Certyfikaty THX – Select i Ultra

Urządzenia do systemów kina domowego mogą być wyróżniane różnorodnymi certyfikatami. Jednymi z bardziej popularnych są certyfikaty THX Select i Ultra (obecnie wersje Select2 Plus i Ultra2 Plus). Standard THX został wprowadzony przez studio Lucasfilm, a jego twórcą był Tomlinson Holman. Sprzęt audio-wideo, zanim otrzyma certyfikat THX, przechodzi różnorodne testy, które mają określić jego możliwości i parametry techniczne (moc, dynamikę przetwarzanego dźwięku, wprowadzane zniekształcenia), a także ergonomię i odporność na trudne warunki pracy.

Oznaczenie THX Select odnosi się do sprzętu przeznaczonego do małej i średniej wielkości pomieszczeń. Na przykład certyfikat Select2 Plus jest przyznawany urządzeniom, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach kina domowego o kubaturze ok. 56 m3, w których odległość widza od ekranu wynosi od 3 do 4 m. Normy THX Select są mniej wymagające, jeśli chodzi o wydajność prądową i akustyczną sprzętu. Bardziej istotne jest w tym wypadku zapewnienie dużej dynamiki przetwarzanego sygnału audio przy zachowaniu niewielkich zniekształceń harmonicznych.

Znacznie większe wymagania dotyczące sprzętu audio- wideo do kina domowego zostały przyjęte dla THX Ultra. W związku z tym jest on przyznawany z reguły bardziej zaawansowanym, a przez to też i droższym urządzeniom. Modele wyróżnione certyfikatem THX Ultra muszą m.in. obsługiwać minimum konfigurację 7.1. Na przykład certyfikat Ultra2 Plus przyznawany jest sprzętowi, który można wykorzystać w pomieszczeniu o kubaturze ok. 85 m3, w którym optymalna odległość widza od ekranu przekracza 4 m.

Zarówno modele z certyfikatem THX Select, jak i THX Ultra powinny być wyposażone w cyfrowe przetwarzanie sygnału audio pozwalające na poprawę brzmienia dźwięku. Wykorzystują one m.in. takie rozwiązania jak Re-EQ (zapewnienie odpowiedniego balansu tonalnego między dźwiękami odtwarzanymi przez poszczególne kolumny), Timbre Matching (kontrola panoramowania dźwięku przez uzyskanie równowagi między dźwiękami odtwarzanymi przez kolumny przednie i surround) czy BGC (z ang. Boundary Gain Compensation, poprawa przetwarzania niskich częstotliwości).

Posiadanie sprzętu z certyfikatem THX może przysporzyć wielu niezapomnianych wrażeń z oglądania filmów bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy jednak, że jeśli urządzenie nie zostało wyróżnione certyfikatem THX, nie oznacza to, że nie nadaje się ono do odtwarzania dźwięku w systemie kina domowego. Licencja i testy związane z przyznaniem certyfikatu THX kosztują. Nie wszyscy producenci decydują się więc na przeprowadzenie testów i certyfikację swoich urządzeń. Dlatego nawet najlepsze modele do systemów kina domowego, czy to wzmacniacze czy kolumny, pomimo wyśmienitych parametrów nie są wyróżniane logotypem THX.

Różnorodność systemów surround

Hi-endowe przedwzmacniacze wielokanałowe mogą być wyposażone w zbalansowane wejścia i wyjścia audio XLR.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket