Jednym z elementów „inteligentnego” domu często jest system multiroom audio. Instalacja multiroom może być przewodowa lub bezprzewodowa. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
System multiroom audio pozwala na integrację nagłośnienia zainstalowanego w różnych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Każde z tych pomieszczeń może tworzyć niezależną strefę odtwarzania dźwięku lub funkcjonować wspólnie z innymi strefami (pomieszczeniami) i odtwarzać ten sam materiał audio, co określa się często jako tryb „party”. Dzięki systemowi multiroom w prosty sposób można np. odtworzyć dźwięk z telewizora na głośnikach sufitowych zainstalowanych w kuchni czy sypialni.
Domowy system multiroom to bardzo wygodne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Koszt instalacji takiego systemu – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na system przewodowy czy bezprzewodowy – będzie tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą (pomieszczeniem) zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane, a w rozwiązaniu przewodowym dochodzą dodatkowe metry okablowania audio.
W zależności od producenta, w systemie multiroom mamy dostępnych od kilku do kilkunastu różnych modeli.
Przewodowa instalacja multiroom to zwykle rozwiązanie tzw. scentralizowane, w którym najważniejsze komponenty są zgromadzone w jednym, najczęściej specjalnie do tego wydzielonym pomieszczeniu. Urządzenia mogą być instalowane w szafie typu rack. W skład scentralizowanego przewodowego systemu multiroom mogą wchodzić np. wzmacniacze zintegrowane (lub końcówki mocy i przedwzmacniacze), kontrolery, macierze dyskowe oraz sieciowe odtwarzacze multimedialne. Ważnym aspektem w takich systemach jest zadbanie o odpowiednie chłodzenie podzespołów. Zgromadzone w jednym miejscu komponenty generują dużo ciepła, które należy odpowiednio neutralizować, np. przez klimatyzowanie pomieszczenia.
Dźwięk w poszczególnych pomieszczeniach domu odtwarzany jest z wykorzystaniem różnorodnych głośników. Oprócz klasycznych podłogowych, podstawkowych i centralnych kolumn głośnikowych w przewodowym systemie multiroom często stosuje się głośniki do zabudowy, których maskownice można malować na dowolny kolor. Jest to jedna z zalet tego typu rozwiązania. Dzięki głośnikom zabudowanym w ścianie lub suficie przewodowy multiroom może być niemal niewidoczny w pomieszczeniu, a dodatkowo nagłośnienie nie zajmuje cennej przestrzeni użytkowej. Przewodowe systemy multiroom wymagają odpowiedniego zaplanowania instalacji. Najlepiej zrobić to już na etapie budowy domu i wykańczania wnętrza, aby później uniknąć kosztownych remontów, związanych chociażby z potrzebą ponownego rozprowadzania okablowania do poszczególnych pomieszczeń. W przewodowych systemach multiroom, w których okablowanie jest często poukrywane, np. w ścianach czy listwach podłogowych, warto stosować droższe, odporne na wilgoć kable, przystosowane do tego typu instalacji, co przyczyni się do długotrwałego i bezawaryjnego funkcjonowania systemu.
Do obsługi mniejszej liczby pomieszczeń (dwóch lub trzech) w przewodowym systemie multiroom nie trzeba zaawansowanych systemów. Można wykorzystać amplituner wielokanałowy obsługujący dodatkowe strefy odtwarzania (zwykle jedną lub dwie). Złącza urządzeń obsługujących dodatkową strefę lub strefy mogą być oznaczone wówczas np. jako Zone 2 i Zone 3. Zwykle oprócz systemu 5.1-kanałowego można z wykorzystaniem takiego amplitunera zainstalować w oddzielnych pomieszczeniach jeden lub dwa dodatkowe systemy stereofoniczne (zależnie od liczby kanałów dostępnych w amplitunerze). Na przykład do stworzenia trzech stref z niezależnie odtwarzanym dźwiękiem (jednej z dźwiękiem 5.1 i dwóch stereofonicznych) potrzeba amplitunera minimum 9.1-kanałowego (oczywiście wyposażonego w odpowiednie wyjścia dla dwóch dodatkowych stref).
© 2025 InfoMarket