Nie tylko do frytek

Nowoczesna frytkownica powietrzna w wielu zastosowaniach może zastąpić piekarnik. (Fot. Gorenje)

Sterowanie frytkownicą

Jak wspomnieliśmy, tradycyjne frytkownice zazwyczaj są wyposażone w pokrętło do regulacji temperatury, a wskaźnik gotowości informuje o jej osiągnięciu. Bardziej zaawansowane panele sterujące są stosowane we frytkownicach powietrznych. Najczęściej urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, na którym precyzyjnie można ustawić dany zakres temperatury, np. od 60 do 200 °C ze skokiem co 5 °C, dzięki czemu będzie ona idealnie dopasowana do przygotowywanej potrawy. Większość urządzeń jest również wyposażona w programy automatyczne, dzięki którym łatwiej i szybciej przyrządzimy wybrane dania. Są one domeną frytkownic beztłuszczowych. Najpopularniejsze z programów to np. pizza, kurczak, ryby, wieprzowina, wypieki czy warzywa. Dodatkowo sprzęt może być wyposażony również w funkcję pieczenia ciast. W zestawie mogą się nawet znajdować odpowiednie formy. Atutem jest również wbudowany timer. Wystarczy ustawić określony czas i urządzenie wyłączy się automatycznie, gdy jedzenie będzie gotowe, oraz poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym. Jeśli sprzęt nie ma programów automatycznych, to najczęściej w instrukcji producent podaje, jakie parametry powinniśmy dobrać do konkretnych potraw. Często na obudowie znajduje się także czytelna ikonografika. Moda na aplikacje mobilne również nie ominęła rynku frytkownic powietrznych. Ich największą zaletą jest, oczywiście, możliwość programowania trybów pracy urządzenia z poziomu telefonu. Bez trudu ustawimy np. wybrany program automatyczny dla danego dania lub w opcji manualnej samodzielnie dostosujemy temperaturę oraz czas opiekania. Producenci w aplikacjach często zamieszczają także przepisy na przygotowanie różnych potraw. W przypadku niektórych urządzeń pojawiają się również funkcje społecznościowe. Użytkownicy mogą udostępniać swoje przepisy innym oraz je komentować. Atutem w niek tórych modelach może być także opcja sterowania przy pomocy asystenta głosowego, np. Amazon Alexa lub Google.

Nie tylko do frytek

CONCEPT FR3500 Fit; RAVANSON FX-7001W; ZELMER ZAF5500; GORENJE AF1409DW

Frytkownica beztłuszczowa a ekonomia

Zdarzają się stwierdzenia, że sprzęt taki jak frytkownica beztłuszczowa można zastąpić piekarnikiem z termoobiegiem. Jednak jest to tylko częściowa prawda. Przede wszystkim frytkownice bardzo dobrze sprawdzą się w przygotowywaniu mniejszych porcji jedzenia. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary. Dzięki temu urządzenie nagrzewa się bardzo szybko i jest gotowe do pracy po kilku chwilach. Oprócz tego pozwala na szybsze pieczenie niż w tradycyjnym piekarniku. Urządzenia te są więc doskonałym wyborem dla osób, które często przygotowują pieczone potrawy, ponieważ zużywa także znacznie mniej energii elektrycznej i pozwala obniżyć rachunki. Dodajmy do tego, że frytkownice beztłuszczowe zużywają znacznie mniej oleju niż modele tradycyjne. To również pozwala znacząco zmniejszyć koszt przygotowywania potraw, a przy tym są one zdrowsze.

Nie tylko do frytek

Pod względem funkcjonalnym wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem są frytkownice typu airfryer z dwiema niezależnie programowalnymi komorami. (Fot. Salter)

Akcesoria i funkcje

Przed zakupem warto sprawdzić, jakie funkcje oferuje frytkownica. Dotyczy to przede wszystkim modeli typu airfryer, ponieważ to one mogą być wyposażone również w liczne akcesoria, które sprawiają, że sprzęt zyskuje nowe możliwości.

  • Alarm dźwiękowy – funkcja informuje, np. o zakończeniu pracy urządzenia.
  • Cool touch – nienagrzewający się uchwyt frytkownicy, który pozwala wyjąć naczynie robocze bez konieczności korzystania z rękawicy kuchennej.
  • Forma do ciasta – zestaw form do przygotowywania wypieków, np. babeczek.
  • Grill – zestaw akcesoriów przeznaczonych do grillowania potraw we frytkownicy.
  • Pizza – zestaw akcesoriów, które pozwalają na przygotowanie pizzy we frytkownicy typu airfryer.
  • Programy automatyczne – predefiniowane ustawienia przygotowane z myślą o konkretnych potrawach. Dzięki nim wystarczy włożyć składniki do naczynia, następnie wybrać program i po upływie określonego czasu danie będzie gotowe.
  • Programator czasowy – to przydatne rozwiązanie. Możemy przygotować wcześniej produkty, umieścić w koszu i ustawić, o której ma się włączyć urządzenie. Dzięki temu, np. po powrocie do domu będzie na nas czekał świeżo przygotowany posiłek.
  • Sonda termiczna – pozwala na kontrolę temperatury mięsa w jego wnętrzu. Szczególnie przydatna podczas pieczenia większych fragmentów mięsa czy grillowania, np. steków.
  • Synchronizacja pracy komór – dla dań z różnym czasem pieczenia frytkownica dwukomorowa synchronizuje czas pracy, tak aby były one gotowe jednocześnie
  • Timer – funkcja pozwalająca na ustalenie czasu pracy frytkownicy i jej automatycznego wyłączenia.

Nie tylko do frytek

CONCEPT FR5000 Fit; SALTER EK4548; MPM MFR-07

Nie tylko do frytek

SALTER EK3662RG BGC; ZELMER ZAF2500

Czyszczenie i użytkowanie frytkownicy

W przypadku frytkownic typu airfryer dużym atutem jest łatwość czyszczenia. Wynika ona przede wszystkim z użycia jedynie niewielkiej ilości oleju. Zabrudzeniu ulegają przede wszystkim kosz oraz komora frytkownicy. Pokryte są jednak powłoką nieprzywierającą, dzięki czemu do usunięcia resztek jedzenia zazwyczaj wystarczy gąbka z niedużą ilością detergentu. Mycie elementów frytkownicy w zmywarce jest możliwe tylko pod warunkiem, że zezwala na to instrukcja. Obudowę urządzenia zazwyczaj wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Atutem frytkownic jest również bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenia wyposażone są w nóżki antypoślizgowe, które zapewniają stabilność na kuchennym blacie. Oprócz tego mają niezbędne zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem, oraz automatyczne wyłączniki czasowe. Urządzenie może mieć również blokadę przed przypadkowym uruchomieniem, gdy nie jest prawidłowo złożone. Może także wyłączyć się automatycznie, gdy kosz zostanie wyjęty.

2022-11-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket