Spawanie elektryczne

Spawanie elektryczne

Wybór metod połączeń spawanych jest bardzo duży, dzięki czemu można dobrać odpowiednią z nich zarówno do właściwości łączonych materiałów, jak i umiejętności spawacza. Nie bez znaczenia jest również oczekiwana jakość połączenia.

Łączenie metali i ich stopów może odbywać się za pomocą spawania. Spawanie jest to łączenie materiałów topliwych, głównie metali i ich stopów, ale niekiedy również tworzyw sztucznych, przez stopienie brzegów łączonych elementów bez wywierania nacisku, z dodatkiem lub bez spoiwa za pomocą wysokiej temperatury. Źródłem ciepła podczas pracy jest zazwyczaj łuk elektryczny, wytwarzany przez prąd urządzenia spawalniczego. Wytwarzana temperatura sięga 3500 °C. Spawanie elektryczne umożliwia łącznie blach o grubości od 1 do 80 mm.

Spawanie elektryczne MMA

Spawanie elektrodami otulonymi MMA (Manual Arc Welding) to najpopularniejsza metoda spawania. Umożliwia łączenie różnych rodzajów i gatunków metali i stopów (stali niestopowych i stopowych, żeliwa, niklu, miedzi i jej stopów) o różnych grubościach za pomocą prostych w obsłudze przenośnych i stosunkowo tanich urządzeń do spawania. Spawanie tą metodą możliwe jest w każdej pozycji, w warunkach polowych (przy słabym wietrze), na wysokościach, a nawet pod wodą, ale jest procesem ręcznym. Wymaga od spawacza dużych umiejętności, gdyż musi on kontrolować ruch elektrody wzdłuż linii spawania, ruch elektrody w kierunku spoiny i niekiedy nieliniowe ruchy końca elektrody. Należy przy tym przez cały czas utrzymywać określoną odległość końca elektrody od krawędzi materiału i zachować jej odpowiednie pochylenie.

Spawanie elektrodami otulonymi należy do metod elektrycznych łukowych. Łuk spawalniczy jarzy się między topliwą elektrodą pokrytą otuliną a materiałem spawanym. Spoinę tworzą nadtopione krawędzie elementów łączonych, stapiający się rdzeń elektrody oraz składniki metaliczne otuliny. Elektrody dobierane są głównie w zależności od składu chemicznego, właściwości i gabarytów materiałów łączonych, a także spodziewanej wytrzymałości złącza, rodzaju źródła prądu czy pozycji spawania.

2017-04-19
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket