W tym roku odbywają się dwie duże imprezy sportowe: trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2020 i olimpiada w Tokio. Euro 2020 można oglądać w jakości 4K na kanale TVP 4K w telewizji naziemnej DVB-T2. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora do oglądania sportu w zależności od budżetu, jakim dysponujemy.
Telewizory Ultra HD mają zróżnicowaną konstrukcję. Przy ich wyborze warto sprawdzić parametry techniczne i funkcje, które mają decydujące znaczenie przy oglądaniu widowisk sportowych. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenie telewizora.
Wybierając telewizor do sportu, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto zainwestować w ekrany 55-calowe, 65-calowe i większe, coraz przystępniejsze cenowo. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu i będziemy mieli wrażenie, że uczestniczymy w wydarzeniu. Wspólną cechą wyświetlaczy telewizorów Ultra HD 4K jest liczba pikseli, która wynosi 3840 × 2160 px.
W tym roku posiadacze telewizorów z tunerem DVB-T2/HEVC Euro 2020 mogą oglądać w jakości UHD/4K HDR. Nowy standard będzie obowiązywał za rok, ale trwa nadawanie testowe, więc można sprawdzić, czy posiadany telewizor jest zgodny z nowym standardem. W Polsce wyłączne prawa do transmisji meczów ma Telewizja Polska, która każde spotkanie pokaże w TVP Sport oraz w TVP 1 lub TVP 2. Na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2020 Telewizja Polska uruchomiła na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC. Na specjalnym kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw. Emisja będzie się odbywać w standardzie HDR HLG z dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos. Większość telewizorów jest wyposażonych w tuner DVB-T2/HEVC. Wystarczy dołączyć antenę telewizyjną zewnętrzną lub pokojową, aby oglądać kanał TVP 4K. Oprócz tego TVP 4K będzie dostępne przy wykorzystaniu dekoderów wybranych operatorów, takich jak Canal+, UPC, Toya, Inea, Asta-Net i innych. Wtedy można wykorzystać starsze telewizory Ultra HD, dołączając dekoder do wejścia HDMI.
Tegoroczne modele telewizorów OLED marki LG o przekątnych aż 88 (seria Z1), 83 (seria C1) i 77 cali (seria G1) konkurują wielkością z obrazem projektorów. (Fot. LG)
Nie zagłębiając się w budowę matryc LCD, można powiedzieć, że różnią się one budową cząsteczek ciekłokrystalicznych i ich ułożeniem, co wpływa na ich parametry optyczne, a w konsekwencji na jakość obrazu. W telewizorach LCD najczęściej są stosowane matryce VA i IPS. Od rodzaju użytej przez producenta matrycy LCD w dużej mierze będzie zależeć jakość obrazu, na którą wpływają takie parametry jak kontrast, poziom czerni, kąty widzenia i szybkość reakcji piksela. Należy mieć świadomość, że różnice w obrazie dostrzeże wyrobione oko w odpowiednich warunkach oświetleniowych, a także aparatura pomiarowa. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, charakteryzują się dobrą ostrością obrazów w ruchu, ale jakość obrazu pogarsza się, jeśli nie siedzimy na wprost. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w mocno zaciemnionym pokoju. Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować telewizor z takim wyświetlaczem, jeżeli oglądamy transmisje sportowe ze znajomymi i w pokoju nie musi być mocno przygaszone światło.
Kolejnym cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora do oglądania sportu, jest zdolność odtwarzania kolorów. Przy widowiskach sportowych, np. piłce nożnej, na ekranie dominują kolory: zielonej murawy, czerwony (np. stroje piłkarzy) i niebieski kolor nieba. Najtańsze wyświetlacze telewizorów są w stanie odtworzyć zaledwie 36 proc. palety barw, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Najbardziej tracą na jakości kolory zieleni i czerwieni. Zdecydowaną ich poprawę uzyskuje się w wyświetlaczach z poszerzonym zakresem barw (Wide Color Gamut) – odtwarzanych jest do 76 proc. palety barw. Poszerzony zakres kolorów mają wyświetlacze z wyższej półki, np. LCD QLED TV i LCD NanoCell LG z kropkami kwantowymi, LCD z LED-ami hybrydowymi ze specjalnymi luminoforami oraz OLED (LED organiczne) – nawet 95 proc. standardu DCI-P3.
JVC LT-55VU3000; TECHNISAT TechniPlus 55; TCL 65C728
© 2025 InfoMarket