Dyski SSD

Dyski SSD

Bez wątpienia dyski SSD są nośnikami przyszłości, które w ciągu kilku lat wyprą dyski twarde z komputerów domowych.

Z racji kompatybilności z interfejsem SATA nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dyski SSD, podobnie jak 2,5-calowe HDD, wykorzystywać jako przenośne magazyny danych. Jednak z powodu wysokich cen oraz obecnie jeszcze niewielkich pojemności jedynie użytkownicy o bardzo specyficznych potrzebach będą nimi zainteresowani. Wymaga to więc szczegółowego poznania wszystkich zalet tych nośników. Co ważne, dyski SSD nie są ograniczane formą.

Cechy SSD

Dyski SSD są budowane w oparciu o pamięć flash. Główna zaletą jest więc brak jakichkolwiek elementów mechanicznych. Niesie to ze sobą takie udogodnienia jak znacznie zwiększona odporność na wstrząsy i uderzenia oraz większe szybkości przesyłu danych. Dysk taki, gdy zostanie umieszczony w specjalnej obudowie pochłaniającej wibracje, może także wytrzymać uderzenia, które tradycyjny dysk twardy doprowadziłyby do awarii. Producenci oferują również specjalnie przygotowane przenośne dyski SSD. Często są wyposażone w wydajne złącza, takie jak Thunderbolt, USB-C czy USB 3.1. Brak elementów mechanicznych sprawia, że złożenie dysku SSD jest stosunkowo łatwe. Dostępne obecnie w sprzedaży detalicznej dyski SSD mają pojemność od 32 GB do nawet 2 TB. Oczywiście, dyski SSD są znacznie droższe niż HDD, zwłaszcza w wypadku największych pojemności. Przy tym jednak oferują większą wydajność, mniejsze zużycie energii oraz często bardziej kompaktowe rozmiary i niewrażliwość na wibracje czy uderzenia. W dyskach SSD stosuje się komórki pamięci typu SLC, MLC lub TLC. Pamięci SLC cechują się przede wszystkim największą trwałością, przez co stosuje się je głownie w nośnikach klasy przemysłowej. Produkty konsumencie wykorzystują przede wszystkim pamięci TLC, rzadziej MLC (stosowane w dyskach lepszej klasy). Pamięci TLC są mniej trwałe i wydajne niż MLC. W praktyce jednak dyski je wykorzystujące spełnią oczekiwania większości użytkowników, a przy tym są tańsze niż te oparte na pamięciach MLC. Biorąc pod uwagę, że nośniki przenośne nie są eksploatowane tak intensywnie jak stacjonarne, nie powinno być żadnych obaw w wykorzystaniu nośników opartych na TLC zarówno w zastosowaniach stacjonarnych, jak i przenośnych. Większość dysków z pamięciami TLC wyposażona jest w dodatkową pamięć podręczną z komórkami SLC, której odpowiednie wykorzystanie pozwala na zwiększenie zarówno wydajności, jak i t rwałości nośników.

Dyski SSD rzadko są oferowane przez producentów jako nośniki przenośne w rozmiarze 1,8 oraz 2,5 cala. Co więcej, rodzaj kontrolera zastosowanego w poszczególnych modelach bardzo mocno wpływa na wydajność dysku. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest kupno dysku i obudowy oddzielnie. Większość SSD jest produkowana w rozmiarze 2,5 cala, czyli takim samym jak HDD. Dodatkowo są kompatybilne z interfejsem SATA. Dzięki temu można je zamontować w tradycyjnej przenośnej odbudowie dla dysków twardych. Oczywiście, obudowa dla SSD powinna mieć dodatkowo złącza wydajniejsze niż USB 2.0, ponieważ może ono znacznie ograniczyć szybkość transferu plików.

Kontroler pamięci

Podstawowym elementem dysku SSD jest kontroler, zwany również sterownikiem. To on zarządza pracą dysku i od jego jakości i szybkości zależą szybkość przesyłu danych, liczba operacji IOPS oraz trwałość dysku. Warto wiedzieć o tym, że liczba cyklów zapisu poszczególnych komórek pamięci jest ograniczona. W związku z tym dane nie powinny być zapisywane ciągle w tych samych komórkach, ponieważ szybko uszkodzi to część dysku. Kontroler dba o to, aby pliki były zapisywane naprzemiennie w różnych komórkach, co skutkuje ich regularnym zużyciem.

2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket