Małe AGD do opieki nad dzieckiem

Małe AGD

Rodzicielstwo przynosi ze sobą wiele wyzwań, nie tylko pod względem wychowawczym, ale i organizacyjnym. Czas na tym etapie życia jest bezcenny, dlatego warto go trochę zyskać, korzystając z urządzeń elektronicznych, znacznie usprawniających codzienną rutynę. (Fot. Concept)

Przyszli rodzice mogą wyposażyć się w wiele urządzeń, które będą przydatne codziennie. Wśród nich warto wymienić laktatory, wagi dziecięce, sterylizatory i podgrzewacze czy oczywiście nianie elektroniczne. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Male-AGD-do-opieki-nad-dzieckiem-1

CONCEPT OL4000 Kido; ADLER AD 8139; CONCEPT KD4000 Kido

Male-AGD-do-opieki-nad-dzieckiem-1-2

CONCEPT VD4000 Kido; OROMED Oro-Baby Scale

Laktatory bezprzewodowe

Najlepszym możliwym rodzajem pożywienia dla dziecka jest mleko matki. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy maluch ma problem ze ssaniem piersi lub po prostu nie może tego robić ze względu na stan zdrowia. Dlatego przed rozwiązaniem warto wyposażyć się w laktator. To stosunkowo proste urządzenie, chroniące również matkę przed nawałami pokarmu, które mogą wystąpić i powodować np. stany zapalne. Nowoczesne laktatory pracują niemal automatycznie. Urządzenie jest wyposażone w dwufazowy lub trójfazowy system ssania, naśladujący sposób ssania u dziecka. To praktyczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku problemów z laktacją. Po włączeniu nasadkę wystarczy przystawić do brodawki i urządzenie zacznie pobierać pokarm. Różne rozmiary nasadek pozwalają na dopasowanie do kształtu piersi. Do tego dostępne są takie opcje jak regulacja siły ssania, a o wybranym trybie pracy może informować wyświetlacz. Zebrane mleko trafia wprost do butelki dołączonej do zestawu. Producenci oferują również laktatory podwójne. Pozwalają one skrócić o połowę czas odciągania pokarmu. Bez wątpienia, jeśli wybierać laktator, to tylko model zasilany akumulatorowo, najlepiej ładowny uniwersalnym przewodem typu USB-C. To praktyczne rozwiązanie gwarantujące swobodę użycia w praktycznie każdym miejscu. W razie potrzeby sprzęt można podładować nawet powerbankiem i nie trzeba szukać gniazdka zasilającego. Przed zakupem laktatora warto zwrócić uwagę na wyposażenie. Niektórzy producenci dołączają dodatkowe akcesoria, np. pojemniki na pokarm, aspirator do nosa, dodatkową butelkę i smoczek czy etui podróżne w sam raz do przechowywania. Niektóre elementy laktatora, np. membrana, zużywają się i co zalecany przez producenta czas należy je wymieniać, żeby urządzenie pracowało efektywnie. Warto zwrócić uwagę na łatwą dostępność części zamiennych.

Male-AGD-do-opieki-nad-dzieckiem-3

Dzięki wadze możemy stale kontrolować masę ciała niemowlaka. (Fot. Adler)

Podgrzewacze do pokarmu

Praktycznym rozwiązaniem są podgrzewacze do pokarmu. Z ich pomocą można podgrzewać nie tylko mleko, ale również jedzenie dla niemowląt, bez obaw, że będzie zbyt gorące dla malucha. Dodatkowo równomierne podgrzewanie sprawia, że pokarm nie traci cennych właściwości odżywczych, witamin i minerałów. Pokarm jest delikatnie podgrzewany w kąpieli wodnej, wystarczy wlać odrobinę cieczy i włożyć butelkę czy pojemnik. Wybierając podgrzewacz, warto zdecydować się na model z precyzyjną regulacją temperatury, może do tego służyć wygodne pokrętło lub ekran LCD z elektronicznym sterowaniem. Wśród przydatnych funkcji warto wspomnieć opcję utrzymywania temperatury. Urządzenie można zostawić np. na noc i, gdy dziecko się obudzi, posiłek będzie gotowy do podania. Innym przydatnym rozwiązaniem jest funkcja sterylizacji. Z jej pomocą można oczyścić smoczki, butelki, gryzaki czy inne dziecięce akcesoria. Z kolei dzięki funkcji rozmrażania znacznie szybciej przygotujemy nową porcję mleka czy inny posiłek przechowywany za zapas. Warto zwrócić uwagę, czy producent nie dołącza dodatkowych akcesoriów, jak np. pojemnik na żywność. Dostępne są również podwójne podgrzewacze. To praktyczny wybór dla rodziców bliźniąt lub gdy w domu jest dwoje małych dzieci z niewielką różnicą wieku.

Male-AGD-do-opieki-nad-dzieckiem-5

OROMED Oro-Baby Heater; CONCEPT OM4000 Kido; TRUELIFE NannyCam R3 Smart

Wagi dla niemowląt

Kontrola masy ciała dziecka jest ważna, sprawdza ją m.in. położna środowiskowa podczas wizyt domowych. Jeśli maluszek ma problem z przybieraniem, warto zdecydować się na wagę dla niemowląt. To przystępne urządzenie, dzięki któremu możemy na bieżąco śledzić, jak rośnie dziecko.

Pod względem konstrukcyjnym wagi dla niemowląt różnią się od tradycyjnych. Przede wszystkim pracują w innym zakresie pomiarowym, np. od 0,1 do 20 kg, i oferują większą dokładność pomiaru, nawet 0,01 kg. Platforma jest szeroka i wąska oraz pozwala na wygodne ważenie dziecka. Bardzo przydatną funkcją jest opcja tarowania, dzięki której możemy ważyć ubrane dziecko czy np. owinięte kocykiem. Kolejnym rozwiązaniem jest funkcja hold, dzięki której możemy zważyć poruszające się dziecko. Wyniki wyświetlane są na ekranie LCD, a większość modeli ma możliwość zmiany jednostek. Urządzenie włącza się automatycznie, gdy na wadze położymy dziecko, i wyłącza się samoczynnie po określonym czasie bezczynności. Oczywiście i tego segmentu nie ominęły innowacje, dlatego najnowsze modele są wyposażone w łączność Bluetooth i możliwość współpracy ze smartfonami. Aplikacja ułatwia kontrolę pomiarów w czasie, ponieważ zapisuje je automatycznie. Może wykrywać różnych użytkowników, co ułatwia kontrolę pomiarów, np. w przypadku bliźniąt lub gdy wagę komuś pożyczymy.

Male-AGD-do-opieki-nad-dzieckiem-7

Elektroniczna niania powiadomieniem informuje, gdy dziecko zaczyna ruszać się lub płakać. (Fot. Concept)

Nianie elektroniczne

Gdy dziecko już uśnie, rodzicom należy się chwila relaksu. Aby mieli oni swoją pociechę pod kontrolą, najlepszym wyborem jest niania elektroniczna. Kiedyś urządzenia tego typu nasłuchiwały otoczenie i przekazywały dźwięki z pokoju maluszka, dziś jednak najlepszym wyborem jest po prostu kamera. Urządzenie łączy się z siecią bezprzewodową i jest parowane z aplikacją, obraz przekazuje następnie na telefon. To najprostsze i praktyczne rozwiązanie. Co więcej, nawet przebywając poza domem, możemy sprawdzić obraz z niani elektronicznej. Zasięg jest praktycznie nieograniczony, a urządzenie może być również wykorzystane jako zdalna kamera i kontrolować np. mieszkanie podczas wyjazdu.

Warto wybrać nianię, której kamera ma głowicę obracaną w zakresie 360°, co ułatwia pogląd pomieszczenia. Bezwzględnie niezbędną funkcją jest tryb nocny, zapewniający dobrą widoczność w każdych warunkach. Co więcej, urządzenie powinno mieć czujniki ruchu oraz dźwięku. Gdy dziecko będzie niespokojne i np. zacznie płakać, w aplikacji pojawi się odpowiednie powiadomienie. Wśród przydatnych funkcji niani można wymienić monitorowanie temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenie może mieć także funkcję lampki nocnej czy zapisywania nagrań na karcie microSD i w chmurze. Zasilanie z portu USB ułatwia wykorzystanie w różnych warunkach, np. na wyjeździe można skorzystać z powerbanku. Standardem jest opcja dwukierunkowej komunikacji, czyli możliwość mówienia do dziecka przez nianię. Dodatkowo urządzenie może mieć opcję grania kołysanek.

Niektóre modele niań elektronicznych wyposażone są również w zewnętrzny wyświetlacz. To praktyczne rozwiązanie, gdy nie chcemy korzystać z aplikacji na telefonie. Ekran może być stale włączony i zapewniać zarówno podgląd, jak i nasłuch pomieszczenia, a w tym czasie możemy komfortowo korzystać z telefonu.  

2024-06-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket