Winiarki

Fot. Amica

Cicha praca dla dobrego leżakowania wina

Winiarka, w której przechowujemy trunki, jest urządzeniem, które stale pozostaje w trybie pracy, dokładnie tak samo jak lodówka czy lodówkozamrażarka. Taka jest ich funkcjonalność. Cicha praca jest niewątpliwie jedną z ważnych zalet chłodziarek do wina. Głośność – mierzona w decybelach – w wielu modelach nie przekracza 45 dB, a w wypadku niektórych nawet 40 dB.

W codziennym życiu taką głośność można porównać do szmeru lub cichej rozmowy, podczas gdy w pokoju obok śpi małe dziecko. Taka cecha sprzyja instalacji winiarki nie tylko w kuchni, ale również w salonie, gdzie zwykle odpoczywamy, bo dźwięk wytwarzany podczas jej pracy nie będzie dla nas uciążliwy. Głośność urządzenia może zależeć nie tylko od kompresora i wentylatora, ale również samej obudowy. Winiarka zabudowana w ciągu mebli czy też w specjalnie przygotowanym miejscu w innym pomieszczeniu niż kuchnia może zostać dodatkowo wygłuszona. To samo dotyczy drzwiczek. Przeszklone wyglądają bardzo efektownie, ale w pełni zabudowane będą dodatkową izolacją, zapewniającą cichą pracę.

Winiarki

FRANKE FMY 24 WCR XS; MIELE KWT 7112 iG; AMICA WCB2K60B36.1

Energooszczędne i efektowe oświetlenie

Oświetlenie stosowane w winiarkach służy nie tylko do rozświetlenia wnętrza komory, przez co ułatwia znalezienie pożądanej butelki, ale również efektownie oświetla przechowywaną kolekcję trunków, gdy przeszklone drzwi winiarki są zamknięte. Co ważne, nadmiar światła i ciepła przyspiesza dojrzewanie wina i może negatywnie wpływać na jego smak i zapach. Dzieje się tak dlatego, że podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki. Producenci coraz częściej stosują oświetlenie LED, które nie tylko minimalizuje koszty eksploatacji, ale dodatkowo jest bezpieczne dla samego wina. To dlatego, że świecące diody generują znacznie mniej ciepła niż żarówki czy świetlówki. Dodatkowo oświetlenie LED może przybierać różne kształty i kolory. Zabudowana w salonie winiarka wyposażona w finezyjne oświetlenie staje się dodatkowym źródłem światła, a także niebanalnym elementem wystroju wnętrza. Co więcej, oświetlane może być wnętrze, ale również dodatkowe elementy, jak drzwi, listwy czy stylizowane detale.

Winiarki

Nowoczesne winiarki wyposażone są w praktyczne teleskopowe półki, których możliwość wygodnego wysunięcia znacznie ułatwia wyjęcie odpowiedniej butelki wina z wnętrza chłodziarki.

Specjalne systemy półek

Chłodziarki do wina, tak samo jak lodówki, wyposażone są w półki, na których układane są butelki. Półki mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, jednakże najbardziej praktyczne i optymalne do leżakowania wina są półki wykonane z drewna. Najbardziej ekskluzywne modele mają półki wykonane z egzotycznych gatunków drewna, które nie tylko efektownie się prezentują i eksponują kolekcję, ale dodatkowo absorbują wilgoć i szkodliwe dla wina wibracje. W wielu modelach winiarek stosuje się półki uchylne, które można regulować, aby dopasować przestrzeń do wielkości butelek. Niektóre konstrukcje pozwalają na przechowywanie butelek w pozycji pionowej, co przydaje się gdy butelka była już wcześniej otwarta.

Winiarki

AMICA WCF1K15B7.2; ASKO WCN25842G; VESTFROST WFG 45; MIELE KWT 6422 iG

Udogodnienia w zakresie użytkowania

Standardem w winiarkach są przeszklone drzwi, co nie oznacza, że nie możemy zastosować pełnej zabudowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości konstrukcyjnych. Przeszklone drzwi stają się swego rodzaju witryną, przez którą możemy podziwiać leżakującą kolekcję trunków. W takim przypadku ważne jest, aby szyba była wyposażona w specjalny filtr UV, który będzie chronił wino przed szkodliwym wpływem światła dziennego. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w zabezpieczenia antywibracyjne, które chronią wino przed wstrząsami.

Praktyczną funkcją jest automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, które je domyka, gdy o tym zapomnimy lub zrobimy to nienależycie. Winiarki mogą mieć też możliwość wygodnego montażu drzwi na lewą lub prawą stronę, zależnie od miejsca usytuowania urządzenia i preferencji użytkownika. Takie rozwiązanie przydaje się chociażby podczas przemeblowania czy przeprowadzki. Dzięki temu łatwo dostosujemy kierunek otwierania drzwi do nowej aranżacji wnętrza, a nie aranżację wnętrza do tego, z której strony będziemy zmuszeni otwierać winiarkę.

Winiarki

Jednym z ważnych parametrów jest odpowiednia temperatura przechowywania wina, którą w nowoczesnych modelach możemy wygodnie programować i kontrolować z wykorzystaniem wyświetlacza LCD.

Najnowocześniejsze systemy i funkcje sprzętów

Winiarki, w zależności od producenta, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedne ułatwiają codzienne użytkowanie, inne sprawiają, że sprzęt staje się elementem wystroju wnętrza. Do pierwszych zaliczymy elektroniczne sterowanie, dzięki któremu chłodziarka do wina utrzymuje stałą temperaturę, a użytkownik zostanie poinformowany o jej najdrobniejszych zmianach. Elektroniczne sterowanie zazwyczaj połączone jest z intuicyjnym i czytelnym wyświetlaczem LCD. Duży wyświetlacz pokazuje na bieżąco informacje o wszystkich kluczowych parametrach sprzętu. Tak samo jak w przypadku kuchenki czy pralki, również winiarka może być wyposażona w zabezpieczenie przed dziećmi. Z jednej strony chodzi o to, żeby urządzenie nie zostało przypadkowo otwarte, a z drugiej – dzieci należy chronić przed szkodliwym wpływem alkoholu. Sekwencja odpowiednich przycisków zabezpieczy drzwi przed otwarciem przez osoby, które nie powinny mieć dostępu do zawartości.

Ciekawostką funkcjonalną są kamienie z lawy wulkanicznej, które doskonale pochłaniają wilgoć i stopniowo uwalniają ją ponownie. Jak wiadomo, wilgotność we wnętrzu winiarki jest bardzo istotna dla jakości wina, a kamienie pomagają ją regulować.

Winiarki

Fot. Miele

Witryny chłodnicze w wersji premium

Do przechowywania nie tylko wina, ale ogólnie pojętej żywności wykorzystywane są również tzw. witryny chłodnicze. Są to jednak modele, których kluczowym zadaniem jest przede wszystkim odpowiednie wyeksponowanie przechowywanych produktów. Najczęściej drzwi takich urządzeń, podobnie zresztą jak w winiarkach, są przeszklone, a oświetlenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Mimo że witryny kojarzone są wyłącznie z urządzeniami profesjonalnymi (stosowanymi w sklepach i restauracjach), dzisiejsze aranżacje pomieszczeń pozwalają na użycie ich również w domowych warunkach. Pojemność witryn chłodniczych jest zróżnicowana. Dostępne są kompaktowe urządzenia o pojemności powyżej 80 l, jednak witryny uniwersalne osiągają nawet 500 l i więcej. Funkcjonalność tych urządzeń jest porównywalna z najbardziej innowacyjnymi lodówkami. Witryny zatem mogą mieć automatycznie zamykające się drzwi, fachowe systemy chłodzące regulowane elektronicznie, a także antybakteryjne elementy, takie jak uszczelki czy powłoki wnętrza. Co ważne, witryny są bardzo komfortowe w użytkowaniu – mogą mieć nożny pedał otwarcia drzwi, kiedy użytkownik ma zajęte ręce, czy automatyczne wyłączenie chłodzenia, kiedy drzwi zostają otwarte (szczególnie praktyczne w sklepach oraz hipermarketach). Ponadto stylistyka witryn jest dziś bardzo wyszukana i nowoczesna. Oprócz uniwersalnych witryn na uwagę zasługują profesjonalne lady chłodnicze, wykorzystywane w gastronomii i przemyśle, oraz regały chłodnicze, funkcjonalnie zbliżone do witryn.

2023-07-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket