Fot. Gaggenau
Konstrukcja urządzeń łączonych, czyli dopasowanych wzorniczo chłodziarki i zamrażarki zestawionych razem, daje większy komfort przechowywania. Modele side by side w wersji europejskiej wyróżniają się tym, że część chłodząca i część mrożąca znajdują się obok siebie, a ich wymiary są zbliżone. Zdecydowanie polecamy taki zestaw rodzinom z dużą kuchnią, choć nie tylko. Funkcjonalność takich urządzeń nie wyróżnia się znacząco na tle standardowych lodówek, jednak zaletami są tutaj zdecydowanie większa pojemność, a także ciekawe wzornictwo. Ich łączna pojemność może wynosić od 450 do nawet 600 l, mieszczą więc średnio o połowę więcej niż w standardowa chłodziarkozamrażarka. Chłodziarki i zamrażarki w modułowej wersji side by side można postawić w sposób wolnostojący lub zabudować.
FRANKE FSDF 330 NF NE E; SIEMENS iQ300 GS36NVIEP; SAMSUNG RZ32M753EB1
Zamrażarki skrzyniowe występują jako samodzielne, jednobryłowe modele wolnostojące. Z jednej strony możemy dopatrywać się tu niedogodności, ponieważ produkty nie są układane w szufladach, a znajdują się w jednej komorze. Są jednak zwolennicy takiego przechowywania, np. wtedy gdy urządzenie jest przeznaczone do mrożenia tej samej kategorii produktów (owoców, warzyw, ryb, mięsa). Temperatura mrożenia jest bardzo niska i sięga zwykle –26 °C, choć są modele, w których można mrozić w znacznie zimniejszych warunkach (np. -32 °C). Dzięki temu żywność można przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy, a w skrajnych wypadkach nawet dwa lata. Warto wiedzieć, że choć za granicę bezpiecznej temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się próg -16 °C, to jednak wpływ na czas przechowywania żywności ma nie tylko jej rodzaj, ale i sposób pierwotnego pakowania.
Zamrażarki oferują rozmaite strefy do przechowywania określonych produktów spożywczych. Wśród nich są nie tylko praktyczne szuflady, ale również półki, a także balkoniki na drzwiach. (Fot. Amica)
Zamrażarki skrzyniowe często spotykane są w restauracjach, hotelach, sklepach, gospodarstwach agroturystycznych, ale również coraz częściej w gospodarstwach domowych. Są pojemne, wygodne i praktyczne. Wielu producentów sprzętu chłodniczego ma w swoich ofertach nie tylko duże pojemnościowo urządzenia do głębokiego mrożenia, ale również kompaktowe zamrażarki, które z powodzeniem zmieszczą się w przestrzeni kuchennej. Zamrażarki skrzyniowe mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne kosze ułatwiające segregację poszczególnych rodzajów artykułów. W zależności od szerokości mogą pomieścić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Pojemność najmniejszych nie przekracza 90 l, a największe pomieszczą nawet ponad 400 l. Pojemność przekłada się na szerokość urządzenia, która waha się od 50 do nawet 130 cm. Ten parametr powinien być determinantem doboru sprzętu do potrzeb. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią i preferujemy przechowywanie produktów przez mrożenie, wybierzmy dużą, pojemną zamrażarkę. Jeśli jednak ma ona służyć jako np. dodatek do domowej lodówki, z powodzeniem wystarczy kompaktowy sprzęt o pojemności około 90 l i szerokości nieprzekraczającej 55 cm.
MPM MPM-61-ZSH-26; RAVANSON ZM-80
Producenci również w zamrażarkach stosują różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej obecnie sięgają chętnie po panele LED-owe. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory zamrażania, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele zamrażarek szufladowych do zabudowy mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują, emitują światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.
Fot. Miele
Urządzenia z systemem No Frost uważane są za bardziej zaawansowane technicznie w głównej mierze dlatego, że produkty, zarówno chłodzone, jak i nie, nie pokrywają się szronem ani nie przymarzają do siebie. Spowodowane jest to odprowadzaniem wilgoci z produktów na zewnątrz.
Modele wyposażone w ten system nie wymagają więc odszraniania, co wpływa na komfort ich użytkowania. Każde zaawansowane rozwiązanie ma jednak pewne niedogodności. Otóż długoterminowe przechowywanie produktów powoduje jednak ich wysychanie, dlatego zaleca się wkładać warzywa i owoce, a także mięso i ryby do pojemników.
Fot. Siemens
Dziś w nowoczesnych sprzętach chłodniczych coraz rzadziej spotkać możemy sterowanie mechaniczne. Zwykle było to pokrętło, które umożliwiało regulację temperatury, z jaką miało pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania była łatwość obsługi, jednak nie dawało ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który może być umieszczony np. na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. W wypadku urządzeń do zabudowy takie rozwiązanie nie jest możliwe, ponieważ uniemożliwiałoby to zabudowanie frontu płytą meblową. W tego rodzaju sprzętach sterowanie jest zwykle ukryte wewnątrz urządzenia w jego górnych partiach. W nowoczesnych modelach znajdziemy też wyświetlacze.
Chłodzenie żywności to innymi słowy obniżanie temperatury w przestrzeni, w której znajdują się produkty. W chłodziarkach stosuje się temperaturę w granicach od 0 do ok. 10 °C. Mrożenie umożliwia dłuższe przechowywanie żywności niż jej chłodzenie. Polega ono na szybkim schłodzeniu produktu do bardzo niskiej temperatury i utrzymaniu jej poniżej -18 °C w czasie całego okresu przechowywania. Mrożenie produktów spożywczych pozwala na ich przechowywanie w zamrażarce nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces ten wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia. Warto wiedzieć, że zimno lodówki czy zamrażarki, co prawda, jest niezbędne w gospodarstwach domowych, niemniej nie jest wskazane dla pewnych grup warzyw i owoców. Przykładem warzyw szybciej tracących świeżość pod wpływem niskich temperatur są pomidory, ogórki czy papryka. Producenci żywności coraz częściej umieszczają na opakowaniu informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinniśmy dany produkt przechowywać.
© 2024 InfoMarket