Chłodziarki i zamrażarki wolnostojące i do zabudowy z możliwością zestawienia i personalizacji

Chłodziarki i zamrażarki wolnostojące i do zabudowy

Zestawienie dwóch urządzeń chłodniczych typu chłodziarka i zamrażarka to przede wszystkim większa pojemność przechowywania rozmaitych produktów spożywczych, ale też większe możliwości doboru rozmaitych sprzętów, charakteryzujących się funkcjami i parametrami, które mogą interesować użytkownika, oddzielnie, a nie w jednej bryle. (Fot. Siemens)

Większość producentów domowych sprzętów chłodniczych, tak wolnostojących, jak i do zabudowy, oferuje tego typu modele chłodziarek i zamrażarek, które po zestawieniu pasują do siebie zarówno wzorniczo, jak i funkcjonalnie. Co więcej, nie muszą stać w bezpośredniej bliskości, żeby spełniały swoje podstawowe zadania.

Side by side a modele zestawiane

Czym różni się klasyczny model side by side od modeli zestawianych? Tym, że lodówkę i zamrażarkę możemy umiejscowić zarówno razem, jak i osobno. Z praktycznego punktu widzenia może to mieć ogromny wpływ na wystrój i sposób organizacji przestrzeni kuchennej. Modele lodówek side by side to, bez wątpienia, obok imponującej funkcjonalności przede wszystkim duża pojemność do przechowywania.

Lodówki i zamrażarki zestawiane w tandem typu side by side to nic innego jak dwa oddzielne sprzęty, z których jeden pełni funkcję chłodziarki, a drugi zamrażarki. Z reguły są to urządzenia jednodrzwiowe, które zestawione obok siebie tworzą jedną bryłę, pasującą do siebie frontami, uchwytami i gabarytami. Zarówno jednodrzwiowe chłodziarki, jak i zamrażarki wewnątrz wyposażone mogą być w pojemne szuflady, pojemniki, regulowane półki, jak i półeczki na drzwiach oraz inne praktyczne udogodnienia. Co ważne, urządzenia nie są od siebie zależne. Mogą stać zarówno razem, jak i oddzielnie. Oddzielne ustawienie może być ciekawym akcentem wzorniczym w kuchni. Doda jej lekkości i przestrzeni. Duże lodówki typu side by side, czyli w jednej bryle, bez wątpienia ograniczają możliwości zabudowy, a tym samym determinują pozostałą przestrzeń funkcjonalną.

Chlodziarki-i-zamrazarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-z-mozliwoscia-zestawienia-i-personalizacji-3

FRANKE FSDF 300 NF XS E, FSDR 400 XS E; SIEMENS KS36VVIEP, GS36NVIEP

Duża pojemność i możliwość personalizacji

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu chłodziarki i zamrażarki jednodrzwiowej, w dodatku takich, które można praktycznie zestawić, tak w zabudowie, jak i wolnostojąco, jest ich pojemność. Potrzeby w tym zakresie mogą być różne w zależności od wymagań użytkownika. Wielu twierdzi, że im większa chłodziarka czy zamrażarka, tym lepiej. Taka odpowiedź ma znaczenie, jeśli z urządzeń ma korzystać wielu domowników lub po prostu chcemy przechowywać dużą ilość produktów. W przeciwnym razie duża chłodziarka i zamrażarka mogą okazać się bezużyteczne – będą jedynie zużywać więcej energii elektrycznej. Warto więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni powinniśmy zapewnić chłodzonym i mrożonym produktom.

Chlodziarki-i-zamrazarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-z-mozliwoscia-zestawienia-i-personalizacji-5

Sprzęt chłodniczy typu chłodziarka i zamrażarka może być zestawiony razem, tworząc zestaw do przechowywania żywności, przypominający konstrukcyjnie dużą lodówkę typu side by side, ale również może zostać umiejscowiony oddzielnie. (Fot. Amica)

Specjalne szuflady do przechowywania żywności

Na wstępie warto zaznaczyć, że modele chłodziarek jednodrzwiowych odznaczają się przede wszystkim dużą pojemnością. To z uwagi na brak dolnego czy górnego zamrażalnika. Wnętrza komór chłodzenia wyposażone są w szuflady, tzw. komory, niskich temperatur, nazywane też zerowymi (ze względu na temperaturę w nich panującą). Temperaturę i wilgotność utrzymują na ściśle określonym poziomie, tak by warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od -2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory wykorzystywane rozwiązania mogą przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję. W kwestii pojemności, ergonomii oraz komfortu korzystania z lodówki duże znaczenie mają zastosowane półki, balkoniki oraz szuflady do przechowywania owoców, warzyw lub mięsa i ryb. Zyskujemy dzięki nim nie tylko porządek, ale przede wszystkim więcej miejsca w komorze.

Chlodziarki-i-zamrazarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-z-mozliwoscia-zestawienia-i-personalizacji-7

SAMSUNG Bespoke RR39A7463AP, Bespoke RZ32A7485AP; GAGGENAU RC462305, RF410304

Panele sterowania i zmiana parametrów

W nowoczesnych sprzętach chłodniczych coraz rzadziej spotkać możemy sterowanie mechaniczne. Zwykle jest to pokrętło, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który może być umieszczony np. na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię.

Chlodziarki-i-zamrazarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-z-mozliwoscia-zestawienia-i-personalizacji-9

Fot. Gaggenau

System No Frost i wentylacja

W nowoczesnych chłodziarkach jednodrzwiowych i zamrażarkach szufladowych coraz częściej w standardzie dostępny jest tak zwany system No Frost. Rozwiązanie to jest receptą na osadzanie się szronu. Polega na zapewnieniu we wnętrzu komory chłodzenia lub zamrażania stałego ewakuacyjnego obiegu powietrza. W ten sposób urządzenie pozbywa się wilgoci, która jest odparowywana poza komorę chłodzenia. Ponieważ powietrze jest suche, nie ma możliwości, żeby gromadził się lód. Oprócz tego dzięki mniejszej wilgotności żywność dłużej zachowuje świeżość. Produkty takie jak mięso, owoce, warzywa czy ryby warto jednak przechowywać w opakowaniach lub specjalnych strefach (np. w szufladach), ponieważ No Frost może „wyciągać” z nich wilgoć i powodować wysychanie.

Chlodziarki-i-zamrazarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-z-mozliwoscia-zestawienia-i-personalizacji-11

Fot. Miele

Czujniki monitorujące temperaturę

Modele niektórych producentów mogą być wyposażone w specjalne czujniki pozwalające na monitorowanie parametrów pracy urządzenia chłodniczego. Tego typu rozwiązanie znacznie poprawia komfort użytkowania sprzętu, zwiększa wydajność chłodzenia i mrożenia, a dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe warunki do przechowywania żywności. Czujniki bez przerwy kontrolują nawet najmniejsze wahania temperatury – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzenia. Specjalny układ elektroniczny dostarcza odpowiednie sygnały do sprężarki czy silnika wentylatora, żeby urządzenie mogło jak najszybciej zareagować na zmiany, które mogą nastąpić np. po otwarciu drzwi. Układ czujników odpowiada również za automatyczną regulację temperatury, a więc nie ma konieczności manualnego jej ustawiania, np. za pomocą dotykowego panelu sterowania.

2024-08-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket