Urządzenia do ręcznego spawania elektrodami otulonymi (spawarki MMA) składają się z:
Wiele spawarek TIG może być również wykorzystywanych do spawania metodą MMA i odwrotnie: niektóre spawarki MMA można wykorzystać do spawania metodą TIG.
Urządzenia MMA do ręcznego spawania elektrodami otulonymi są produkowane jako źródła prądu przemiennego lub stałego o biegunowości dodatniej lub ujemnej. Wśród spawarek MMA wyróżnia się:
Transformator spawalniczy zasila elektrodę prądem przemiennym o częstotliwości sieciowej 50 Hz. W czasie spawania reguluje się natężenie prądu spawania. Popularność transformatorów spawalniczych wynika z prostoty budowy, niskiej ceny i małej awaryjności. Spawarka transformatorowa jest najczęściej wybierana przez majsterkowiczów, małe warsztaty lub firmy do prac dorywczych. Spawarki transformatorowe mają kilka wad:
Elektroda jest zasilana prądem stałym z prostownika tyrystorowego. Tyrystory umożliwiają płynną i precyzyjną regulację natężenia prądu spawania. Prostowniki spawalnicze są pozbawione większości wad spawarek transformatorowych, ale także charakteryzują się dużą masą. Są źródłem dużego prądu spawania (400÷600 A) do prac produkcyjnych jako tańsza alternatywa dla urządzeń inwertorowych.
Nazywane są także prostownikami inwertorowymi, inwertorami spawalniczymi. Pozbawione są wad transformatorów i prostowników spawalniczych. Inwertor przekształca prąd o częstotliwości sieciowej 50 Hz na prąd o wysokiej częstotliwości. Prąd wyjściowy jest prostowany i elektroda jest zasilana prądem stałym. Można wtedy stosować mniejsze i lżejsze transformatory, dzięki czemu sama spawarka jest lżejsza i mniejsza. W najlepszych zasilaczach do spawarek inwertorowych stosuje się najnowszej generacji tranzystory iGBT (ang. insulated gate bipolar transistor), które są bardziej niezawodne od tranzystorów MOSFET. Spawarki inwertorowe są urządzeniami kosztownymi, ale mają wiele zalet:
W wypadku spawarek inwertorowych TIG i MMA dostępne są dodatkowe funkcje.
Zaliczane są do nich maksymalne natężenie prądu spawarki i cykl pracy. Od wartości natężenia prądu zależeć będzie, jak grubymi elektrodami i jak gruby materiał będzie można spawać.
Cykl pracy urządzenia jest procentowym podziałem 10 minut na czas, przez który urządzeniem można spawać. Np. 35–procentowy cykl pracy oznacza, że urządzenie spawa przez 3,5 min, a 6,5 minuty nie pracuje. Im większe jest natężenie prądu spawania, tym czas jest krótszy. Najtańsze spawarki mogą pracować ok. 7 proc. czasu.
© 2025 InfoMarket