Telewizja w podróży

Telewizja w podróży

Technika cyfrowa sprawiła, że telewizję można odbierać na różne sposoby także w podróży, na kempingu czy domku letniskowym. Do wyboru mamy satelitarną DVB-S, naziemną DVB-T oraz telewizję internetową i GSM, które można oglądać na telewizorach, przenośnych odtwarzaczach DVD z tunerem DVB-T, tabletach czy laptopach. 

Większość kraju jest już pokryta nadajnikami DVB-T MPEG-4, co umożliwia odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego.

Telewizja naziemna DVB-T

Telewizja naziemna DVB-T

Dzięki wynalezieniu ekranu LCD popularne się stały niewielkie telewizory przenośne o przekątnej od 7 do 10,1 cali z wbudowanym tunerem MPEG-4 i zasilane z akumulatora. W zależności od ceny mogą mieć różne wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na wyświetlacz, który może mieć rozdzielczość 800 × 480 pikseli (7 cali) lub 1024 × 600 pikseli (10 cali) – im większa, tym obraz będzie bardziej szczegółowy. Istotnym zagadnieniem w terenie jest zasilanie. Najpopularniejsze jest zasilanie prądem o napięciu 230 V. Przy zasilaniu z zapalniczki samochodowej wymagane jest napięcie stałe 12 V. Swobodę w użytkowaniu daje zasilanie akumulatorowe. Akumulator jest wbudowany w obudowę telewizora. Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej można oglądać telewizję. Najczęściej wynosi ona od 2300 do 3200 mAh. Duży wyświetlacz może pełnić funkcję monitora przy wyświetlaniu zdjęć i filmów z aparatów fotograficznych (wejście AV In lub czytnik kart SD). Gniazdo USB może służyć do dołączenia pamięci USB z plikami multimedialnymi. Warto sprawdzić, jakie pliki są odtwarzane przez wbudowany odtwarzacz. Funkcja PVR umożliwia nagrywanie filmów z tunera DVB-T na pamięć USB lub twardy dysk USB.

Zaletą zestawu przenośnego telewizji naziemnej DVB-T jest prosta instalacja – wystarczy telewizor z anteną teleskopową. W terenie niewielka antena teleskopowa telewizora przenośnego może nie zapewnić prawidłowego obrazu i dźwięku z powodu zbyt słabego sygnału telewizyjnego. Trzeba wtedy użyć anteny zewnętrznej. Najmniej miejsca zajmują anteny prętowe szerokopasmowe o dookólnej charakterystyce, które mogą mieć magnetyczny uchwyt, co umożliwi szybie mocowanie do dachu samochodu. Do transportu nadają się także anteny w okrąglej obudowie z tworzywa o średnicy od 26 do 50 cm lub płaskie panelowe. Należy zwrócić uwagę, czy są to anteny pokojowe czy zewnętrzne, aby chronić elementy anteny przed deszczem i w transporcie. Brak wystających elementów jak w typowej antenie, znacznie skraca montaż na kolejnym przystanku w podróży. Anteny mogą mieć mocowanie z uchwytem na przyssawkę lub być zakładane na uchyloną szybę.

Sygnał telewizyjny z niewielkich anten będzie wymagał wzmocnienia, aby uzyskać dobry obraz. Większość anten ma już wbudowany wzmacniacz zasilany napięciem 12 V, dostępnym w zapalniczce samochodowej. Część anten ma w wyposażeniu specjalny wtyk do zasilania z zapalniczki lub można go dokupić. W razie konieczności wzmocnienia sygnału antenowego najlepiej wybierać telewizory z możliwością zasilania wzmacniacza anteny bezpośrednio z gniazda antenowego odbiornika.

2017-05-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket