Strona domowa / RTV WIDEO / Artykuły / Warsztaty TV

TCL

Warsztaty TV TCL 2023

Warsztaty TV

Po prezentacji telewizorów na konferencji w Mediolonie, nowości mogliśmy zobaczyć w hotelu Victoria w Warszawie. Na prezentacji można było poznać zalety najnowszych telewizorów serii TCL C645, C745 oraz C845 i porównać jakość obrazu.

Firma TCL, wiodąca marka produkująca telewizory (drugie miejsce wśród producentów telewizorów na świecie oraz pierwsze wśród producentów telewizorów 98-calowych). W tym roku w sklepach zobaczymy telewizory TCL serii C QLED z panelem LCD VA, z których najlepsze mogą konkurować z OLED-ami. Dodatkowo koszt produkcji telewizorów Mini-LED może być znacznie niższy niż w przypadku produkcji paneli OLED. Zastosowano w nich zróżnicowane rozwiązania techniczne podświetlenia: w serii C845 najlepsze Mini-LED, w C745 FALD, a w C645 Direct LED oraz nowe funkcje zwiększające komfort obsługi.

Warsztaty TV

Prezentację prowadził Marek Maciejewski (dyrektor TCL ds. rozwoju produktu w Europie), który wyjaśniał zawiłości techniczne konstrukcji podświetlenia telewizorów Mini-LED.

Seria C84 – najlepsze Mini-LED

Najlepsza seria telewizorów C845 Mini-LED (zastępująca C835) oferuje 480, 576, 720 lub 896 stref wygaszania, odpowiednio w modelach o przekątnych 55, 65, 75 i 85 cali. Charakteryzuje się największą szczytową jasnością obrazu do 2000 nt. W warstwie podświetlenia zastosowano najnowsze chipy Mini-LED, o dużej wydajności świetlnej, z soczewkami wykonanymi z przezroczystego polimeru, minimalnie tłumiącego światło, co minimalizuje efekt bloomingu (nadmiernego rozjaśnienia konturów obiektu). W poszczególnych strefach stosowana jest kalibracja, aby uzyskać jednolitą jasność na całej powierzchni obrazu. Dodatkowo mniejsze chipy umożliwiły zmniejszenie grubości panelu TV do 77 mm. Warstwa QLED odpowiedzialna za kolory zawiera dwa rodzaje kropek kwantowych zielonych i czerwonych, które powodują bardzo dobre odtwarzanie kolorów zieloni i czerwieni. Dodatkowy filtr zmniejsza poziom niebieskiego światła szkodliwego dla oczu. Dużą zaletą jest powłoka antyrefleksyjna.

Warsztaty TV

Najlepsza seria telewizorów TCL C84 Mini-LED.

Zastosowano nowy procesor AIPQ 3,0 i dla graczy zwiększono częstotliwość odświeżania obrazu ze 144 Hz UHD do 240 Hz FHD. Także wprowadzono ulepszoną synchronizacji Free Sync Premium wersja Pro Game Bar 2.0. Dźwięk wersji 2.1 Dolby Atmos i Virtual–X korzysta z wbudowanego głośnika niskotonowego.

Warsztaty TV

Seria telewizorów TCL C74.

Seria C74 – tańsze i dobrze wyposażone

Seria C745 (zastępuje C735) i jest nieznacznie gorsza od C84. Zastosowane podświetlenie typu FALD (Full-Array Local Dimming) charakteryzuje mniejsza liczba stref wygaszania:140, 160 i 220 odpowiednio dla przekątnych 55, 65 i 75 cali. W poszczególnych strefach podświetlenia są stosowane LED-y większego rozmiaru i jedna kropka kwantowa zielona. Kolor czerwony uzyskiwany jest z LED. Obraz Może osiągnąć szczytową jasność do około 900 nitów. Ekran nie zawiera powłoki antyrefleksyjnej i głośnika niskotonowego.

Zalety procesora AIPQ 3.0

Zwiększają się możliwości procesora AiPQ 3.0, który zastępuje wersję 2.0. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI przy przetwarzaniu obrazu automatycznie będzie dobierany kontrast, płynność i kolor oraz nowość HDR w zależności od rodzaju sceny. Procesor AiPQ 3.0 zastosowano w seriach telewizorów TCL C64, C75 i C84.

Warsztaty TV

Marek Maciejewski wyjaśnia jak działa warstwa z kropkami kwantowymi.

Lepsze funkcje dla graczy – 240 Hz

Jeszcze lepsze parametry mają telewizory serii C84 i C74 przy odtwarzaniu gier. Przede wszystkim to odtwarzanie obrazu z częstotliwością 144 Hz i 240 Hz. W serii telewizorów C74 oraz C84 wzrasta częstotliwość odświeżania obrazu ze 144 Hz (obraz UHD 4K) do 240 Hz ale dla rozdzielczości obrazu Full HD 1080p. Wynika to ze z przepustowości złącza HDMI 2.1. Nowy Game Bar 2.0 ułatwia obsługę gier. Na uwagę zasługują także takie funkcje i parametry jak: Game Accelerator 240 Hz, funkcja Free Sync Premium Pro (brak zacięć obrazu), niski input lag 5ms/3ms. Możliwa jest kalibracja kolorów HGIG (HDR Gaming Interest Group) dla różnych konsol XSX, PS5.

Warsztaty TV

Największe 98 calowe telewizory Mini-LED TCL konkurują jakością obrazu z telewizorami projekcyjnymi.

System operacyjny Google TV

W telewizorach Google TV są stosowane trzy wersje Google TV: Full GTV, Lite GTV i Basic GTV. Ta ostatnia jest w tegorocznych modelach telewizorów marki TCL.

Największa przekątna

Największe telewizory TCL np. TCL 98C735 mogą konkurować z obrazem laserowego projektora (porównanie w prezentacji Samsung LSP9T) z ekranem projekcyjnym. Zdecydowanie obraz 98–calowego telewizora był jaśniejszy, kontrastowy i miał bardziej nasycone kolory, niż z projektora przy świetle dziennym, różnica się zmniejszała w przyciemnionym pokoju.

2023-05-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket