Wzmacniacze zintegrowane

Marantz Model 40n z platformą Heos odtwarza muzykę z serwisów Spotify, Airplay 2, Tidal, TuneIn Radio i wiele innych. (Fot. Marantz)

Konstrukcje dual mono

Wśród wzmacniaczy dwukanałowych dostępne są tzw. konstrukcje dual mono. Różnią się one od klasycznego modelu stereofonicznego tym, że obydwa kanały są od siebie odpowiednio odizolowane. Chodzi tu przede wszystkim o ich zasilanie. Znacznie zmniejszają się wówczas przesłuchy międzykanałowe. Konstrukcja dual mono to więc poniekąd dwa wzmacniacze monofoniczne zamknięte w jednej obudowie.

Wzmacniacze zintegrowane

DENON DRA-800H

Wzmacniacze z Wi-Fi i Bluetooth

Wzmacniacze stereo potrafią współpracować z wieloma innymi urządzeniami, coraz częściej bezprzewodowo. Wszystko to dzięki obsłudze różnorodnych standardów komunikacji, np. Wi-Fi (zależnie od funkcjonalności sprzętu). Popularny jest też standard Bluetooth. Jego obsługa umożliwia strumieniowe przesyłanie sygnału, m.in. z urządzeń mobilnych, do systemu audio. Z kolei łączność z Internetem pozwala np. na odtwarzanie muzyki z internetowych stacji radiowych i serwisów muzycznych, których dostępność zależna jest od modelu urządzenia. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Spotify, Tidal czy Deezer.

Wzmacniacze zintegrowane

PIONEER A-10 AEB

Złącza we wzmacniaczu

Przed zakupem wzmacniacza warto ustalić, z jakich źródeł muzyki chcemy korzystać, a więc należy sprawdzić, w jakie złącza są wyposażony. Wyróżniamy złącza, do których dołączamy kolumny głośnikowe i słuchawki, oraz źródła muzyki, spośród których najpopularniejsze to odtwarzacz CD, magnetofon, gramofon, tuner radiowy, które dołącza się do złączy sygnałów analogowych cinch i cyfrowych coaxial (współosiowe) lub optical (optyczne). Wybór konkretnego źródła muzyki umożliwia umieszczony na froncie przełącznik źródeł sygnałów (CD, Tuner FM, AUX, USB, Bluetooth). Ważnym pokrętłem jest regulacja głośności. Mogą być też regulatory niskich i wysokich tonów oraz balansu między kanałami. Może być też wyjście Pre Out dla sygnału subwoofera.

Wzmacniacze zintegrowane

Wzmacniacz hybrydowy klasy AB TAGA Harmony HTA-800B z Bluetooth i wejściami: CD, Line i Phono. (Fot. TAGA Harmony)

Dopasowanie kolumn do wzmacniacza lub odwrotnie

Jeśli mamy ulubione kolumny, a chcemy dobrać do nich wzmacniacz, warto przetestować i porównać wpływ kilku różnych wzmacniaczy na brzmienie dźwięku przy zastosowaniu tego samego źródła, np. odtwarzacza CD, najlepiej w warunkach domowych, uwzględniając tym samym wpływ akustyki pomieszczenia na brzmienie zestawu. Innym podejściem do tworzenia zestawu stereo jest dobranie do wzmacniacza, który nam odpowiada, kolumn głośnikowych. W systemie audio opartym na wzmacniaczu stereo ważne jest dopasowanie jego parametrów technicznych z parametrami kolumn głośnikowych, które są do niego podłączone. Należy uwzględnić dopasowanie pod względem mocy i impedancji. Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest wzmacniacz o zbyt małym wzmocnieniu. Aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Konsekwencją tego jest przesterowanie sygnału wychodzącego ze wzmacniacza, co w rezultacie może spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. Dotyczy to najczęściej głośników wysokotonowych. Z kolei jeśli moc wzmacniacza będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnio- i niskotonowe w kolumnie głośnikowej. Jeśli chodzi o dopasowanie pod względem impedancyjnym, zagadnienie wydaje się znacznie prostsze. Teoretycznie impedancja kolumn głośnikowych powinna być równa bądź większa od impedancji wzmacniacza. Jednakże obecnie produkowane kolumny głośnikowe i wzmacniacze są tak konstruowane, że w większości wypadków nie powinno być problemu z dopasowaniem impedancyjnym tych elementów.

Wzmacniacze zintegrowane

ARCAM SA20

2023-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket