Piekarniki do zabudowy mogą być wyposażone w specjalne powłoki zabezpieczające komorę pieczenia przed osadzaniem się zabrudzeń, a w wypadku ich zaschnięcia czy przypalenia, łatwe czyszczenie. (Fot. Siemens)
Współpraca AGD oraz pozostałych urządzeń bez wątpienia jest przyszłością gospodarstw domowych. Coraz większą popularnością cieszą się systemy i aplikacje, które pozwalają na zdalne sterowanie rozmaitymi urządzeniami. Wykorzystywana do tego specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS, niekiedy jest także możliwość sterowania za pomocą komputera (z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest wówczas łączność Wi-Fi. To właśnie dzięki tego typu rozwiązaniom użytkownik może uruchomić pranie, nie wstając z łóżka, napić się kawy niemal tuż po przebudzeniu, a także włączyć ogrzewanie w domu, zanim jeszcze wróci z pracy.
Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach także pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele, nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić, siedząc wygodnie przed telewizorem czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy.
SHARP SHARP KA-75L64BNH-EU; PYRAMIS PO78104010EBLM
Zasadą działania mikrofalówki jest przenikanie fal przez produkt. Aby równomiernie rozprowadzały one ciepło, a nie odbijały się od ścianek naczynia, należy przede wszystkim stosować akcesoria dołączone przez producenta. Można jednak używać naczyń żaroodpornych i wykonanych ze szkła oraz naczyń wykonanych z tworzywa – o ile producent opakowania zaznaczył, że można go używać w kuchence mikrofalowej, lub opakowanie jest odporne na wysokie temperatury. Zabrania się jednak korzystania z metalowych naczyń i akcesoriów, ponieważ mogą wywołać nawet pożar. Z tym samym wiąże się także używanie naczyń z pozłacanymi lub metalowymi elementami. Pozłacana porcelana może stracić swój blask przez to, że złoto może odpryskiwać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podgrzewać jedzenie w słoikach (bez wieczka) czy papierowych naczyniach (krótkie podgrzewanie).
Fot. Franke
Piekarnik z podwójną komorą pieczenia, czyli tak zwany dwustrefowy, działa na tej samej zasadzie, co inne piekarniki elektryczne. Może być wyposażony w rozmaite technologie, funkcje parowe, funkcję kuchenki mikrofalowej i wiele, wiele innych. To, co go wyróżnia, to podzielona przestrzeń komory pieczenia. Dla użytkownika ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza wtedy, gdy piecze z dużą częstotliwością lub też dla wieloosobowej rodziny. Takie pieczenie w dwóch komorach jednocześnie to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim energii elektrycznej. Co więcej, dwustrefowy piekarnik daje możliwość jednoczesnego pieczenia potraw, które wydzielają zapachy, jak np. ryba i ciasto drożdżowe. Zapachy podczas pieczenia nie mieszają się, co jest ogromnym udogodnieniem.
FRANKE Mythos FMY 45 MW BK; SAMSUNG NQ50T9539BD/EO
Piekarniki dwustrefowe, z uwagi na ich innowacyjność, wyposażone są w najnowocześniejsze systemy i funkcje wspomagające procesy pieczenia potraw, a także oszczędzające energię elektryczną i czas. Wśród najważniejszych warto wymienić regulację temperatury dla każdej ze stref oddzielnie, a także sposób pieczenia, a zatem termoobieg, grzałkę górną, girll, mikrofale, funkcje parowe, itp.
Wydzielone komory skonstruowane są w taki sposób, że każda z nich dysponuje oddzielnym, zamkniętym obiegiem, co sprawia, że zapachy z potraw nie mieszają się. Piekarniki dwukomorowe nierzadko oferują dostęp do wielu programów pieczenia, które zostały opracowane i przygotowane do obróbki cieplnej mięsa, ryb, ciasta, pizzy oraz wielu innych potraw. Co więcej, sterowanie może być również dostępne przy pomocy aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie lub tablecie użytkownika.
Fot. Concept
Niezależnie od tego, czy piekarnik wyposażony jest w funkcje mikrofali, czy też jest wielostrefowy, może oferować praktyczne programy automatyczne. Są to gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, żeby wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze z możliwych. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować. W ten sam sposób z łatwością przygotujemy ryby, mięso, a także rozmrozimy produkty spożywcze lub utrzymamy przygotowane potrawy w cieple.
Z wykorzystaniem automatycznych programów bez trudu upieczemy pizzę, chleb, wysuszymy grzyby, owoce, zioła, a nawet mięso. Do szczególnych możliwości zaliczyć też należy funkcję podgrzewania talerzy, filiżanek czy pasteryzację przetworów. W wypadku najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru najodpowiedniejszego programu z listy nawet ponad 200 pozycji. Co więcej, listę tę możemy powiększyć, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje.
Ciekawą funkcją, a raczej grupą funkcji, jest przyrządzanie kilku potraw jednocześnie w jednej komorze. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale można je nazwać również ekonomicznym z racji minimalizowania poboru prądu na późniejsze przygotowanie kolejnych dań. Podczas tego procesu stosowane są specjalne systemy nadmuchu i przekazywania ciepła tak, by w jednej komorze można było piec zarówno słone i bardzo aromatyczne dania mięsne lub rybne, jak i słodkie przekąski lub ciasta. Wielu producentów proponuje dodatkowo specjalne separatory w formie wyjmowanych płytek, które oddzielają poziomy piekarnika, żeby zapachy się nie przenikały.
© 2024 InfoMarket