Jak głośne są pralki i pralkosuszarki?

Jak głośne są pralki

Poziom emisji hałasu emitowanego przez pralkę czy suszarkę nie musi być uciążliwy. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Po pierwsze: musimy obcować z modelami nowoczesnymi, najlepiej z wyższej półki, po drugie: sama pralka czy suszarka musi być nie tylko dobrze ustawiona, ale i doskonale wypoziomowana.

Wydawać by się mogło, że sam „cichy silnik” wystarczy. Otóż nie. Co ciekawe, ogólnie wszystkim nam wydaje się, że słyszymy zwykle hałas silnika. A tak absolutnie nie jest. Tym, co w sprzęcie pralniczym najbardziej hałasuje, są źle wyważone ubrania, złej jakość konstrukcja bębna i pralki, jej napęd oraz… łożyska. Tak, tak, te słychać nawet między kilkoma piętrami, jeśli są uszkodzone. Zwykle ma to „szybko miejsce” w sprzęcie gorszej jakości. Dlatego hałas to problem nie tyle samego procesu prania, co jakości komponentów użytych do produkcji danej pralki czy suszarki. Łatwo się o tym przekonujemy u kogoś, kto ma lepszą pralkę od naszej. Zawsze jest cichsza. Miejmy więc wszyscy najlepsze!

 

Co tak naprawdę hałasuje?

Co tak naprawdę hałasuje? Mówiąc o emisji hałasu, przypomnijmy, że pralka tak jak odkurzacz czy okap jest urządzeniem AGD bardzo nieliniowym. Co oznacza owa „nieliniowość”? Prostą zależność. Otóż w różnych warunkach i przy różnych trybach pracy emituje wiele poziomów głośności. Krótko mówiąc, inny hałas pralka generuje podczas prania, inny podczas płukania, a jeszcze inny podczas odwirowania. Co ważne, na „produkowane” przez nią decybele ogromny wpływ ma wspomniane ustawienie i wypoziomowanie pralki oraz to, w jakim (od strony echogenicznej) pomieszczeniu się znajduje. Niezwykle ważny jest fakt, że drgania w sprzęcie AGD, w tym sczególnie w pralce są wywołane uderzeniami poszczególnych elementów danej konstrukcji o siebie, wzajemnym toczeniem się lub tarciem – a więc przyczynami o charakterze mechanicznym też przyczynami o charakterze aerodynamicznym lub hydrodynamicznym. Zaburzenia przepływającego strumienia cieczy i powietrza w przewodach rurowych, rozprężanie się ich i tworzenie wirów w pralce – to jest niemal sam „silnik” hałasu! Dlatego tak ważne w pralce, a także w odkurzaczu czy zmywarce są jakość wykonania, komponenty, stosowane akcesoria, a także poprawny montaż czy ustawienie. Wszystko to decyduje o sumarycznej skali emisji hałasu.

Jak głośny jest hałas?

Bardzo często my, klienci, oczekujemy odpowiedzi wprost na pytanie: jak głośna jest taka a taka pralka czy jak męczy taki a taki hałas. Nie da się na to pytanie odpowiedzieć wprost z bardzo prostej przyczyny. Otóż hałas jest wartością logarytmiczną, a więc o ile algebraiczna różnica między 20 a 40 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fi - zycznie patrząc, sto razy większy! Co gorsza, wcale nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas jest defi niowany przez wiele czynników fi zycznych, takich jak choćby częstotliwość. Dla przykładu poziom pracy wentylatora to hałas 40 dB, ale ten sam poziom natężenia dźwięku w pralce może nam się wydawać 3 razy głośniejszy, w zmywarce… 3 razy cichszy. Bowiem ów hałas będzie miał różne dźwięki, a konkretnie tony – niskie, średnie, wysokie. Niby hałas ten sam, ale to te ostatnie szczególnie dobrze się słyszy… Takie są prawa fizyki.

Poziom hałasu w pralkach:
Do 50 dB(A) – ultraniski
Od 50 do 60 db(A) – niski
Od 60 do 70 dB(A) – średni
Od 70 do 80 dB(A) – wysoki
Powyżej 80 dB(A) – bardzo wysoki


*Uwaga! Należy ustawić poziom głośności na ½ skali. Zarejestrowany dźwięk jest tylko symulacją i może odbiegać od rzeczywistości

Ważna jednostka i odniesienie

Ważna jednostka

Bardzo istotnym aspektem przy porównywaniu emisji hałasu pralek czy pralkosuszarek jest posługiwanie się parametrem ciśnienia akustycznego, wyrażonego w watach. Poprawna jednostka i jej zapis wyglądają następująco: 50 dB(A) re 1 pW.
Wzór ten przetłumaczymy jako hałas o natężeniu 50 decybeli mierzony filtrem A w odniesieniu (od „re” – reference) do 1 pikowata. Porównując urządzenia, należy stosować tę samą jednostkę. Nie można nigdy mieszać różnych wzorów bądź porównywać dwóch różnych jednostek hałasu (np. dB(Pa) z dB(A) re 1 pW itp.), bowiem uzyskamy całkowicie zły punkt odniesienia. Hałas należy także porównywać w tych samych warunkach – np. przy tym samym programie (zgodnie z zaleceniami, jakie nakłada w nowej etykiecie Komisja UE). Warto wiedzieć, że na każdej etykiecie na pralce znajduje się poziom emisji hałasu. Dodatkowo, choć mocno podkreślamy, że nie ma w tym obszarze żadnych norm, podajemy w tabelce obok przybliżoną skalę głośności pralek (umowną). Z racji uwarunkowań samego hałasu ma ona na jedynie charakter orientacyjny. Także dla celów czysto informacyjnych wybraliśmy kilka przykładowych modeli o najniższym poziomie emitowanego hałasu. Przykładowe modele pralek i poziomy emisji hałasu podczas prania i wirowania

Pamiętajmy! Nieprawidłowy montaż czy złe wypoziomowanie pralki są w stanie zwiększyć hałas nawet o kilkanaście decybeli!

2016-08-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket