Jakie głośniki wybrać?

Nowe głośniki samochodowe powinny przede wszystkim być dopasowane do istniejących w samochodzie otworów montażowych. W wypadku najprostszych systemów głośnikowych wystarczająca może okazać się instalacja złożona z modeli koaksjalnych (dwóch głośników w przednich drzwiach i ewentualnie dwóch dodatkowych zamontowanych w tylnych drzwiach samochodu). Zamiast modeli koaksjalnych w zaawansowanych instalacjach głośnikowych można wykorzystać wielodrożne zestawy głośnikowe z oddzielnym wooferem, tweeterem i zwrotnicą.

Jaki wzmacniacz wybrać?

Wzmacniacz powinien być dopasowany do głośników samochodowych, z którymi ma współpracować. Istotne jest m.in. dopasowanie impedancyjne. Ogólnie rzecz biorąc, impedancja głośników nie powinna być niższa od nominalnej impedancji wzmacniacza. Istotna jest również moc wzmacniacza. Zwykle dla głośników podawana jest zalecana wartość mocy, jaką powinien mieć wzmacniacz. Dostosowanie się do tego wymagania minimalizuje ryzyko uszkodzenia głośników.

Czy zewnętrzny wzmacniacz jest niezbędny?

Jeśli korzystamy wyłącznie z głośników zainstalowanych fabrycznie w aucie, wówczas wystarczający jest zwykle wzmacniacz zintegrowany z radioodtwarzaczem. Rozbudowując samochodowy system audio-wideo o dodatkowe głośniki, będziemy potrzebowali radioodtwarzacza wyposażonego w odpowiednie wyjścia audio i wzmacniacza, który je zasili, np. wzmacniacze monofoniczne są zwykle wykorzystywane do współpracy z subwooferami.

Czy moduł Bluetooth jest niezbędny?

Moduł Bluetooth daje dodatkowe możliwości wykorzystania radioodtwarzacza samochodowego. Najczęściej służy on do komunikacji bezprzewodowej ze smartfonem. Umożliwia to np. wykorzystanie samochodowego systemu audio-wideo jako zestawu głośnomówiącego. W bardziej zaawansowanych modelach radioodtwarzaczy użytkownik z poziomu radioodtwarzacza uzyskuje dostęp do książki telefonicznej smartfona. Popularnym zastosowaniem modułu Bluetooth jest odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych.

2016-12-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket