Jakie kolumny głośnikowe?

Dolby Atmos dostarcza wyjątkowych wrażeń dźwiękowych i wzbogaca przestrzeń odtwarzanego sygnału audio o dodatkowy wymiar. Doskonale sprawdza się podczas odtwarzania odgłosów np. przelatującego nad głową helikoptera, padającego deszczu i innych dźwięków przemieszczających się w przestrzeni i dochodzących głównie z góry. Dodatkowy wymiar przestrzenny dźwięku sprawia, że widz może wręcz odczuć, że jest nie tylko obserwatorem zdarzeń z oglądanego fi lmu, ale ich uczestnikiem. Jeżeli przy tym oglądany film jest prezentowany w 3D na dużym ekranie telewizora lub z wykorzystaniem projektora i ekranu – niezapomniane wrażenia gwarantowane!

W wielokanałowym systemie audio z Dolby Atmos możemy wykorzystać – oczywiście odpowiednio rozstawione – głośniki sufi towe lub specjalne konstrukcje kolumn głośnikowych certyfi kowane przez Dolby Atmos. Kolumny z certyfi katem mają membranę głośnika skierowaną ku górze (w kierunku sufi tu pomieszczenia), a przetwornik ten ma osobne podłączenie (osobne terminale) do amplitunera – stanowi osobny kanał dźwiękowy i nie jest integralną częścią kolumny głośnikowej emitującej sygnał audio bezpośrednio w kierunku miejsca odsłuchowego, w którym powinien znajdować się użytkownik. Głośniki opracowane specjalnie na potrzeby systemu Dolby Atmos mogą być ustawione na kolumnach frontowych zestawu kina domowego lub po prostu znajdować się w pobliżu tych kolumn, np. na meblach. Niektóre konstrukcje można również zawiesić na ścianie, np. nad kolumnami frontowymi.

Różnorodność systemów surround

Współpraca amplitunera ze smartfonem lub tabletem pozwala m.in. na wygodne sterowanie dostępnymi funkcjami kina domowego.

Nomenklatura w Atmosie

W tradycyjnym systemie kina domowego zależnie od liczby obsługiwanych kanałów stosuje się oznaczenie liczbowe, np. 5.1, określające system wykorzystujący subwoofer i 5 innych kolumn – centralną, dwie frontowe (lewą i prawą) oraz dwie surround (również lewą i prawą). Konfigurację w systemie Dolby Atmos zapisuje się natomiast z dodatkową cyfrą po kropce, która określa liczbę dodatkowych kanałów przeznaczonych właśnie dla systemu Dolby Atmos, np. konfiguracja 5.1.2 jest to klasyczny system 5.1-kanałowy z dwoma kanałami Dolby Atmos. Aby stworzyć taki system dźwiękowy, amplituner musi być przynajmniej 7.1-kanałowy i obsługiwać omawiany standard kodowania dźwięku przestrzennego. System 5.1.2 oznacza więc, że w zestawie możemy wykorzystać, oprócz kolumn zestawu 5.1, dwie dodatkowe kolumny, które montuje się np. pod sufitem, lub dwie o specjalnej konstrukcji, przystosowanej do systemu Dolby Atmos (a więc promieniujące dźwięk ku górze), montowane np. na ścianie.

Jeżeli amplituner jest 9.1-kanałowy, wówczas możemy stworzyć system kina domowego w oparciu o konfigurację: 5.1.2, 5.1.4 lub 7.1.2. Przy tej liczbie kanałów możemy więc wykorzystać nawet 4 kolumny Dolby Atmos. Przy amplitunerze 11.1-kanałowym mamy jeszcze więcej możliwości – możemy stworzyć systemy w konfi guracjach, które oznaczamy jako 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2, 7.1.4. i 9.1.2.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket