Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

Pralki normalnogabarytowe mogą być swobodnie zestawiane z suszarkami automatycznymi. Taki „tandem” zapewnia nie tylko komfort codziennego prania, ale również oszczędza czas i miejsce w domu czy mieszkaniu. (Fot. Sharp)

Higiena, dezynfekcja, odświeżanie

Dzięki grzałkom zainstalowanym w sprzęcie pralniczym woda osiąga stan pary i w ten sposób przez ujście w bębnie trafia do niego. W zależności od producenta można spotkać modele z pojedynczymi uderzeniami pary albo ciągłym procesem parowania podczas cyklu prania. Pranie parowe pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty prania, a dodatkowo tkanina jest mniej pognieciona. Walorami prania, ale też odświeżania parowego są aspekty higieniczne (w tym bakteriobójcze).

Pralki wykorzystujące programy parowe są wyjątkowo funkcjonalne. Przede wszystkim minimalizują zagniecenia (niektóre modele pralek nawet do 70 proc.), a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również rezultaty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna, rozluźniając je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia.

Pranie parowe ma też inne zalety. Para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal dezynfekować odzież, zabijając do 99,99 proc. bakterii i grzybów. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików lub osób mających małe dzieci.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

SHARP ES-NFH714AWC-PL; MIELE WCA030 WCS Active; SAMSUNG WW70T552DTW

Nowoczesne silniki a głośność pralki

Pralki pracujące na najwyższych obrotach mogą generować hałas, który nie będzie szkodliwy dla słuchu, ale z pewnością będzie uciążliwy dla domowników. Jeśli pralka jest już dłuższy czas eksploatowana, wówczas powodem nadmiernego hałasu podczas pracy sprzętu może być uszkodzone łożysko, które należy jak najszybciej wymienić. Do głośnej pracy pralki przyczynić się może również poluzowana śruba przy amortyzatorze bębna pralki, którą czasem wystarczy tylko dokręcić.

Pralka może głośno pracować nie tylko podczas wirowania, ale również w trakcie wypompowywania wody. Przyczyną tego może być np. drobny przedmiot, który dostał się do środka. Warto sprawdzić przy tym filtr pompy. Głośną pracę pompy może powodować również zużyte uszczelnienie wirnika. W pompie nie powinna znajdować się woda. Jeśli jest inaczej, wówczas konieczna może być nawet wymiana silnika pompy.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

Niezależnie od możliwości pralek w zakresie maksymalnego załadunku, możemy je obsługiwać za pomocą ergonomicznych przycisków, praktycznych pokręteł, nowoczesnych paneli dotykowych, a także bezprzewodowo. (Fot. Amica)

Właściwe umiejscowienie i montaż

Nie bez znaczenia dla cichej pracy pralki jest jej odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu, w którym ma pracować. Warto zadbać o właściwe wypoziomowanie urządzenia. Pralka nie powinna dotykać ściany ani znajdować się bardzo blisko niej, ponieważ podczas wirowania może o nią uderzać, a tym samym wytwarzać niepożądane dźwięki. Przydatnym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria antywibracyjne. Mogą to być specjalne maty lub po prostu podkładki czy nakładki na nóżki pralki – uniwersalne lub dopasowane do sprzętu danego producenta. Tego typu dodatki zapobiegają niepożądanym drganiom urządzenia podczas pracy, poprawiają stabilność ustawienia sprzętu, a tym samym zapobiegają przesuwaniu się pralki (co może mieć miejsce zwłaszcza podczas wirowania). Dodatkowo wpływają na zmniejszenie poziomu hałasu generowanego przez pralkę.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

MPM MPM-5712-PA-33; SHARP ES-NFA6102WD-PL; BOSCH WAN2410XPL

Najlepsze miejsce dla pralki to?

Kluczowym aspektem jest określenie, w którym miejscu ma docelowo stać pralka. W zależności od wybranego miejsca użytkownik będzie musiał bowiem przedłużyć elementy rur lub okablowania. To aspekt ważny, bowiem węże z elektrozaworami oraz przewody elektryczne i odpływowe mają określoną długość (nie należy ich samodzielnie przedłużać). Po ustaleniu i przygotowaniu odpowiedniego miejsca należy rozwinąć wąż doprowadzający wodę i przykręcić go do zaworu. Następnie należy przyłączyć rurę odpływową do kanalizacji. Przy montowaniu węża warto ustawić do góry wlot do instalacji kanalizacyjnej, tak aby w razie nieprzewidzianej sytuacji nie wystąpiło ryzyko zalania pomieszczenia. Można także stosować gumowe uszczelki, które minimalizują nieprzyjemny zapach. W gotowej instalacji możemy także przyłączyć pralkę do baterii zlewozmywakowej zintegrowanym przyłączem, choć należy pamiętać, że tego typu sposób przyłączenia uwidacznia prowadzenie rur. Może też kolidować z innymi elementami łazienki. Gdy w pomieszczeniu nie ma przygotowanego odpływu kanalizacyjnego, warto jest zmodyfikować syfon pod zlewem lub umywalką. Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń i określonych odległości oraz wysokości.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

Nowoczesne modele pralek o załadunku do 7 kg nierzadko współpracują ze specjalną aplikacją mobilną, która nie tylko umożliwia sterowanie sprzętem na odległość, ale również zdalne diagnozowanie usterek urządzenia. (Fot. Samsung)

Elementy podłączeniowe warto zostawić fachowcom

Ostatnim etapem jest podłączenie pralki do energii elektrycznej. Pralka powinna być podłączona do uziemionego gniazdka sieciowego 230 V (16 A) za pomocą oryginalnego przewodu z uziemioną wtyczką. Jak wspomnieliśmy, nie należy stosować przedłużaczy. Jeśli producent wyposażył model w specjalne gumki izolująco-zabezpieczające podstawę pralki, warto z nich skorzystać. Nie tylko stabilizują pralkę, ale i zabezpieczają przed przedostawaniem się pod nią wody, kurzu czy brudów. Uszczelki tego typu są do nabycia w wybranych sklepach i serwisach fabrycznych. Jeśli zamierzamy zainstalować na pralce suszarkę, należy sprawdzić, jaki będzie wymagany do tego celu łącznik. Przewidzieć także należy usytuowanie gniazda sieciowego. Nagminnym błędem jest sytuowanie go na ścianie bocznej lub za urządzeniami. Po ustawieniu suszarki na pralce dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Ważnymi kwestiami w wypadku pralek są ich prawidłowe przyłączenie do źródeł wody i energii oraz montaż. Dotyczy to wszystkich urządzeń pralniczych, a nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogłoby wydawać.

2022-12-28
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket