Pralki i pralkosuszarki w wersji slim

Pralki i pralkosuszarki

Slim, czyli jakie? To takie urządzenia pralnicze, które odznaczają się głębokością poniżej 50 cm. Ta głębokość pozwoli zmieścić pralkę czy pralkosuszarkę ładowaną od frontu w wąską łazienkową szczelinę, a także pod blatem czy umywalką. (Fot. Amica)

Oszczędność miejsca to główny parametr wyróżniający pralki typu slim. Domeną pralkosuszarek slim, oprócz oszczędności przestrzeni dodatkowo także oszczędzają czas i energię elektryczną. Na co warto zwrócić uwagę wybierając urządzenia pralnicze typu slim i co ciekawego oferują w tej grupie asortymentowej producenci? Sprawdziliśmy!

Urządzenia pralnicze typu slim

Pralki typu slim to takie urządzenia pralnicze, które odznaczają się głębokością poniżej 50 cm. Ta głębokość pozwoli zmieścić pralkę ładowaną od frontu w wąską łazienkową szczelinę, a także pod blatem czy umywalką. Mniejsza głębokość nie ujmuje tym sprzętom nowoczesnych funkcji. Czym się one charakteryzują i jaką pralkę slim wybrać? Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Pralki te mogą mieć nawet mniej niż 40 cm głębokości, choć tym mianem przyjęło się określać również modele o głębokości ok. 45 cm. Gabaryty pralek slim, co oczywiste, wpływają również na maksymalną pojemność bębna takiego sprzętu.

Pralkosuszarki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ z powodzeniem sprawdzają się w miejscach, gdzie nie mamy możliwości montażu dwóch oddzielnych urządzeń – pralki i suszarki automatycznej. Co więcej, modele typu slim to odpowiedz na potrzeby użytkowników, których znacząco ogranicza przestrzeń.

Zalety pralek typu slim

Mniejsza głębokość nie ujmuje tym sprzętom nowoczesnych funkcji. Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Pralki te mogą mieć nawet mniej niż 40 cm głębokości, choć tym mianem przyjęło się określać również modele o głębokości ok. 45 cm. Gabaryty pralek slim, co oczywiste, wpływają również na maksymalną pojemność bębna takiego sprzętu. Kompaktowa pralka automatyczna ładowana od frontu i o głębokości mniejszej niż 40 czy 50 cm z powodzeniem zmieści się pod umywalką i nie będzie przeszkadzała, np. podczas porannej toalety. Kompaktowa konstrukcja jest tu uzyskana przez zastosowanie mniejszego bębna. Zwykle pomieści on od 3 do 4 kg wsadu. Pełnogabarytowe pralki pomieszczą go dwukrotnie więcej, niemniej jeśli stajemy przez wyborem kompaktowej pralki automatycznej albo jej braku – wybór staje się oczywisty.

Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-5

AMICA AWD2S8614EKiSJH; SAMSUNG WW8NK52E0VX; CONCEPT PP6506S

Dla kogo pralkosuszarka?

Pralkosuszarki to bardzo praktyczne urządzenia, które oszczędzają cenną przestrzeń. Możemy je umiejscowić w zabudowie kuchennej, w łazience, pralni, a nawet w przedpokoju, krótko mówiąc: wszędzie tam, gdzie uznamy, że będzie nam wygodnie, a do tego będziemy w tym miejscu dysponować odpowiednimi przyłączami. Niezależnie od parametrów i funkcji, w które wyposażone będzie wybrane przez nas urządzenie, zacznijmy od określenia przestrzeni, jaką dysponujemy. Dokonajmy pomiarów i sprawdźmy, czy po montażu sprzętu zachowamy wygodne ciągi komunikacyjne. Nie tylko należy uwzględnić dodatkowe centymetry z tyłu na przyłącza, ale również po bokach urządzenia.

Cechy szczególne pralkosuszarek

Pralkosuszarka oszczędza przestrzeń, czas i energię. Modele normalnogabarytowe, a więc o standardowej głębokości, są urządzeniami, które łączą w sobie funkcje prania i suszenia w jednej bryle, zapewniając przy tym dużą pojemność prania i suszenia. Producenci oferują również urządzenia w wersji slim, do jeszcze lepszej aranżacji przestrzeni, która w małych mieszkaniach może być na wagę złota. Rzadkością wśród pralkosuszarek są modele do zabudowy, choć występują, oczywiście, na polskim rynku. Znacznie więcej jest w ofercie producentów modeli wolnostojących. Wybierając model odpowiedni do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na szczególne parametry, którymi się charakteryzują i które mogą okazać się niezbędne w naszym gospodarstwie domowym.

Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-9

Coraz częściej urządzenia pralnicze oferują nie tylko intuicyjne sterowanie ergonomicznym pokrętłem programatora przy wsparciu dużego wyświetlacza, ale również poprzez specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą personalizację ustawień czy zdalne diagnozowanie usterek sprzętu. (Fot. Bosch)

Nowoczesne funkcje w pralkach slim

Pralki typu slim, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie ubrania z całego dnia czteroosobowej rodziny. Dostępne obecnie urządzenia znacznie ułatwiają codzienne pranie. Innowacyjny sprzęt jest już nie tylko energooszczędny, solidnie wykonany, ale też funkcjonalny, a więc wyposażony w różnorodne programy automatyczne dostosowane do różnego typu odzieży – od bawełnianej po buty czy syntetyczne stroje sportowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej „inteligentnych” sprzętów, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, a do tego współpracują z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to nie tylko na zdalne sterowanie, ale również na wygodną diagnostykę pralki czy suszarki, bez konieczności zabierania jej do serwisu, co w wypadku dużego AGD nie jest najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zauważalnym trendem w pralnictwie jest też rosnąca pojemność urządzeń. Mając pojemniejszy sprzęt, będziemy mogli prać rzadziej, a co za tym idzie, zużyjemy mniej prądu czy wody. Zaoszczędzi to też nasz czas.

Pojemności pralek typu „slim”

Modele slim charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje również pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 4-kilogramowy załadunek. W wypadku pralek slim największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki-i-pralkosuszarki-w-wersji-slim-13

SHARP ES-NFA612DWB-PL; SIEMENS WM14N208PL; SAMSUNG WD8NK52E0AW

Wsad prania i suszenia na 1 cykl

Podczas wyboru sprzętu jednym z kluczowych parametrów, oprócz tego, czy ma to być model wolnostojący, czy do zabudowy, powinna być jego pojemność. To od niej będzie zależała wydajność pralkosuszarki pod względem użyteczności w danym gospodarstwie domowym. Jeśli mieszkamy sami, w zupełności wystarczy nam sprzęt o pojemności prania do 5 kg oraz suszenia do 3 kg. Czteroosobowa rodzinna potrzebuje większego wsadu i powinna zdecydować się na bęben o pojemności prania od 7 do 10 kg oraz suszenia w przedziale od 5 do 7 kg. Ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a zatem do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży.

Specjalne konstrukcje bębnów

Elementem konstrukcyjnym, który w przypadku tego sprzętu zasługuje na szczególną uwagę, jest bęben. Dla komfortu użytkowania powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność, ale nie tylko. Na efekt prania i suszenia ubrań bardzo istotny wpływ mają materiał, z którego bęben został wykonany, oraz dodatkowo jego perforacja i kształt.

Bęben pralki czy pralkosuszarki, w zależności od producenta i modelu, przybiera rozmaite kształty. W najbardziej zaawansowanych formach upodobnia się do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Skuteczność prania zapewniają odpowiednie ruchy bębna oraz ich kierunek i współczynnik tarcia. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują na praną odzież. W konsekwencji wszystkie te działania mają wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Należy dodać, że im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin.

2024-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket