Parametry techniczne klimatyzatorów

Parametry techniczne

w klimatyzatorach najważniejsze są ich parametry techniczne, które wpływają na efektywność tych urządzeń. Źle dobrany, np. do wielkości pomieszczenia, klimatyzator może mieć odwrotny efekt i zamiast poprawiać mikroklimat, pogorszy go.

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora jest moc chłodnicza, zdefiniowana jako wydajność chłodnicza urządzenia (w kW), pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Producenci klimatyzatorów coraz częściej podają moc chłodniczą w kW lub w dwóch jednostkach: Btu/h lub kW.

Przeliczniki jednostek przedstawiają się następująco:

1 Btu/h = 0,293 W
1 kW = 3413 Btu/h

Uwaga! Btu to ilość energii potrzebna do podniesienia temperatury jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Jej odpowiednikiem w układzie SI jest kW.

Z mocą związany jest pobór energii, czyli moc pobierana z sieci energetycznej konieczna do wytworzenia mocy chłodniczej przez klimatyzator. Nie należy jednak mylić mocy chłodniczej z mocą pobieraną przez klimatyzator, mimo że mogą być wyrażone w tych samych jednostkach – kW. Parametry te dotyczą różnych wielkości fizycznych: energii związanej z ciepłem (chłodzeniem) i energii elektrycznej. Klimatyzatory konsumenckie mają moc od 2 do 12 kW.

Kolejnym ważnym pojęciem jest szacunkowe roczne zużycie energii, podawane w kWh (kilowatogodzina), które wskazuje przybliżoną ilość energii zużywanej przez urządzenie w ciągu roku, wyliczoną w oparciu o standardowy model gospodarstwa domowego. Wyliczane jest przez pomnożenie maksymalnego poboru mocy przez średnią 500 godzin pracy urządzenia w roku w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Aby obliczyć roczny koszt energii, wystarczy pomnożyć podaną liczbę przez cenę energii. W wypadku możliwości przełączenia klimatyzatora na ogrzewanie producenci podają też moc grzewczą w kW lub wydajność grzewczą (np. klasyfikacja literowa na etykiecie).

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Najlepiej, jeśli obliczy to projektant, ale można określić ją samemu w sposób przybliżony. Ułatwią to specjalne formularze opracowane przez firmy sprzedające klimatyzatory. Moc, jaką powinien mieć klimatyzator, zależy m.in. od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, które będą chłodzone, stopnia ich nasłonecznienia, liczby okien i drzwi, rodzaju i grubości izolacji ścian oraz dachu. Istotna jest również liczba osób mieszkająca na stałe w domu.

W sposób bardzo przybliżony można obliczyć moc, stosując wskaźnik 30 W/m3 kubatury pomieszczenia. Ogólnie, uwzględniając tylko powierzchnię pomieszczenia, przyjmuje się, że moc 1 kW wystarcza na schłodzenie lub ogrzanie około 10 m².

Inny sposób orientacyjnego policzenia zapotrzebowania na moc chłodniczą to przyjęcie założenia, że na 1 m2 potrzebna jest moc chłodnicza 80–150 W, a więc najmniejsze klimatyzatory o mocy 2–2,5 kW (typu split) powinny ochłodzić pomieszczenie o powierzchni 15–30 m2.

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket