontu będziemy mogli cieszyć się filtrowaną, a zatem czystą i wolną od zanieczyszczeń wodą. (Fot. Franke)

Systemy do domowej filtracji wody czy też specjalne baterie z wbudowanym filtrem wody znajdują się w ofercie wielu producentów armatury, nie tylko kuchennej, ale również łazienkowej – do użytku domowego i komercyjnego. Woda filtrowana jest z zastosowaniem rozmaitych funkcji i opatentowanych systemów filtracji. W zależności od producenta będą nosiły inne nazwy i różniły się szczegółami konstrukcyjnymi. Co więcej, baterie kuchenne wyposażane są w różnego rodzaju funkcje i rozwiązania techniczne. Służą one nie tylko komfortowi korzystania z urządzenia, ale również zminimalizowaniu zużycia wody.

Same plusy domowej filtracji wody

Picie wody prosto z kranu to przede wszystkim oszczędność, tak pieniędzy, jak i cennych zasobów naturalnych. Stosując domowe systemy filtracji wody, która wypływa z kranu, czy to w postaci dzbanka, czy rozwiązania, do którego wymagany jest montaż dodatkowych urządzeń, przede wszystkim ograniczamy kupowanie wody butelkowanej, niezależnie od tego, czy działamy ekologicznie i kupujemy wodę w szklanych butelkach, czy plastikowych, kiedy jest to po prostu łatwiejsze. Woda mineralna czy też mineralizowana jest gotowa do spożycia bez żadnej obróbki, niemniej ta wygoda wymaga od użytkownika poniesienia znacznych kosztów. Koszt zakupu wody w butelce nie kończy się wraz z uiszczeniem opłaty w sklepowej kasie. Plastik wykorzystywany do jej transportowania ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jest trudno przetwarzalnym materiałem, a jego produkcja i wykorzystywanie do pakowania rozmaitych produktów, nie tylko spożywczych, osiągnęło niewyobrażalną skalę. Poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego plastikiem już dawno przekroczył wskaźnik, którego żadna firma recyklingowa nie jest w stanie zniwelować. Rezygnacja ostatecznego użytkownika z zakupu wody w plastikowej butelce to najlepszy sposób na skuteczną walkę z tym zjawiskiem.

Filtry kranowe

FRANKE Vital S; BLANCO Fontas II; FRANKE Neptune Style Clear Water

Domowe sposoby filtracji wody

Filtrowanie wody znane jest człowiekowi od zarania dziejów. Pierwotni ludzie, aby pozbyć się widocznych zanieczyszczeń, cedzili wodę przez mech, korę drzew, a także zioła. Do zanieczyszczeń, które nie były widoczne, stosowano filtrację przez gotowanie. Taki zabieg powodował, że większość wirusów, bakterii i drobnoustrojów ginęła w zetknięciu z wysoką temperaturą. Jakie rozwiązania stosowane są obecnie? Sposobów domowej filtracji wody jest przynajmniej kilka – od prostych dzbanków, w których montowany jest wymienialny filtr, po rozbudowane systemy, które montujemy tam, gdzie w domach i mieszkaniach wypływa woda do spożycia. Niezależnie od zastosowanej metody główną rolę w każdej z nich odgrywa specjalny filtr, dzięki któremu woda jest czysta, bez widocznych i niewidocznych zanieczyszczeń, a jej smak i zapach nie zmieniają ostatecznego smaku i zapachu przygotowywanych z jej udziałem i na jej bazie potraw. Co więcej, filtrowana woda nie powoduje osadzania się tak zwanego kamienia. Trudny do usunięcia z garnków czy zlewozmywaka osad kamienny staje się odległym wspomnieniem, co dodatkowo zapewnia zdrowie i oszczędza czas, który mielibyśmy przeznaczyć np. na szorowanie zakamienionych powierzchni.

Filtry kranowe

Wyciągana wylewka w bateriach sztorcowych stanowi ich przedłużenie i sprawia, że można napełniać garnki stojące na kuchence obok

czy wiadra i miski niemieszczące się w zlewie kuchennym. (Fot. Blanco)

Co warto wiedzieć o filtrach wody?

Zanim zdecydujemy się na rozwiązanie w zakresie domowej filtracji wody, warto przeanalizować nasze (a także pozostałych domowników) potrzeby w tej materii. Zależnie od przyzwyczajeń i codziennego obchodzenia się z wodą najpierw warto sprawdzić, jakie metody filtrowania wody pitnej oferują producenci, ile takie rozwiązania kosztują, a na koniec wybrać filtr i cieszyć się czystą wodą pitną prosto z kranu każdego dnia bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim filtry w „domowych oczyszczalniach wody” różnią się budową, wielkością oraz wydajnością. Różnice odnajdziemy też w skuteczności usuwania różnego rodzaju i pochodzenia zanieczyszczeń. Wybór filtra powinien odzwierciedlać potrzeby gospodarstwa domowego. Dotyczy to przede wszystkim jakości i twardości wody, którą mamy w kranie przed domowym filtrowaniem. Koszt rozwiązania zależeć będzie głównie od wydajności systemu filtracji, który należy dobrać do średniego zużycia wody w mieszkaniu czy domu. Równie ważnym parametrem poprzedzającym decyzję o konkretnym rozwiązaniu będzie informacja o tym, czy korzystamy z miejskiej lub gminnej sieci wodociągowej, czy mamy własną studnię.

Filtry kranowe

Fot. Franke

System filtracji montowany na kran

To jeden z najprostszych i najmniej wymagających systemów filtracji, który do prawidłowego działania wymaga montażu. Taki filtr montowany jest zwykle na wylewce baterii w miejscu perlatora, czyli elementu, przez który wypływa woda z wylewki. W zasadzie nie ma większych przeszkód, żeby zamontować taki system filtracji na jakiejkolwiek baterii, czy to kuchennej, czy znajdującej się w innym miejscu w domu czy mieszkaniu. Jego zaletą jest to, że umożliwia filtrację bardzo dużej ilości wody, która dostępna jest po wykonaniu jednego ruchu ręki. Użytkownik może również wybrać, czy chce użyć wody filtrowanej. czy niefiltrowanej. Warto mieć na uwadze, że taki filtr wymaga okresowej wymiany zalecanej przez producenta. To bardzo prosta czynność i nie wymaga od użytkownika znajomości systemów hydraulicznych ani specjalistycznej wiedzy z tego zakresu. Wymiana filtra powinna nastąpić po przepłynięciu przez niego określonej ilości wody, mierzonej w litrach lub centymetrach sześciennych. W wielu wypadkach wygodną opcją jest instalacja dodatkowego urządzenia, jakim jest przepływomierz, który odlicza ilość przepuszczonej przez filtr wody i informuje użytkownika o osiągnięciu wymaganej liczby do wymiany filtra na kranie.

Filtr do wody montowany pod zlewozmywakiem

Filtry montowane pod zlewozmywakami określane są nazwą „podzlewozmywakowe”. Ich nazwa wzięła się stąd, że zwykle montowane są w szafce kuchennej, w której zamontowany jest zlewozmywak. To dlatego, że tego typu filtr montuje się przez jego bezpośrednie podłączenie do przyłącza zimnej wody wodociągowej. Instalacja takiego systemu filtracji nie jest rudna, niemniej jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, warto tę czynność powierzyć wykwalifikowanym fachowcom. Tego rodzaju filtr jest o wiele wydajniejszy niż wcześniej wspomniany filtr montowany na kran. To również sprawia, że jest od niego bardziej kosztowny. Rozmaite rodzaje filtrów podzlewozmywakowych z powodzeniem eliminują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, a także usuwają z niej nieprzyjemny zapach, który może powstawać przy transportowaniu wody przez rury wodociągowe. Cechą szczególną tego rodzaju filtracji jest to, że do filtrów podzlewozmywakowych najczęściej dołączona jest oddzielna wylewka.

2022-12-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket