Sterowanie na miarę XXI wieku

Sterowanie na miarę

Niezależnie od poziomu innowacji i technicznych nowinek każdy okap musi być szybko, łatwo i komfortowo obsługiwany. Oprócz standardowych paneli sterowania czy pilotów coraz częściej na rynku spotykamy nowe trendy.

Mowa oczywiście o dostępie i łączności na odległość (connectivity), Internecie rzeczy (IoT – Internet of Things) czy „inteligentnych” rozwiązaniach (smart), takich jak choćby zmiana trybów pracy okapu za pomocą ruchu ręki czy lekko dotykowych wyświetlaczy LCD. Obok standardowych paneli sterowania wyposażonych w przyciski mechaniczne i elektromechaniczne, w suwaki i sensory, pokrętła i joysticki na uwagę zasługują więc dziś wszelkie nowe metody obsługi okapu – niegdyś nie tylko nie do pomyślenia, ale i wyobrażenia. Jako przykład można podać choćby sterowanie sprzętem AGD z tabletu lub smartfona za pomocą modułów Wi-Fi lub Bluetooth. Automatyzacja sprzętu staje się na tyle przystępna dla konsumenta, że podczas gotowania nie musimy stale monitorować parametrów okapu czy piekarnika.

Sposoby regulacji poziomu mocy

Wszystkie modele (te nowszej, jak i starszej generacji) wyposażone są w podstawową funkcję, jaką jest regulacja mocy. To dzięki niej użytkownik może dostosować pracę okapu do aktywności na strefie grzejnej. Kiedy zechcemy, aby okap pracował cicho oraz delikatnie zasysał powietrze, wybieramy najniższy tryb pracy, z kolei przy zwiększonej liczbie oparów w kuchni – tryb intensywny. Producenci proponują w tym obszarze wiele rozwiązań, poczynając od zastosowania przycisków mechanicznych lub elektromechanicznych. Konkretne funkcje i opcje aktywuje się i dezaktywuje przez naciśnięcie przycisku i jest to sygnalizowane diodą (rzadziej żarówką). Spotkać można standardowe guziki mechaniczne, ale również elektroniczne piktogramowe przyciski, delikatnie wystające poza powierzchnię panelu sterowania. Podobnie działają panele z mechanicznymi suwakami. W tym wypadku okap ma kilkustopniowy suwak, którego przesunięcie aktywuje dany tryb pracy. Nieco bardziej rozwiniętym technicznie panelem jest układ sensorów, czyli panel dotykowy (z dotykowymi przyciskami lub sliderami). Takie modele wyglądają bardzo nowocześnie i szybko się je czyści. Nie mają wystających guzików, jedynie diody aktywacji wybranej opcji. Bardzo często zdarza się, że taki panel wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz, z którego można wybrać wiele opcji okapu. Slidery, jak sama nazwa wskazuje, są najnowszym sposobem regulacji mocy, który występuje tylko w dotykowych panelach sterowania. Wystarczy przesunąć palcem po skali poziomu mocy, a okap zmieni intensywność pochłaniania. Równie zaawansowaną metodą obsługi urządzenia są wszelkiego typu joysticki. Z ich pomocą można regulować nie tylko intensywność pracy, ale także oświetlenie oraz inne parametry. Ciekawe są także modele z panelem sterowania typu rotary control (pokrętło wyboru – przyp. red.). Nie są one popularne, jednak bardzo praktyczne, a często wyjątkowo designerskie. Ich panel sterowania wyposażony jest w zaledwie jedno pokrętło, dzięki któremu regulujemy intensywność pracy, a także włączamy urządzenie czy oświetlenie. Niektóre modele szczelinowe lub do zabudowy blatowej i sufitowej nie mają własnych panelów sterowania. Wówczas mogą być one połączone z płytą grzewczą lub mieć umieszczony panel sterowania na blacie.

Podaj pilot!

Podaj

Oprócz wymienionych powyżej rozwiązań coraz częściej stosowana jest obsługa za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcję tę zaliczano do nad wyraz prestiżowych i komfortowych. Dziś staje się ona standardem. Pilot, znany (z ang.) jako remote control, działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest najczęściej jako element wyposażenia. Bardzo chętnie używany jest przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

A może sterować ruchem ręki?

Jedną z ciekawszych opcji jest sterowanie okapem przez ruch ręki. Okap wyposażony jest w takim wypadku w czujnik ruchu, który pozwala sterować bezdotykowo ustawieniami parametrów i trybów pracy. Wystarczy, że konsument podejdzie do okapu i delikatnym, wolnym ruchem ręki przesunie dłoń w prawo lub w lewo (w ten sposób zmieniamy tryby pracy z niskiego biegu na tryb intensywny). Rozwiązanie ma wiele zalet i jest bardzo praktyczne – szczególnie od strony estetyki i czyszczenia urządzenia. Opcją tą sterujemy bowiem bez problemu, nawet wtedy kiedy mamy brudne ręce. Prawda, że pomysłowe?

Zdalne sterowanie

Co zaskakujące, okapy również znajdują się w kategorii sprzętów typu smart. Potrafią łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez ruszania się z łóżka, a nawet gdy domowników nie ma w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, aby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy ściągnąć udostępnioną przez producenta aplikację mobilną na system Windows, Android czy iOS. Są one dostępne w internetowych sklepach z aplikacjami (kolejno dla systemów) Windows Phone Store, Google Play oraz App Store. Po sparowaniu telefonu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania. Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele z Wi-Fi (IoT – Internet of Things) mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, a także pozwalają na zdalną kontrolę nad oświetleniem, a w niektórych modelach – na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.

Trend connectivity zaczyna podbijać rynek

Trend connectivity

Coraz chętniej wprowadzanym zestawem urządzeń jest płyta i okap z modułami automatycznej pracy. System najczęściej wykorzystuje sygnały podczerwieni. Po włączeniu płyty okap automatycznie otrzymuje sygnał o aktywności drugiego urządzenia i również aktywuje swą pracę. Wraz ze wzrostem mocy na płycie głównej okap samoczynnie zwiększy moc pochłaniania. Regulacja parametrów działa w dwie strony i w ten sam sposób działają urządzenia, kiedy zmniejszamy moc. Rozwiązania komunikacji płyty z okapem (dopasowane funkcjonalnie do odpowiednich parametrów danych urządzeń) proponują m.in. Miele w systemie Con@ctivity 2.0, a także Elica – Connectivity Stream.

Praktyczne przykłady sterowania w okapach

Praktyczne przykłady
2016-11-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket