Pralka do zabudowy? A dlaczego nie! Skoro możemy zabudować lodówkę, aby w pełni zagospodarować przestrzeń w kuchni, to samo możemy zrobić z pralką, tym bardziej że producenci oferują coraz więcej modeli pralek do zabudowy.
Coraz więcej sprzętów kuchennych występuje w opcji do zabudowy. Do tej pory były to klasyczna lodówka, płyta kuchenna, piekarnik czy okap. Coraz częściej klienci poszukują również pralki do zabudowy, aby w pełni wykorzystać cenną przestrzeń w łazience czy kuchni. Pralka do zabudowy może być idealnym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni. Zabudowana w ciągu szafek kuchennych stanie się niewidoczna, a my zyskamy przestrzeń w łazience lub innym pomieszczeniu, w którym planowaliśmy ją postawić.
Wybór pralki do zabudowy nie jest wcale łatwiejszy od wyboru pralki wolnostojącej. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na istotne parametry, które będą odpowiedzią na nasze oczekiwania.
W przypadku pralek wolnostojących mamy większą rozpiętość gabarytową niż w przypadku sprzętu do zabudowy, który niejako musi być standardowy z uwagi na kolejne techniczne parametry. Jeden standardowy wymiar to taki, gdzie pralka ma 55 cm głębokości, 60 cm szerokości oraz od 83 do 85 cm wysokości. Wysokość i głębokość wynikają ze standardów zabudowy meblowej.
Zazwyczaj taka pralka montowana jest pod blatem kuchennym, który z kolei jest umiejscawiany również na pewnej standardowej wysokości. Te wymiary mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta, niemniej nie będą większe niż podane wyżej.
Amica AWBI6122LCB; Bosch WIW24341EU; Electrolux EWG147540W
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są stałe podłączenia, do których pralka musi mieć swobodny dostęp, a odległość od nich nie może przekraczać 1,5 m. Chodzi tutaj o podłączenie do energii elektrycznej, do stałego przyłącza wody oraz jej odprowadzenia. W wypadku sprzętu do zabudowy nie stosuje się jakichkolwiek przedłużaczy. Wynika to z bezpieczeństwa obsługi i użytkowania.
Co równie ważne, pralka nie powinna bezpośrednio przylegać do boków zabudowy ani do innych sprzętów. Podczas pracy, a szczególnie wirowania, urządzenie wibruje i może uszkodzić meble lub sprzęty, które stoją obok niej. Dlatego zabudowując pralkę, należy zaplanować wolną przestrzeń po bokach, nie mniejszą niż 2 cm. Zaplanujmy również wolną przestrzeń z tyłu, przynajmniej 10 cm, aby przyłącza nie były uciskane i swobodnie spełniały swoją funkcję.
Pralka powinna stać nie dalej niż 1,5 m od stałych przyłączeń do wody i energii elektrycznej i nie powinna bezpośrednio stykać się z innymi sprzętami czy meblami.
Pralkę do zabudowy montujemy tam, gdzie zostaną spełnione dwa najważniejsze warunki. Pierwszym z nich jest bliskość wymaganych podłączeń, a drugim nasz komfort użytkowania. Zazwyczaj pralka montowana jest w zabudowie szafek kuchennych lub w łazience, gdzie dodatkowo możemy zyskać przestrzeń, na przykład na półki czy wieszaki. Niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować taką pralkę w przedpokoju, piwnicy czy pokoju dziennym. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią i akurat tam mamy miejsce oraz wymagane podłączenia, ten wybór będzie dobry, ponieważ spełni nasze oczekiwania.
Pralki do zabudowy występują tylko w wersji ładowanej od frontu. Oznacza to, że przód pralki powinien być każdorazowo dostępny, a drzwiczki bębna powinny otwierać się na całą ich szerokość. W takim wypadku mamy dwie możliwości zabudowy – z drzwiczkami frontowymi lub bez nich. Jeśli zdecydujemy się na opcję bez drzwiczek, wtedy pralka będzie widoczna w zabudowie. Będziemy mieli do niej nieograniczony dostęp, ale może to wpływać na efekt wizualny całego pomieszczenia.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwiczek frontowych, takich samych jak w reszcie zabudowy. Musimy pamiętać, aby otwierały się na tyle szeroko, żeby można było otworzyć bęben oraz kieszeń na proszek i płyn do prania. Tak zabudowana pralka nie będzie widoczna w ciągu mebli, a całość zabudowy będzie tworzyła spójną aranżacyjnie całość.
© 2024 InfoMarket