Kable głośnikowe

Zestawy kina domowego – najczęściej jednokomponentowe – wyposażane są w komplet kabli głośnikowych niezbędnych do połączenia jednostki centralnej z zestawem głośników. Zestawy wielokomponentowe z reguły nie mają ich na wyposażeniu. W tym wypadku kable głośnikowe trzeba dobierać samodzielnie. Istnieje przekonanie, że im grubszy kabel, tym lepsza jakość transmisji. Nie jest to do końca słuszne stwierdzenie, ponieważ zastosowanie kabla o większym przekroju w zestawach kina domowego niższej klasy nie wpłynie na poprawę jakości brzmienia. Jest to poniekąd związane z tzw. współczynnikiem tłumienia (ang. damping factor), który jest stosunkiem impedancji znamionowej kolumny do impedancji wyjściowej wzmacniacza. I tak na przykład dla typowej 8-omowej kolumny i wzmacniacza, którego impedancja wyjściowa wynosi 0,08  współczynnik tłumienia wynosił będzie 100. W praktyce im większy współczynnik, tym lepiej. Impedancja kabli sumuje się z impedancją wyjściową wzmacniacza, co wpływa na zmniejszenie współczynnika tłumienia, a wzmacniacz gorzej radzi sobie z wysterowaniem kolumn głośnikowych. Wzmacniacze wysokiej klasy charakteryzują się współczynnikiem damping factor na poziomie około 1000 i więcej. W wypadku stosowania długich przewodów powinny mieć one przekrój co najmniej 2 × 2,5 mm2. Końcówki kabli z upływem czasu mogą podlegać utlenianiu. Wytworzy się wówczas warstwa tlenku, która utrudni przepływ sygnału. Aby tego uniknąć, kable powinny mieć pozłacane końcówki.

Jeżeli kable mają być zabudowywane w ścianie, warto, aby były do tego celu specjalnie przystosowane. Wówczas osłona wykonana jest z odpowiednio odpornego tworzywa.

Uchwyty i podstawki do kolumn głośnikowych

Uchwyty i podstawki do kolumn głośnikowych

Odpowiednie uchwyty lub podstawki wykorzystywane są również do montażu kolumn głośnikowych. Zastosowanie uchwytu pozwala zamocować kolumny na odpowiedniej wysokości i poprawnie je ustawić względem użytkownika. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w wypadku instalacji kolumn do kina domowego. Uchwyty w domowym systemie audio są bowiem często wykorzystywane do kolumn surround. Ważne jest, aby nie zamontować ich zbyt wysoko ani też zbyt szeroko, co może zaburzyć wielokanałowy obraz dźwiękowy. Późniejsze modyfikacje położenia uchwytów i zamontowanych w nich kolumn będą niemożliwe lub będą wiązały się z koniecznością wywiercenia kolejnych otworów w ścianie.

Mogą być wykorzystywane w miejscach użyteczności publicznej, takich jak restauracje, kluby, dyskoteki. W tego typu zastosowaniach kolumny często montuje się wysoko, pod sufitem, dzięki czemu nie zajmują one dodatkowego miejsca w lokalu, a ponadto, skierowane ku dołowi są w stanie skutecznie nagłośnić pomieszczenie. Przy wykorzystaniu uchwytu kolumnowego może zajść konieczność wiercenia otworów w obudowie kolumny, o ile ta nie jest wyposażona w specjalne mocowania. Jeśli chcemy tego uniknąć, można wykorzystać uchwyty wyposażone w specjalne zaciski, które umożliwiają bezinwazyjny montaż kolumny głośnikowej. Zamiast wiercić otwory w obudowie kolumny, montuje się ją bez użycia dodatkowych śrub do uchwytu za pomocą zacisków, w które jest on wyposażony. Równie nieinwazyjną metodą pozwalającą na odpowiednie ustawienie kolumn są wspomniane już podstawki i statywy kolumnowe. Mogą one mieć konstrukcję teleskopową, która pozwala na regulację wysokości. Dzięki temu możemy odpowiednio dostosować położenie kolumny do miejsca odsłuchu. Niektóre konstrukcje podstawek kolumnowych pozwalają na dyskretne poprowadzenie kabli głośnikowych, np. przez ukrycie ich wewnątrz słupka podstawki. Dobierając podstawkę czy też uchwyt do kolumny głośnikowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i wykonanie, ale przede wszystkim na maksymalne dopuszczalne obciążenie takiej konstrukcji.

Przykładem podstawki, która dobrze sprawdzi się zwłaszcza w wypadku niewielkich kolumn surround, jest model EL0 firmy Omnimount. Można na niej ustawić głośnik o masie nieprzekraczającej 1,8 kg. Regulowana wysokość słupka podstawki pozwala dopasować ją do pozycji odsłuchowej użytkownika. Podstawa konstrukcji została wykonana z hartowanego szkła o grubości 6 mm. Przymocowane do niej gumowane nóżki umożliwiają minimalizację drgań i chronią podłogę przed ewentualnymi zarysowaniami. W komplecie znajdują się dwie podstawki (np. na prawy i lewy głośnik surround).

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket