Ważne liczby i dane

Ważne liczby

Parametry techniczno-użytkowe określają specyfi kę urządzeń i to dzięki nim w szczegółowy sposób porównujemy możliwości urządzeń i wybieramy najlepszy dla nas wariant.

O bejmują przy tym zarówno kluczowe aspekty związane z przyłączem gazowym czy elektrycznym, jak i wiele atrybutów funkcjonalnych, jak choćby pojemność urządzenia czy liczba komór w piekarniku. Z tymi najważniejszymi warto więc szczególnie się zapoznać.

Piekarniki klasyczne i z funkcją pary

Wybierając piekarnik tradycyjny, z opcją pary (nie mylić z urządzeniami do gotowania na parze) czy ten kompaktowy, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak rodzaj zasilania, wymiary zabudowy, pojemność użytkowa, moc całkowita czy klasa efektywności energetycznej.

  • Rodzaj zasilania – dzisiaj większość piekarników jest zasilana energią elektryczną, choć należy zaznaczyć, że na rynku funkcjonują także modele gazowe (i nie mówimy tutaj o archaicznych piekarnikach z lat 80. XX w.). Pierwszy typ zasilania charakteryzuje się przede wszystkim prostotą w instalacji i podłączenia do źródła zasilania. Modele elektryczne są bardziej zaawansowane techniczne, stabilne termicznie, komfortowe i mają więcej funkcji. Modele zasilane gazem są ekonomiczne, ale charakteryzują się mniejszą sprawnością, a co za tym idzie, nierównomiernym opiekaniem. Piekarniki gazowe bezwzględnie powinny mieć zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu oraz automatyczną zapalarkę.
  • Wymiary – to niezmiernie istotny parametr. Bardzo często bowiem dochodzi w tym obszarze do pomyłek związanych z określeniem wymiarów urządzeń. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z wymiarami części widocznej oraz otworem do zabudowy. Na rynku mamy trzy podstawowe rozmiary urządzeń: tradycyjne o wysokości i szerokości równej 60 cm, kompaktowe o wysokości zmniejszonej do 45 cm (szerokość pozostaje bez zmian, mimo że na rynku są także modele o mniejszej głębokości), a także poszerzone, których szerokości wynosi nawet 90 cm. Pozostałe wymiary mogą również ulec zmniejszeniu, ponieważ piekarniki poszerzone występują w wersji standardowej (wysokość równa 60 cm), a także kompaktowej (szerokość 90 cm, a wysokość średnio 45–50 cm).
  • Pojemność użytkowa – nieodłącznym parametrem związanym z wymiarem urządzenia jest pojemność użytkowa. Dzisiejsi klienci stawiają mimo wszystko na wielkość komory grzania, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. W modelach standardowych (60 cm) pojemność waha się od 35 do 75 l, choć bez problemu znajdziemy także modele o pojemności nawet 90 l! Takie urządzenia, mimo że mają standardowe wymiary wysokości, szerokości i głębokości, nazywane są modelami XXL. Konstrukcje kompaktowe z kolei (jak sama nazwa wskazuje) mają mniejszą komorę grzania. Jej pojemność oscyluje między 25 a 40 l. Modele poszerzone osiągają zaś od 70 do nawet 100 l pojemności.
  • Moc całkowita – parametr ten określa maksymalną moc przyłączeniową, jaką urządzenie może pobrać przy aktywowaniu wszystkich funkcji i opcji. Jest niezmiernie ważny, bowiem od niego zależy, czy musimy wykorzystywać więcej niż jedną fazę lub zwiększać moc przyłączeniową. Modele o małej mocy przyłączeniowej mają moc od 1,5 do 2 kW, o średniej mocy – od 2 do 3,5 kW, zaś dużej – powyżej 3,5 kW. Jeśli piekarnik i płyta pracują na jednym obiegu elektrycznym z zabezpieczeniem np. 16 A i mocą przyłączeniową licznika 7 kW, niemożliwe będzie podłączenie na jednym obiegu (1 fazie) urządzeń mających łącznie np. 12 kW.
  • Klasa efektywności energetycznej – to jeden z ważniejszych parametrów piekarnika. Warto dodać, że poza tym parametrem etykieta efektywności energetycznej zawiera także inne ważne dane.

Piekarniki klasyczne
2016-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket