Kable zwisające z zawieszonego na uchwycie telewizora czy projektora są w stanie wręcz oszpecić każdą wykonaną instalację audio-wideo. Wygląda to niekorzystnie, zwłaszcza gdy projektor czy odbiornik telewizyjny współpracują przewodowo z wieloma zewnętrznymi urządzeniami audio-wideo i kabli połączeniowych jest wówczas bardzo wiele. W ofercie producentów uchwytów możemy jednak znaleźć różnorodne systemy osłon na kable. Są one wykonywane m.in. z aluminium i tworzyw sztucznych. W instalacji można wykorzystać np. specjalne przysufitowe i ścienne prowadnice. Dzięki temu cała instalacja będzie wyglądała znacznie lepiej. Niektóre modele projektorów pozwalają na bezprzewodową współpracę z innymi urządzeniami, jednak połączeń kablowych i tak nie da się uniknąć, chociażby jeśli chodzi o podłączenie projektora do zasilania.
Do wyprowadzenia przewodów w pionie lub przy podłodze można wykorzystać różnorodne, przycinane na wymiar peszle lub moduły: proste oraz kątowniki w kształcie litery „L” lub „T”. Tego typu osłony mogą być jednolite lub składać się z dwóch elementów, z których jeden jest mocowany do ściany (najczęściej na wkręty), a drugi wyposażony jest często w zatrzaski i po umieszczeniu kabli wewnątrz konstrukcji mocowany do elementu naściennego. Osłony mogą mieć kształt dopasowany do określonego modelu uchwytu, z którym po instalacji tworzą spójną pod względem designu całość. Przydatnym rozwiązaniem mogą być osłony z elastycznej plecionki poliestrowej. Może mieć ona różną szerokość, a w razie potrzeby dodatkowo, dzięki swojej elastyczności, powiększa swoje wymiary, co np. pozwala umieścić w niej większą liczbę przewodów połączeniowych. Inne rozwiązanie to połączenie plecionki z mocowaniem za pomocą rzepów. Zamiast tego można zastosować również np. stojak podłogowy lub szafkowy połączony z uchwytem na telewizor. Wówczas odpowiednie kable można ukryć za zamocowanym do ściany stojakiem.
Dobrej jakości okablowanie jest niezbędne w każdym systemie audio-wideo. Nie tylko poszczególne urządzenia, ale również ono ma wpływ na jakość dźwięku i obrazu, jaki ostatecznie uzyskujemy w kinie domowym.
Kable połączeniowe wykorzystywane w zestawach kina domowego przekazują sygnały pomiędzy poszczególnymi elementami, które do niego należą. Im stabilniejsze połączenie, tym lepsza jakość transmisji, a tym samym większe zadowolenie użytkownika. Obecnie, dzięki szerokiemu zastosowaniu złącza HDMI, liczba różnorodnych przewodów audio-wideo uległa znacznemu zmniejszeniu. Trudno jednak tego uniknąć w wypadku kolumn głośnikowych.
Zamiast klasycznych kolumn głośnikowych w systemie kina domowego można wykorzystać głośniki do zabudowy. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce, np. w domowym salonie.
© 2025 InfoMarket