Roboty kuchenne z funkcją gotowania

Roboty kuchenne

Roboty kuchenne od lat ułatwiają nam przygotowywanie różnych potraw. Ich najbardziej rozwiniętą wersją są modele z funkcją gotowania. Integracja grzałki oraz dostępność różnorodnych akcesoriów sprawiają, że jedno kompaktowe urządzenie może przygotować całe danie. (Fot. Kohersen)

Kolejnym z atutów jest łatwość obsługi. Nawet jeśli do tej pory nie przepadaliśmy za gotowaniem, to z robotem będzie ono prawdziwą przyjemnością. Zapisane w pamięci urządzenia przepisy są wyświetlane na telefonie czy dużym dotykowym ekranie i jesteśmy prowadzeni przez nie krok po kroku. Dzięki temu nawet amator wyczaruje pyszne dania główne, zupy, desery oraz wiele innych. Na uwagę zasługują również niewielkie rozmiary i integracja funkcji kilku urządzeń kuchennych w jednej obudowie.

Budowa robota

Konstrukcja większości modeli jest bardzo podobna. Podstawę stanowi korpus, w którym są umieszczone silnik i panel sterujący. Sprzęt jest także wyposażony w naczynie z elementem grzewczym, najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej. Nie ma co ukrywać, że właśnie ten materiał jest najczęściej wybierany przez producentów. Jest trwały, odporny na uszkodzenia i wysoką temperaturę, a dodatkowo dobrze utrzymuje ciepło. Misy lub naczynia są różne w zależności od urządzenia. Ich pojemność może wynosić nawet 3,5 l, co pozwala przygotować większą ilość produktów. Obowiązkowo wyposażone są w nienagrzewający się uchwyt i pokrywkę, która nie tylko zamyka naczynie, ale także uruchamia czujniki bezpieczeństwa, a także demontowane ostrza, odpowiadające za rozdrabnianie składników.

Roboty-kuchenne-z-funkcja-gotowania-2024-3

ELDOM MFC2505 Perfect Mix2; MPM iCoook MRK-18

Parametry robota

Zazwyczaj moc grzałki to ok. 1000 W, a temperatura pracy może być regulowana w określonym zakresie, np. od 37 do 120 °C. Wbudowany czujnik pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz misy, a wbudowana w korpus waga umożliwia odważanie kolejnych składników w jednym naczyniu. Waga dodatkowo wyposażona jest w funkcję tarowania i doważania. Moc silników robotów z funkcją gotowania wcale nie jest duża i wynosi np. od 500 do 1000 W. Przy takim poziomie mocy urządzenia pracują z prędkością od 40 do ok. 10 200 obr./min. Są także wyposażone w opcję regulacji prędkości obrotowej.

Niewielkie wymiary i masa (do ok. 5 kg) sprawiają, że robot sprawdzi się nie tylko w domu. Urządzenie możemy spakować i zabrać ze sobą, np. na wyjazd, żeby nawet na urlopie w wynajętym domku letniskowym móc korzystać z funkcjonalnego sprzętu i łatwo przygotowywać zdrowe posiłki. Często producenci dołączają dodatkową torbę, która ułatwi transport, lub oferują możliwość jej zakupu.

Sterowanie urządzeniem

Siła robotów, oprócz wielofunkcyjności, tkwi w ich sterowaniu. Urządzenie jest wyposażone w tryb ręczny, jednak warto skorzystać z programów automatycznych i gotowych przepisów. Standardem jest elektroniczny panel sterowania, często nawet z ekranem dotykowym. Wyświetla on wszystkie komunikaty i dokładnie przeprowadza nas przez proces przygotowywania dania. Dzięki wbudowanej wadze urządzenie informuje, ile składników powinniśmy dodać, i samo odmierza ich właściwą ilość. Cały proces przygotowywania – mieszanie składników, ich podsmażanie, gotowanie – odbywa się przy pomocy robota i w jego naczyniach, dlatego sprzątanie nie jest wcale uciążliwe.

Roboty-kuchenne-z-funkcja-gotowania-2024-7

Wyświetlane na dużym dotykowym ekranie przepisy krok po kroku przeprowadzają nas przez proces przygotowywania potrawy. (Fot. Sam Cook)

Wbudowane przepisy

Najbardziej zaawansowane modele robotów gotujących są wyposażone w Wi-Fi. Pozwala to na bezprzewodowe aktualizowanie bazy przepisów. To właśnie wsparcie producenta stanowi w dużej mierze o sile sprzętu, a w sieci wokół najpopularniejszych urządzeń tworzą się całe społeczności, w których ich użytkownicy wymieniają się poradami użytkowymi czy rezultatami gotowania. Przed zakupem zdecydowanie warto sprawdzić, jakimi możliwościami dysponuje urządzenie, a także jak często producent aktualizuje bazę przepisów o nowe pozycje. Popularne są np. przepisy sezonowe, gdy w danym okresie roku, np. na święta, w aplikacji pojawiają się tematyczne propozycje. Bazy przepisów składają się z nawet kilku tysięcy pozycji, które są katalogowane według różnych kryteriów tematycznych, np. zupy, dania mięsne i wegetariańskie oraz wiele innych. W przypadku braku danego składnika platforma może proponować jego zamiennik. Przepisy z jednego urządzenia możemy wykorzystać na sprzęcie innego producenta, jednak nie zawsze efekt będzie taki sam. Wynika to przede wszystkim z różnych parametrów, np. prędkości obrotowej mieszadeł. Warto dodać, że niektórzy producenci wymagają opłaty abonamentu za dostęp do bazy przepisów.

Akcesoria do robotów

Ważnym elementem, jak w każdym robocie kuchennym, są dostępne akcesoria. Do najważniejszych zaliczamy nóż miksujący, końcówkę do mieszania, do ubijania piany i przygotowywania sosów, pojemnik do gotowania ryżu, owoców lub warzyw oraz naczynie do gotowania na parze. Oprócz tego w zestawie często znajdziemy łopatkę do zagarniania ciasta ze ścianek czy miarkę z podziałką, ułatwiającą dozowanie składników. Przydatna jest również tarcza tnąca, umożliwiająca tarcie warzyw lub krojenie ich na plasterki. Producenci mogą także oferować dodatkowe wyposażenie, np. dodatkową misę o większej pojemności, która pozwoli na przygotowanie większej liczby porcji potrawy.

Roboty-kuchenne-z-funkcja-gotowania-2024-11

SAM COOK PSC-11; KOHERSEN ZT100

Funkcje w robotach gotujących

To właśnie dostępne akcesoria odpowiadają za realizację konkretnych funkcji. Warto więc dokładnie sprawdzić wyposażenie modelu, który nas interesuje, oraz czy są do niego dostępne jakieś akcesoria. Możemy wymienić kilkanaście najpopularniejszych funkcji robotów gotujących.

 • Gotowanie na parze – dotyczy tych modeli, które wyposażone są w specjalne wkłady. To najzdrowszy sposób przygotowywania posiłków i doskonała metoda przygotowywania ryb, warzyw, owoców morza, a także mięsa.
 • Wyrabianie ciasta – umożliwiają to specjalne mieszadła. W robocie można przygotować ciasto na pizzę, pieczywo, ciasto francuskie czy masy do ciast.
 • Rozcieranie i szatkowanie – aby to osiągnąć, wystarczy ustawić czas i prędkość rozdrabniania, by uzyskać pożądany efekt. W ten sposób można zrobić kremy, purée czy desery owocowe.
 • Emulgowanie – to łatwy sposób na przygotowanie majonezu, sosów do mięsa czy lodów i musów.
 • Ubijanie – to jedna z podstawowych funkcji wszystkich robotów kuchennych. Odpowiednie mieszadła umożliwiają ubijanie jaj czy śmietany, a także np. przygotowanie lukru do ozdabiania wypieków.
 • Miksowanie – czyli mielenie produktów bez miażdżenia ich. Przydatne podczas robienia kremów czy ciasta na naleśniki.
 • Mielenie, proszkowanie, ścieranie – dotyczy nie tylko orzechów czy cukru. Dzięki możliwości ustawienia czasu i prędkości łatwiej jest uzyskać pożądany efekt.
 • Rozdrabnianie – dzięki specjalnym nożom rozdrabnianie warzyw, mięsa czy kostek lodu nie może być już łatwiejsze.
 • Przyrządzanie napojów – funkcja ta pozwala m.in. na zrobienie koktajli czy smoothie z owoców lub warzyw.
 • Przygotowywanie wywarów – to funkcja skracająca czas przygotowywania wywarów do zup czy sosów.
 • Ważenie – wbudowana waga zapewnia precyzję odmierzania składników, nawet tych, które dokładamy do naczynia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujemy potrawę według przepisu i od dokładnego odmierzenia zależy powodzenie procesu.
 • Kontrola i odmierzanie czasu przygotowywania potrawy – to duże ułatwienie, które sprawia, że nie musimy nieustanie doglądać gotującej się potrawy i troszczyć, żeby się nie przypalała czy nie wykipiała. W tym czasie możemy robić inne rzeczy bez obawy, że cały nasz trud gotowania pójdzie na marne.
 • Podgrzewanie potrawy – zazwyczaj jest to podgrzanie danego dania do temperatury bezpiecznej zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej.
 • Zmielenie ziaren na mąkę – interesująca funkcja, szczególnie dla miłośników tezy, że jeśli można zrobić coś samemu, to po co kupować gotowe. Przyda się także, gdy chcemy np. upiec domowy chleb czy ciasto.
 • Ubijanie śmietany na masło – przy odrobinie dobrej woli w urządzeniu możemy przygotować pyszne i zdrowe domowe masło.
 • Przygotowywanie jogurtu – jogurty naturalne to bogactwo dobrych dla zdrowia elementów. Warto przygotowywać je w domu, samodzielnie. Nie tylko mamy kontrolę nad każdym ich składnikiem, ale i możemy samemu tworzyć dowolne wersje smakowe.
 • Przygotowywanie lodów – jeśli lubimy lody, warto zastanowić się nad robotem, który pomoże nam w ich przygotowaniu. Warto wiedzieć, że na rynku istnieją także specjalne domowe automaty do wyrobu tych pysznych smakołyków. Nie tylko mamy pełną kontrolę nad ich walorami smakowymi, ale i pewność, że przygotowane będą bez polepszaczy smaku czy konserwantów.
 • Przygotowywanie kawy, kawy mrożonej i innych mrożonych napojów – jedno urządzenie może zastąpić kilka innych, w tym po części nawet ekspres do kawy. To bez wątpienia znakomita funkcja dla miłośników energetycznych ziaren. Możliwość przygotowania profesjonalnej mrożonej kawy latem – nieoceniona.

Roboty-kuchenne-z-funkcja-gotowania-2024-13

MPM iCoook 2.0 MRK-38

Czyszczenie urządzenia

Kolejnym powodem popularności robotów gotujących jest łatwość czyszczenia. Większość modeli jest wyposażona w program myjący. Wystarczy dodać nieco detergentu do mycia naczyń oraz wlać ciepłą wodę do misy i uruchomić program lub kilkukrotnie tryb pulsacyjny. Następnie należy opłukać misę i wytrzeć ją do sucha. Wybrane wyposażenie oraz komponenty robotów gotujących mogą być myte w zmywarce, pod warunkiem że zezwala na to producent urządzenia. Wszelkie porady dotyczące czyszczenia oraz konserwacji sprzętu dostępne są również w instrukcji obsługi.

2024-04-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket