Gniazdo procesora

Każda płyta główna (oprócz tych z procesorem zamontowanym na stałe) ma wbudowane gniazdo pozwalające na podłączenie procesora. Rodzajów gniazd jest kilka i jest to ściśle uzależnione od producenta oraz typu procesora. Na rynku procesorów x86-64 do komputerów domowych niepodzielnie królują dwie firmy: Intel oraz AMD. Obecnie dla użytkowników domowych najrozsądniej jest wybierać spośród podstawek: „„

  • LGA 1151 (Intel),
  • „„Socket AM1 (AMD), „„
  • Socket AM3+ (AMD), „„
  • Socket FM2 (AMD).

Oprócz tego na rynku dostępne są płyty główne ze zintegrowanymi procesorami. Najczęściej stosowane są tam jednostki używane np. w tabletach i laptopach. Jest ot rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na niewielkich rozmiarach.

Platformy sprzętowe

DDR 3 2x4 GB 1866 MHz, Silicon Power

Chipset

Stanowi podstawowy element płyty głównej. Determinuje między innymi takie parametry jak maksymalna ilość pamięci RAM, liczba złączy USB, portów SATA czy złączy PCI Express. Najbardziej zaawansowane chipsety mają zintegrowany również kontroler RAID.

Gniazda RAM

Służą do podłączenia kości pamięci RAM. Rodzaj obsługiwanej pamięci zależy od zastosowanego kontrolera. Wybierając płytę główną, warto zwrócić uwagę na liczbę gniazd pamięci RAM. W low-endowych płytach są najwyżej dwa gniazda na pamięć, w tych najbardziej zaawansowanych dostępne jest nawet 8 gniazd. Dla formatu ATX standardem są z kolei 4 gniazda na pamięć RAM. Maksymalna pojemność pamięci możliwej do zainstalowania jest zależna od chipsetu.

2016-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket