APPLiA POLSKA

15 lat systemu elektrośmieci

15 lat

Przez ostatnie 15 lat branża AGD zebrała i sfinansowała odzysk i powtórne wykorzystanie z ponad 1 300 000 000 kg zużytego sprzętu. Około 85 proc. tej masy poddano recyklingowi, otrzymując nowe, cenne surowce. Jest to jeden z wielu wkładów przemysłu AGD w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Polski system elektrorecyklingu powstał w 2005 r. wraz z wejściem w życie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadzała po raz pierwszy tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP). Recykling ZSEE finansują w Polsce od 2006 r. producenci i importerzy AGD, RTV, ICT, oświetlenia i narzędzi.

– To dobra okazja, aby pokazać, jak wiele już osiągnięto. W ciągu 15 lat wybudowano od podstaw całą branżę przetwarzania zużytego sprzętu, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pomogli w tym producenci, którzy od 2006 r. zainwestowali ponad 700 mln zł – mówi Wojciech Konecki, prezes związku producentów AGD APPLiA.

Przez 15 lat funkcjonowania systemu zebrano w Polsce ponad 2 mln ton elektroodpadów. Około 60 proc. udziału w całej masie ma duże i małe AGD. Tylko w roku 2019 do systemu trafiło ok. 350 tys. ton ZSEE. Aż 200 tys. tej masy dostarczyła branża AGD. Do przewiezienia takiej ilości zużytego AGD potrzeba średnio ponad 1300 tirów miesięcznie.

– Sektor elektrorecyklingu nie będzie działał jednak bez samego zużytego sprzętu, a zalegają go nadal jeszcze miliony w naszych domach i na działkach. Dlatego widzimy potrzebę organizacji akcji specjalnych i takich wydarzeń jak Dzień bez Elektrośmieci, kiedy możemy dodatkowo edukować konsumentów o tym, gdzie i jak je oddawać oraz dlaczego jest to tak ważne dla środowiska. Cieszę się, że jesteśmy partnerem tego wydarzenia po raz kolejny – mówi prezes Wojciech Konecki.

Branża AGD sprzedaje w Polsce rocznie ok 260 tys. ton nowych urządzeń. 50 proc. z tego to stal i metale, 30 proc. tworzywa sztuczne, a 15 proc. szkło, cement i ceramika. Polska jako lider produkcji to także ważny rynek wykorzystania tych surowców w przemyśle. Nasz kraj dostarcza ponad 1/3 całego dużego AGD wytworzonego w Unii Europejskiej. To ponad 1,2 mld ton sprzętu rocznie. Przemysł wykorzystuje ponad 550 tys. ton stali, 300 tys. Ton tworzyw sztucznych, 30 tys. ton aluminium czy 20 tys. ton miedzi.

– Polski przemysł AGD corocznie przetwarza ogromne ilości surowców. Recykling to doskonała kopalnia surowców nadających się do ponownego użycia. Powstaje coraz więcej projektów zamykania ich obiegu w AGD i liczymy, że także na tym polu branża będzie w przyszłości liderem – mówi Radosław Maj, project manager w APPLiA.

2020-11-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket