Złącza M.2 i U.2

  • M.2 – złącze to zastało zaprojektowane jako następca mSATA. Powstało z myślą głównie o komputerach przenośnych, obecnie jednak stosowane jest również w stacjonarnych i mini-PC. Służy do podłączania nośników, np. dysków SSD, i oferuje przepustowość na poziomie 1 GB/s.
  • U.2 – nowy typ złącza przeznaczony do dysków SSD, do komunikacji wykorzystuje magistralę PCI Express. Pozwala na osiągnięcie szybkości nawet 4 GB/s.

FireWire

Złącze to występuje w przenośnych dyskach twardych i SSD. W zależności od wersji zapewnia wydajność nawet na poziomie 3,2 Gbit/s. FireWire nie wymaga hosta, czyli kontrolera magistrali, dzięki czemu, w przeciwieństwie do USB, nie obciąża zasobów komputera. W FireWire urządzenia mają równe uprawnienia i transmisja może odbywać się między urządzeniami dołączonymi do magistrali bez pośrednictwa komputera. Może być więc wykorzystane np. do połączenia dwóch komputerów. Pomimo większych możliwości jest mniej popularne niż USB z uwagi na to, że kontroler FireWire bardzo rzadko jest integrowany w chipsetach płyt głównych. Kable w standardzie FireWire są cztero- lub sześciożyłowe. Ten pierwszy wykorzystuje mniejsze wtyki, z kolei drugi pozwala na zasilanie urządzeń mocą do 60 W. FireWire było bardzo popularne w komputerach Apple, obecnie odchodzi się od niego na rzecz standardów Thunderbolt i USB-C.

FireWire

ESATA

Już samo rozszerzenie nazwy eSATA (external Serial Advanced Technology Attachment) wyjaśnia ideę, jaka przyświecała twórcom tego interfejsu. SATA jest standardowym interfejsem stosowanym do podłączania wewnętrznych dysków twardych, z uwagi na to oferuje bardzo dużą szybkość przesyłania danych. ESATA miało udostępnić zewnętrznym dyskom twardym szybkość transferu dysków wewnętrznych. Można powiedzieć, że swoją funkcję spełniło w stu procentach. Stosowane jest często w lepszej klasy płytach głównych. Jego transfer może odpowiadać SATA III, czyli szybkości 6 Gbit/s, a więc jest znacznie szybszy niż w USB 2.0. Porty eSATA są dostępne w wersji z zasilaniem i bez niego, może więc zajść konieczność użycia zasilania dodatkowego. Obecnie eSATA jest rzadko stosowane ze względu na większą popularność i uniwersalność interfejsu USB 3.0, który nie ustępuje mu znacząco szybkością.

Thunderbolt

Złącze Thunderbolt jest często stosowane w komputerach Apple oraz wyższej klasy komputerach przenośnych i płytach głównych. Jego teoretyczna przepustowość sięga nawet 100 Gbit/s. Za pośrednictwem złącza Thunderbolt można oprócz danych przesyłać również obraz i dźwięk. Pozwala także na podłączanie monitorów czy kart rozszerzeń. Thunderbolt 3 wykorzystuje wtyki USB-C i oferuje przepustowość na poziomie 40 Gbit/ s. Złącze to jest wykorzystywane w dyskach z wyższej półki.

Wi-Fi w dysku

Dyski i pamięci wyposażone w łączność Wi-Fi to ciekawa alternatywa do wykorzystania w terenie, zwłaszcza z urządzeniami mobilnymi. Za zasilanie odpowiada zazwyczaj wbudowany akumulator. Po włączeniu dysk tworzy własną sieć bezprzewodową, którą można oczywiście zabezpieczyć. Smartfon czy tablet łączymy z dyskiem, a następnie instalujemy wymaganą aplikację producenta, dostępną w sklepie właściwym dla platformy mobilnej. Aplikacja pozwala na zarządzanie danymi na dysku, np. kopiowanie ich z oraz do urządzenia mobilnego czy chmury. Co ważne, do dysku może być jednocześnie podłączone kilka urządzeń. Oczywiście, pamięci wyposażone Wi-Fi można podłączyć również przewodowo, np. za pomocą USB 3.0. Szybkość transmisji bezprzewodowej jest zależna zarówno od karty sieciowej urządzenia mobilnego, jak i dysku. W wypadku sieci Wi-Fi n na częstotliwości 5 GHz będzie to do 300 Mbit/s.

2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket