Należy pamiętać, że w instalacji elektrycznej samochodów osobowych jest napięcie 12 V, a w ciężarowych 24 V. Do obniżenia napięcia są stosowane przetwornice 24 – 12 V. Do jednoczesnego zasilania telewizora i wzmacniacza anteny konieczny będzie rozdzielacz napięcia z zapalniczki lub jedno z urządzeń trzeba będzie dołączyć bezpośrednio do akumulatora. Innym sposobem zasilania urządzeń wideo jest używanie przetwornicy napięcia 12 V – 230 V zasilanej z zapalniczki samochodowej. Wtedy dowolny odbiornik DVB-T czy DVB-S będzie można zabrać na wakacje. W zestawie antenowym satelitarnym lub naziemnym należy przewidzieć odpowiednią długość kabla antenowego z wtyczkami F lub IEC, w zależności od rodzaju gniazda. Jeżeli z anteny naziemnej będzie się korzystało na kempingu, należy ją umieścić jak najwyżej, aby sygnał był jak najsilniejszy, więc trzeba zabrać kilka metrów kabla.
Komputery przenośne to coraz popularniejsza forma oglądania telewizji naziemnej w podróży, dzięki temu, że mają spory ekran LCD (od 10 do 18 cali), są kompaktowe oraz funkcjonalne. Wystarczy dołączyć do wejścia USB tuner DVB- -T wielkości większego pendrive’a i antenę oraz zainstalować oprogramowanie, aby na ekranie móc oglądać telewizję. Oprogramowanie umożliwia nagrywanie programów TV na twardym dysku. Jest pilot. Jedynym ograniczeniem są parametry komputera. Ze względu na przetwarzanie sygnału telewizyjnego w czasie rzeczywistym procesor musi mieć bardzo dobre parametry. Podobnie jest z tabletem, ale tam wymagany jest tuner zewnętrzny ze złączem mikro-USB.
Internet mobilny może być źródłem programów telewizyjnych dla komputera, lub smartfona czy tabletu. Niektórzy operatorzy mobilnego internetu zapewniają dostęp do wybranych kanałów TV na żywo, np. Cyfrowy Polsat. Popularne stają się odtwarzacze, tzw. playery, np. TVN player czy Ipla, których filmy czy seriale wypełnią czas na kempingu lub w podróży. Jedynymi warunkami są zasięg Internetu i koszty transmisji, zależne od posiadanego pakietu. Optymalnie jest, gdy na kempingu jest dostęp do bezpłatnego internetu i można korzystać z łączności Wi-Fi. Klienci platform cyfrowych nc+ i Cyfrowego Polsatu mogą korzystać z aplikacji Cyfrowy Polsat Go i nc+Go.
W podróży lub na działce pomocny będzie przenośny odtwarzacz DVD z ekranem LCD. Od jego wielkości i rozdzielczości obrazu zależeć będzie komfort oglądania filmu.
Ekrany LCD mają format obrazu 16:9 i przekątną od 3,5 do 10 cali. W większości urządzeń są montowane wewnątrz pokrywy, aby ich nie uszkodzić w transporcie. W droższych modelach ekrany LCD można obracać o 180°. ustawiać pod dowolnym kątem, aby pozbyć się odblasków i zapewnić optymalny kat widzenia filmów i zdjęć. Większość modeli ma rozdzielczość obrazu 480 × 234 pikseli, największe ekrany, np. 9-calowe – 800 × 480 pikseli. Jakość obrazu reguluje się, zmieniając jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Można wybrać format obrazu (4:3 lub 16:9) lub powiększyć jego fragment (funkcja zoom). Należy mieć świadomość, że oglądanie filmów w pełnym słońcu nie będzie możliwe ze względu na konstrukcję ekranu LCD, który wymaga zmniejszonego oświetlenia, takiego, jakie jest w samochodzie lub w pomieszczeniu. Typowe parametry obrazu to jasność od 200 do 350 cd/m2, kontrast 250–300:1. Elektroniczne zabezpieczenie antywstrząsowe z buforem pamięci zapewnia ciągłość transmisji sygnałów audio-wideo przy występowaniu drgań. Tak jak w zwykłym odtwarzaczu CD są funkcje odtwarzania losowego, powtarzania utworu lub całej płyty. Może być zastosowany zaawansowany system wirtualnego dźwięku przestrzennego. Urządzenie można dołączyć do telewizora, aby odtwarzać filmy na dużym ekranie, dzięki wyjściu AV, S-VHS lub komponent.
© 2024 InfoMarket