AMICA

Relacja z debaty „Zrównoważony rozwój w czasach kryzysu”

Relacja z debaty

Poważne ryzyko makroekonomiczne, związane m.in. z inflacją i wysokimi kosztami energii, kryzys geopolityczny spowodowany wojną w Ukrainie, a także pogarszające się nastroje konsumenckie – tak wygląda obecnie otoczenie biznesowe polskich przedsiębiorstw. O tym, jak rozwijać się w sposób zrównoważony, gdy czasy są wymagające, rozmawiali uczestnicy debaty „Zrównoważony rozwój w czasach kryzysu. Przyspieszenie czy zmiana kierunku?”, która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podczas jubileuszu 25-lecia debiutu giełdowego spółki Amica.

Zaproszeni goście podzielili się swoimi spostrzeżeniami w zakresie zrównoważonego rozwoju, który najpierw w czasach pandemii, a obecnie wojny w Ukrainie, napotyka na wiele wyzwań w organizacjach. O to, czy mamy do czynienia z przyspieszeniem, czy też ze zmianą kierunku działań z obszarów ESG, pytał swoich rozmówców na scenie Przemysław Barankiewicz, komentator giełdowy i ekonomiczny.

Przyspieszenie czy zmiana kierunku?

Alina Jankowska-Brzóska, wiceprezes zarządu grupy Amica, zaznaczyła, że zmiany, które zachodzą w organizacjach w tym zakresie, w dużym stopniu są odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa. – Klient skupia się dziś nie tylko na cenie, ale także na parametrach związanych z wytwarzaniem i użytkowaniem produktu, czyli jego energochłonności czy zużyciu wody. Coraz większą wagę przywiązują do tego, czy urządzenie jest wyprodukowane częściowo z materiałów recyklingowych albo czy ma indeks naprawialności. Czy takie podejście ma wpływ na cenę? Tak, ale naszym zadaniem jest edukowanie, że ta nieco wyższa cena może mieć wpływ na niższe rachunki. Konsumenci oczekują od nas rozwoju produktów w duchu ekoprojektowania i właściwych wskazań co do ich użytkowania.

Do idei ekoprojektowania i budowania konsumenckiej świadomości nawiązał Marcin Bilik, pierwszy wiceprezes zarządu grupy Amica ds. operacyjnych. –Tworzenie produktu zaczyna się od fazy projektowej, gdy decydujemy nie tylko o funkcjach danego sprzętu dla użytkownika, ale też jakich komponentów użyjemy w produkcji, czy zastosowane materiały będą ekologiczne, czy będzie można je poddać recyclingowi, jakie będą parametry techniczne. Wszyscy wiemy, że lodówka jest sprzętem, który zużywa najwięcej energii, bo pracuje w sposób ciągły. Drugi to indukcja. Na temat jej energochłonności narosło wiele mitów. Tymczasem warto wiedzieć, że sprawność indukcji mierzona w oddawaniu ciepła do garnka sięga 98 proc., podczas gdy w przypadku kuchni gazowej jest to ok. 60 proc. Innym słowy, stosowana w indukcji technologia umożliwia lepsze zarządzanie ciepłem, co w efekcie może nas mniej kosztować. Mamy do tego świetną, płaską i bezpieczną powierzchnię.

Dywersyfikacja sprzyja zrównoważonemu rozwojowi

Wybór komponentów i surowców zużywanych w produkcji jest istotny także z punktu widzenia łańcuchów dostaw i partnerstw biznesowych. W okresie pandemii na całym świecie zostały zaburzone zarówno dostawy, jak i dostępność surowców. To wymusiło na firmach przemysłowych i dostawcach zmiany w zarządzaniu logistyką.

Za sprawą wojny w Ukrainie dywersyfikacja stała się też kluczowa na rynku energii. Jeszcze przed rozpoczęciem obecnie trwającego sezonu grzewczego perspektywa kryzysu energetycznego stanowiła jeden z poważniejszych czynników ryzyka dla zachowania ciągłości produkcji w polskim przemyśle. Łagodny przebieg zimy to ryzyko zmniejszył, jednak wciąż pozostaje pytanie, czy firmy są na taki kryzys przygotowane.

Relacja z debaty

Pozytywny wpływ społeczny

Na koniec dyskusji głos zabrał Marcin Bilik. – Jako firma byliśmy, jesteśmy i będziemy odpowiedzialni społecznie. Musimy dotrzymywać wiarygodności nie tylko u klientów, ale i u akcjonariuszy, i partnerów biznesowych. Świat jest zmienny i musimy się do tego stanu dostosować, ale myśląc wielokierunkowo – podsumował. Debatę podczas jubileuszu 25-lecia statusu spółki giełdowej Amica poprzedziła prezentacja strategii zrównoważonego rozwoju, nad którą firma pracowała w ubiegłym roku. To dokument, który wyznacza cele społeczne i zarządcze w perspektywie roku 2025 i 2030, a także środowiskowe do 2040 i 2050 r.

Misją, która towarzyszyć będzie organizacji w zakresie realizacji celów ESG, jest bycie odpornym i zorientowanym na zrównoważony rozwój europejskim producentem sprzętu AGD z pozytywnym wpływem społecznym.

Relacja z debaty

Michał Rakowski, członek zarządu grupy Amica odpowiedzialny za finanse, zasoby ludzkie i zrównoważony rozwój.

Nasza strategia zrównoważonego rozwoju jest naturalną konsekwencją wcześniej podjętych działań. Od lat prowadzimy działania proekologiczne, które ograniczają nasz wpływ na środowisko, inwestujemy w nowoczesne i wydajne technologie, dbamy o ludzi i nasze zespoły. Te działania dotykają wielu grup naszych interesariuszy, z którymi prowadzimy regularny i transparentny dialog. W strategii opowiadamy im o naszych celach i ambicjach, chcemy pokazać, dokąd dążymy i na czym nam zależy w perspektywie kolejnych dekad.

2023-04-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket