Parametry telewizora i dekodera,

Telewizory z wyższej półki mają kilka standardów HDR: HDR10/10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ i HLG. (Fot. TCL)

Różnica między HDR10 i HDR Dolby Vision

Różnica między dwoma standardami HDR10 i Dolby Vision sprowadza się do tego, że HDR10 określa jedną wartość jasności obrazu przy realizacji filmu, a w systemie Dolby Vision dobierana jest ona niezależnie dla każdej klatki. Od strony technicznej HDR10 korzysta ze statycznych meta danych – są to niezbędne dla wyświetlacza informacje, takie jak ustawienia jasności sprzętu, z którymi pracował reżyser filmu. Inna jest też głębia kolorów R, G, B – 10 bitowa dla HDR10 i 12 bitów dla HDR Dolby Vision. Zaletą systemu Dolby Vision HDR jest fakt, że filmy kinowe są realizowane zgodnie ze standardem Dolby Vision, więc odtwarzanie ich na telewizorach z techniką Dolby Vision HDR nie będzie się wiązało z pogorszeniem jakości obrazu HDR z anteny telewizyjnej. Hybrid Log-Gamma, opracowany przez nadawców TV BBC i NHK (publiczna telewizja japońska) umożliwia kodowanie treści o zwiększonej dynamice obrazu w sygnale telewizji naziemnej i satelitarnej. Materiał HDR może być dostarczany także złączem HDMI, ale w wersji HDMI 2b. HLG pozwala łączyć w sygnale telewizyjnym metadane SDR i HDR. Dzięki czemu telewizor bez obsługi HDR ignoruje meta dane HDR, a ten z obsługą jest w stanie je rozpoznać i wykorzystać. Nadawcy nie będą musieli dublować kanałów z dodaną obsługą HDR i bez niej. Co ważne, w telewizorach wystarczy zmienić oprogramowanie, aby odbierać materiały HDR.

Parametry telewizora i dekodera,

TCL 55C725; HISENSE 65U8GQ; TECHNISAT TechniLine Plus 55

Certyfikaty dźwięku – IMAX Enhanced

Spółka IMAX znana z atrakcyjnego wyposażenia kin w profesjonalne systemy obrazu i dźwięku nawiązała współpracę z firmą DTS. Zdaniem twórców urządzenia oznaczane logo IMAX Enhanced mają zapewnić klientom identyfikację i zakup najlepszych urządzeń w swojej klasie, aby uzyskać jakość dźwięku i obrazu jak w kinie domowym (np. jak znany THX). Dotyczy on amplitunerów i telewizorów soundbarów. IMAX Enhanced wymaga certyfikowanego wyświetlacza, amplitunera i wystarczającej liczby głośników, stawia na DTS:X W przypadku amplitunerów kina domowego zalecana konfiguracja to 7.2.4. IMAX. Partnerami nowego „standardu” są między innymi Sony Electronics, Denon, Marantz, Onkyo, Pioneer oraz wytwórnie Sony Pictures i Paramount Pictures. Telewziory, które uzyskały certyfikat to TCL QLED 8K 75X915 i TCL LCD MiniLED QLED X10 z systemem Android TV, telewizory Xiaomi Mi, Sony i Hisense ULED 55 i 65 cali U8GQ. Liczna jest oferta telewizorów Sony OLED serie: AG9 i AG8, A1, AF9i AF8 oraz LCD: ZF9 i XG9505.

Parametry telewizora i dekodera,

W telewizorach serii C82 TCL MiniLED, Quantum Dot, 100 Hz bardzo dobre efekty HDR uzyskano dzięki funkcji 4K HDR Premium. (Fot. TCL)

Jak rozpoznać, czy odbiornik TV jest DVB-T2?

Wybierając dekoder DVB-T2 ( standard będzie obowiązywać od czerwca 2022 roku) do oglądania telewizji naziemnej warto zwrócić uwagę na jego dane techniczne. Odbiornik cyfrowy powinien zapewniać odbiór sygnałów cyfrowych DVB-T i DVB-T2 nadawanych w zakresach: VHF (174–230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470–790 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz. Kupujący odbiornik DVB-T2 powinni uważać przy wyborze, ponieważ wiele dekoderów sprzedawanych w dużych sieciach, mimo że są oznaczane jako DVB-T/T2, nie spełnia tych wymagań. Mogą mieć nawet na opakowaniach informację o certyfikacie (ale bez podania, jakiej organizacji), chociaż dane techniczne nie potwierdzają zastosowania dekodera HEVC H.265. Jeśli informacji o dekoderze HEVC nie ma na opakowaniu, warto sprawdzić instrukcję techniczną lub kartę produktową.

Dekoder sygnału fonii powinien dekodować strumienie cyfrowe zakodowane zgodnie z kodowanie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i E-AC-3. W przypadku telewizora umożliwiającego wyświetlanie obrazu UHD wymagana jest obsługa fonii AC-4. Dekoder sygnału fonii wykorzystuje metadane przesyłane w strumieniu E-AC-3 lub AC-4 do normalizacji siły głosu, konwersji dźwięku przestrzennego do stereofonicznego lub mieszania głównej składowej fonii z dodatkowymi składowymi.

Parametry telewizora i dekodera,

CANAL+ BOX; TECHNISAT ComboPlus CE HD; CYFROWY POLSAT Evobox Stream

Odbiorniki satelitarne

Odbiorniki satelitarne mogą dekodować sygnały wideo SD, HD i Ultra HD. Warto sprawdzić jakie mają kodeki wideo. Najczęściej są to: MPEG-2, MPEG-4, MPEG-1, H.264 (H.264/AVC Level 4.2) i najnowszy H.265. Mają możliwość odtwarzania plików wideo, audio i zdjęć z pamięci USB: pendrive lub twardego dysku. Ponieważ różnego rodzaju kodeków jest bardzo dużo warto sprawdzić, czy będą dekodowane pliki np. z naszej kamery wideo, aparatu fotograficznego czy smartfona. W większości są to urządzenia sieciowe istotne są, więc standardy WLAN np. 802.11n a/b/g (2,4 GHz / 5 GHz). Do dekodowania kanałów telewizyjnych służą moduły CAM z kartą abonencką. Ważny jest standard kodowania Conax, Nagravision, Mediaguard, Viaccess stosowany przez operatorów telewizji satelitarnej lub kablowej. Moduły CAM są produkowane w dwóch wersjach CI i CI+. W wersji CI+ wprowadzono system ochrony prze kopiowaniem. Kanały TV zabezpieczone przed kopiowaniem nie będą mogły być zdekodowane w module CAM CI.  

2021-08-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket