Uchwyty do projektorów

Do montażu projektorów najczęściej wykorzystuje się uchwyty sufitowe. Dzięki temu projektor nie zajmuje cennej przestrzeni w pomieszczeniu. Sufitowy uchwyt do projektora składa się z trzech głównych elementów: części mocowanej do sufitu, wspornika (wysięgnika) i części mocowanej do projektora. Dobierając odpowiednią konstrukcję, warto zwrócić uwagę na dostępną możliwość regulacji. Im większa, tym większy komfort instalacji i łatwiej o optymalne ustawienie projektora. Regulacje pochylenia oraz długości wysięgnika pozwalają dopasować zamontowany na uchwycie projektor do warunków pomieszczenia. Projektor może być zawieszony pod sufitem niemal w dowolnym miejscu, które będzie determinowało wielkość wyświetlanego ekranu, a przede wszystkim zakres stosowania powiększenia (zoomu) – oczywiście, im mniejszy zoom, tym lepiej, ponieważ do obrazu nie wprowadzamy dodatkowej obróbki. W mocowaniu projektora do sufitu istotne jest to, jak zostanie on ustawiony względem ekranu. Mogą np. powstawać błędy trapezowe, tzn. obraz nie będzie miał klasycznego prostokątnego kształtu, a trapezowy. Z tego typu problemem można jednak sobie poradzić na dwa sposoby. Pierwszy to ustawienie projektora w taki sposób, aby oś optyczna obiektywu była prostopadła do powierzchni ekranu. Drugim sposobem jest modyfikacja parametrów obrazu wyświetlanego przez projektor. Korekcja obrazu w projektorze wnosi jednak pewne zniekształcenia w odtwarzanym sygnale wideo.

Dobierając uchwyt do projektora, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych, który musi być dostosowany do urządzenia, oraz maksymalny udźwig uchwytu. Masa projektora nie może przekraczać maksymalnego dopuszczalnego obciążenia uchwytu. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji lub oderwania się jej od powierzchni montażowej. Projektory mają zwykle 3 lub 4 otwory na śruby montażowe i najczęściej uniwersalny ich rozstaw, dzięki czemu nie powinno być problemu z doborem odpowiedniej konstrukcji.

Montując uchwyt do sufitu, należy, podobnie jak w wypadku montażu modeli naściennych, zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest sufit. Nie należy montować uchwytu do konstrukcji szkieletowych i wykonanych z płyt gipsowych.

O ile sam montaż uchwytu pod sufitem nie będzie stanowił problemu, o tyle trudności mogą pojawić się przy doprowadzeniu do projektora odpowiednich przewodów – sygnałowych i zasilających. Najlepszym sposobem jest ukrycie ich w ścianie, ale rozwiązanie to wymagałoby solidnego remontu, jeżeli montaż projektora nie jest realizowany na etapie wykończenia wnętrza.

Akcesoria do kina domowego

Zamiast kabli głośnikowych z odizolowaną końcówką można wykorzystać modele z tzw. wtykami bananowymi. Umożliwia to solidne, stabilne i, co najważniejsze, szybkie połączenie między kolumnami i urządzeniem wzmacniającym sygnał audio, np. amplitunerem.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket