Różnorodność systemów surround

W zaawansowanych systemach kina domowego sporo problemów sprawia rozmieszczenie i instalacja kolumn głośnikowych.

Przetwarzanie do trybu surround

Dźwięk przestrzenny może być wytwarzany sztucznie za pomocą odpowiednich algorytmów i procesorów DSP, wykorzystujących m.in. zjawisko psychoakustyki i postrzegania dźwięku przez człowieka. Wówczas sygnał dźwiękowy jest odpowiednio dzielony (panoramowany) do poszczególnych kanałów surround. Przykładami tego typu rozwiązań są Pro- Logic II i ProLogic IIx firmy Dolby Digital oraz Neo:6 i Neo:X firmy DTS Inc. Pierwszy z nich, czyli Dolby ProLogic II, pozwala na uzyskanie pełnozakresowego dźwięku w formacie 5.1 z dowolnego sygnału stereofonicznego przy zapewnieniu dobrej separacji poszczególnych kanałów. Dolby ProLogic IIx, a więc jego następca, umożliwia przekształcenie dźwięku zarejestrowanego w 5.1, a także w stereo do formatu 6.1, a nawet 7.1 przy zachowaniu wszelkich informacji zawartych w źródle.

System DTS Neo:6 firmy DTS Inc. wykorzystuje złożone algorytmy obliczeniowe i umożliwia zamianę sygnałów stereofonicznych w dźwięk przestrzenny – maksymalnie do formatu 6.1. System ten oferuje dwa różne tryby, dostosowane do dwóch odmiennych typów sygnału audio, a więc dla dźwięku filmowego i muzyki. Niejako rozwinięciem koncepcji DTS Neo:6 jest system DTS Neo:X. Zastosowane w nim algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnału audio są w stanie przetworzyć dźwięk stereofoniczny nawet do formatu 11.1-kanałowego.

Różnorodność systemów surround

Coraz więcej producentów sprzętu audio oferuje klientom kolumny przystosowane do odtwarzania dźwięku w systemie Dolby Atmos. Zastosowanie tego typu konstrukcji zwalnia użytkownika z instalowania pod sufi tem np. głośników do zabudowy.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket