Wolnostojące pralki normalnogabarytowe o załadunku do 7 kg

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

Za normalnogabarytową, czyli standardową pralkę uważa się model o wymiarach (wys./ szer./głęb.) 85 × 60 × 60 cm. Poszczególne modele różnią się wieloma parametrami, a jednym z nich jest ładowność. W dzisiejszym temacie skupimy się na tych, których ładowność nie przekracza 7 kg.

Pralki normalnogabarytowe, zwane też standardowymi, to najpopularniejszy rodzaj tego sprzętu pralniczego. Oprócz standardowych wymiarów wyróżnia je sposób ładowania, a także zróżnicowana pojemność wsadu. Najmniejsza ładowność tych urządzeń waha się w przedziale od 6 d o 7 kg.

Oferta producentów sprzętów pralniczych

Dostępne obecnie urządzenia znacznie ułatwiają codzienne pranie. Innowacyjny sprzęt jest już nie tylko energooszczędny, solidnie wykonany, ale też funkcjonalny, a więc wyposażony w różnorodne programy automatyczne dostosowane do różnego typu odzieży – od bawełnianej po buty czy syntetyczne stroje sportowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej „inteligentnych” sprzętów, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, a do tego współpracują z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, ale również na wygodną diagnostykę pralki czy suszarki, bez konieczności zabierania jej do serwisu, co w dużym AGD nie jest najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zauważalnym trendem w pralnictwie jest też rosnąca pojemność urządzeń. Mając bardziej pojemny sprzęt, będziemy mogli prać rzadziej, a co za tym idzie, zużyjemy mniej prądu czy wody. Zaoszczędzi to też nasz czas, który w dzisiejszej epoce jest niezwykle cennym „towarem”. Choć na rynku wciąż mamy dostępne pralki ładowane od góry czy nawet konstrukcje wirnikowe (m.in. do zastosowań turystycznych), to w pralkach niepodzielnie królują konstrukcje wolnostojące ładowane od frontu.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

AMICA WA2S612BKiSJD; SAMSUNG WW70T554DAE; BOSCH WAN2411FPL

Jakie znaczenie ma konstrukcja bębna?

Bęben w urządzeniach pralniczych odgrywa niezwykle ważną rolę i ma istotny wpływ na rezultaty prania ubrań. Nie chodzi o jego pojemność, a materiał, z jakiego został wykonany, jego perforację oraz kształt. Jaka pralka będzie najlepsza pod względem konstrukcji bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują wzajemnie na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Nie wszyscy wiedzą, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co zwracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

Na skuteczne pranie i wirowanie znaczny wpływ ma specjalna struktura bębna. Jest ona często upodabniana do plastra miodu,

kształtu diamentu czy kropli wody. (Fot. Siemens)

Nowoczesne programy pielęgnujące tkaniny

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

SAMSUNG WW70T552DTW; AMICA WA2S612BKiSVD; GORENJE WNHEI74SAS/PL

Nowoczesne i nowatorskie sterowanie

Oprócz mnogości programów automatycznych równie ważne jest ich uruchamianie, a zatem sterowanie urządzeniem. Obecnie w pralkach ładowanych od frontu mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Mogą to być panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to centralnie umiejscowiony jest wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wiele modeli pralek wyposażonych jest w sterowanie mieszane, w którym występuje zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i pokrętło do sterowania oraz diodowe wskaźniki.

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe

MIELE WEA025 WCS Active; HISENSE WFQA7014EVJM; CONCEPT PP6507

Zdalne sterowanie coraz bardziej popularne

Najnowocześniejsze modele pralek normalnogabarytowych wyposażone są w tak zwane sterowanie bezprzewodowe. Tego rodzaju sterowanie dotyczy również innych sprzętów w segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła polecenia, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego.

Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

2022-12-28
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket