Jak ograniczyć kontakt z bisfenolem?

Bisfenol dostaje się do organizmu przez układ pokarmowy, układ oddechowy (szczególnie narażeni są na to pracownicy fabryk i kasjerzy wydający paragony), a także przez skórę, głównie przez dotykanie produktów z tą substancją. W pierwszym przypadku za przenikanie BPA do organizmu odpowiadają m.in. wysoka temperatura podgrzewanego produktu, uszkodzenie tworzywa a także rysowanie powierzchni z tym związkiem.

Pierwszym krokiem jest wybór świeżych, niepaczkowanych produktów lub zamiana ich np. na opakowanie szklane. Pojemniki z tworzywa należy zamienić na szklane, lub na takie z certyfi katem BPA Free. Jak takie rozpoznać? Na opakowaniach z tworzyw sztucznych znajduje się symbol trójkąta zbudowanego z trzech strzałek. Cyfra, która jest umieszczona wewnątrz niego, informuje, z jakiego materiału opakowanie zostało wytworzone. Należy unikać oznaczenia cyfrą 3 (PVC lub V, co oznacza polichlorek winylu) i 7 (PC) lub 0 (inne) – do produkcji tych syntetyków prawie na pewno użyto BPA. Dziecięce butelki, smoczki czy nawet zabawki warto najpierw wyparzyć (substancja nie zniknie całkowicie, ale zmniejszy się jej ilość).

Jak ograniczyć kontakt z bisfenolem?

Tworzywa a sprzęt AGD

Często, mówiąc o „tanich tworzywach”, mamy na myśli pudełka do przechowywania żywności. Jednak w dużej mierze także sprzęt AGD jest produkowany z wielu różnych tworzyw. Ewidentnie można wskazać związek między niską ceną i słabym jakościowo produktem a złej jakości tworzywami sztucznymi. Widać to, niestety, i bardzo często też czuć…

Dlatego tak ważne jest wybieranie produktów sprawdzonych marek i zdecydowanie z wyższych półek cenowych.

Warto przy okazji wiedzieć, że większość urządzeń kuchennych wykonana jest z tworzywa poliwęglanowego, głównie dlatego, że trudniej je uszkodzić. Niestety, poliwęglany należą do podstawowych tworzyw, które zawierają zwykle duże ilości BPA. I kiedy zastosowanie takich poliwęglanów jest niczym sensacyjnym w obudowie ekspresu do kawy czy tostera, inaczej patrzymy już na AGD, które ma bliski kontakt z żywnością – zwłaszcza z płynami, które stykając się z tworzywem, dodatkowo się podgrzewają (czajniki, sokowirówki, blendery kielichowe, rozdrabniacze z tworzywa). Jednak patrząc obiektywnie, wśród szeregu urządzeń na rynku bardzo ciężko jest znaleźć alternatywę. Można zamienić misę z tworzywa sztucznego blendera kielichowego na misę szklaną, można też wybrać produkt świadomie… z certyfikatem BPA Free.

2017-03-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket