Stylizacja zarostu i fryzury

Stylizacja zarostu

Żeby zarost prezentował się modnie i atrakcyjnie, należy o niego dbać, nie tylko korzystając z dobrej jakości kosmetyków. Niezbędna jest również odpowiednia stylizacja, którą zapewnią trymery oraz golarki. Część z nich to wielofunkcyjne urządzenia pozwalające zadbać o owłosienie na całym ciele. (Fot. Adler)

Popularnością cieszą się również maszynki do strzyżenia włosów, zwłaszcza w czasie drożejących cen usług, gdy okazuje się, że dobrej jakości urządzenie odpowiada pod względem cenowym dwóm wizytom u fryzjera czy barbera. Oczywiście na samym początku trudno jest uzyskać efekty zbliżone do salonowych, jednak z czasem na pewno okażą się one coraz lepsze, zwłaszcza gdy do dyspozycji mamy szereg nasadek ułatwiających strzyżenie o określonej długości.

Jaką golarkę wybrać?

Do najpopularniejszych urządzeń zdecydowanie należą golarki, które przeszły prawdziwą ewolucję. Obok klasycznych, służących do usuwania zarostu z twarzy, można znaleźć modele podróżne czy do golenia ciała. Milowym krokiem było wprowadzenie urządzeń typu wet & dry, które pozwalają na usuwanie zarostu zarówno na sucho, jak i na mokro, a także z użyciem np. pianki. Całkowicie szczelna obudowa pozwoliła także na czyszczenie urządzeń pod bieżącą wodą, co dla wielu użytkowników oznacza duże ułatwienie. Golarki do twarzy różnią się przede wszystkim rodzajem elementu golącego oraz zastosowanymi rozwiązaniami. O głowicy mówimy zwłaszcza w kontekście golarek – to właśnie jej rodzaj decyduje o ich klasyfikacji. Wyróżniamy dwa zasadnicze typy golarek:

  • golarki foliowe,
  • golarki rotacyjne.

Pierwszy typ ma bardzo charakterystyczną budowę – ostrza pokryte są specjalną siatką lub folią, która chroni je przed stępieniem, a także osłania skórę przed skaleczeniem. Siatka to cienka blaszka z otworami, przez które zarost dostaje się do ostrzy – im bardziej folia przylega do skóry, tym krócej obcięty jest zarost. Klasyczna folia oscylacyjna ma okrągłe otwory. Niektórzy producenci proponują folię z otworami o zróżnicowanym kształcie, dzięki czemu urządzenie dobrze wychwytuje włoski rosnące pod różnym kątem. Inaczej element golący zbudowany jest w modelach rotacyjnych, które najczęściej mają system trzech głowic tnących. Zespół golący składa się z głowic, z których każda ma osłonę, pod którą znajdują się ostrza. Pracują one pod różnymi kątami i są idealnie dostosowane do nacisku, co w praktyce oznacza także bardzo dobre dopasowywanie się golarki do konturów twarzy. Ostrza unoszą, a następnie ścinają długie i krótkie włosy, zapewniając szybkie golenie.

Stylizacja-zarostu-i-fryzury-2024-3

CONCEPT ZA7035; ZELMER ZMB6000; TIROSS TS2774

Jak działa głowica goląca?

Głowica goląca składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest system tnący, który najczęściej jest dwu- lub trójfazowy i dodatkowo zawiera trymer lub tzw. środkową przycinarkę, które mają usunąć dłuższe włosy i które współpracują z częścią golącą – najpierw przycinane są dłuższe włosy, potem usuwane krótkie. Dodatkowo włosy zostają delikatnie uniesione i skierowane w stronę ostrzy. Istotny w obu typach golarek jest blok ostrzy – zasadnicze znaczenie ma tu materiał wykonania zarówno ostrzy, jak i samej siatki lub głowicy. Ostrza muszą być też odpowiednio wyprofilowane, by zapewnić precyzyjne golenie; wpływają także na redukcję hałasu i wibracji. Odpowiedni materiał wykonania powierzchni czoła golarki zapobiega powstawaniu podrażnień i sprawia, że golenie jest dużo bardziej komfortowe.

Nie mniej istotną kwestią są ruchome głowice, które mogą mieć różny kąt nachylenia, np. 19° czy 40°, dzięki czemu dostosowują się do rysów twarzy, a golenie podbródka, szczęki i szyi jest dokładniejsze i bezpieczniejsze dla skóry. W zależności od marki i modelu głowica może się poruszać na kilka sposobów. Najbardziej zaawansowane modele mogą poruszać się w pełnej izometrii, czyli pod każdym kątem. Mówimy wtedy zazwyczaj o modelach z głowicami 3D. W praktyce urządzenia z głowicami 3D mają powierzchnie tnące poruszające się i/lub uginające ruchem tył-przód, a także na boki. W części rozwiązań dzięki blokadzie można je zatrzymać – wtedy głowica jest wychylona najbliżej frontu golarki, najdalej do tyłu lub ustawiona w pozycji centralnej.

Stylizacja-zarostu-i-fryzury-2024-5

Zasilanie bezprzewodowe to obecnie standard w trymerach, maszynkach i golarkach. (Fot. Zelmer)

Tryby pracy golarek

Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę nie tylko na regulację prędkości pracy, ale też możliwość zmiany trybów pracy. Co to oznacza? Niektóre golarki elektryczne mają różne tryby. W zależności od ustawienia i golonych partii twarzy użytkownik może wybrać delikatny, zwykły lub intensywny tryb usuwania zarostu. Dzięki temu urządzenie dopasowuje się do indywidualnych cech zarostu i skóry. Aby urządzenie było bardziej funkcjonalne, producenci stosują wymienne końcówki, dzięki którym można nie tylko golić zarost, ale też skracać go, modelować i przycinać.

Niekiedy w zestawach dostępne są także małe trymery do włosów w uszach i nosie. Do przechowywania akcesoriów służy specjalna podstawka lub praktyczne etui. Oczywiście, istotnym parametrem jest napięcie zasilania. Jeśli model ma zmienne ustawienia 110/230 V i dodatkowy adapter, stanie się wygodny użyciu we wszystkich niemal zakątkach świata.

Stylizacja-zarostu-i-fryzury-2024-7

ADLER AD 2946; TIROSS TS2773; MPM MMW-04

Zastosowania trymerów

Trymery to urządzenia, które kojarzą się nam przede wszystkim z przycinaniem męskiego zarostu lub usuwaniem włosków z trudno dostępnych miejsc, takich jak nos czy uszy. Warto jednak na pierwszy plan wysunąć ich jakże ważną funkcję, jaką jest możliwość przycinania brody i wąsów. Te niewielkie, lecz poręczne urządzenia pozwalają uzyskać i utrzymywać zarost o równej długości. Trymery pozwalają też zachować równowagę między dwoma dość odległymi biegunami: całkowitą depilacją lub jej brakiem. To doskonałe rozwiązanie dla tych panów, którzy chcą mieć elegancką brodę lub wąsy odpowiedniej długości, tzn. takiej, która najbardziej pasuje do kształtu twarzy, typu urody, a czasem też okoliczności. Dużą zaletą tych urządzeń jest także wyżej wspomniana poręczność. Doskonale sprawdzają się podczas wakacyjnych wyjazdów, a także wtedy, gdy czas jest na wagę złota. Ponadto pomagają zachować higienę osobistą, a dzięki materiałom wykonania i dodatkowym rozwiązaniom nie powodują podrażnień na skórze.

Najważniejszym elementem każdego trymera jest tzw. trymer precyzyjny, czyli głowica, która odpowiada za przycinanie, a właściwie już prawie golenie włosków. To właśnie na nią nakłada się nasadki, pozwalające zmieniać ich długość. Jeśli chcemy uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry, wystarczy korzystać z trymera precyzyjnego, który skraca je nawet do 0,2 mm!

Ważne, żeby ostrza urządzenia były wykonane z trwałego, ale też bezpiecznego dla skóry materiału. Dlatego producenci sięgają po stal nierdzewną, która stosowana jest też w golarkach do stylizacji męskiego zarostu. Trymer precyzyjny albo jest integralną częścią urządzenia, albo trzeba go nałożyć. Regulację długości włosa można ustawić samemu za pomocą specjalnych nakładek. Ważny jest fakt, że część urządzeń może działać bezprzewodowo nawet przez 60 minut. W wypadku trymerów warto wybrać te modele, które pracują zarówno na sucho, jak i na mokro. Po pierwsze – ułatwia to korzystanie z urządzenia i zapewnia większy komfort, po drugie – pozwala na szybkie czyszczenie pod bieżącą wodą. Dobrym rozwiązaniem są także trymery bezprzewodowe, które można w każdej chwili naładować. Już na początku warto sprawdzić, czy wybrany model jest wodoodporny i jak jest zasilany. Przy wyborze najlepiej przyjrzeć się także temu, jaki urządzenie ma kształt. Musi dobrze „leżeć w dłoni” i być poręczne – inaczej trudno będzie precyzyjnie wystylizować niektóre partie ciała, a o wygodę i komfort tu właśnie chodzi.

Stylizacja-zarostu-i-fryzury-2024-9

CONCEPT ZA7010; ZELMER ZGK6800; CAMRY CR 2833

Zalety trymerów

Na początku warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń gwarantujących komfort użycia i precyzję cięcia. Jednak by tak było, warto zaopatrzyć się w model, który idealnie sprosta konkretnym potrzebom. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ostrze. Dobrym rozwiązaniem są te wykonane w innowacyjnej technologii EST – cechujące się trójwymiarowym kształtem i zapewniające ostry kąt cięcia, tak istotny przy stylizacji włosów i zarostu. Ostrze powinno być oczywiście także wykonane z hartowanej stali nierdzewnej, która gwarantuje wytrzymałość i stabilność.

Kolejnym istotnym elementem jest liczba ustawień długości przycinania. Niektóre z modeli mają ich nawet pięćdziesiąt, dzięki czemu zapewniają precyzję stylizacji. To istotne, ponieważ nie na całej twarzy zarost powinien być przycinany na równą długość. Ponieważ trymer ma być domowym stylistą, powinien być wygodny w użyciu. Warto zwracać uwagę na to, czy jest wodoodporny oraz czy ma ergonomiczny kształt i wygodnie leży w dłoni. Warto też zaopatrzyć się w model, którego akumulator pracuje po naładowaniu ponad 30 minut. Dodatkową zaletą jest system zapamiętujący preferencje użytkownika, dzięki któremu nie trzeba każdorazowo wprowadzać ustawień.

Stylizacja-zarostu-i-fryzury-2024-11

TIROSS TS438; MESKO MS 2920; MPM MMW-01

Strzyżenie włosów

Maszynki do strzyżenia włosów wyposaża się w możliwość regulacji długości cięcia, samoostrzące się ostrza czy trymer do bardziej precyzyjnego strzyżenia. Obok klasycznych modeli można znaleźć urządzenia służące do samodzielnego przycinania włosów, które charakteryzują się kształtem, dzięki któremu mieszczą się w dłoni. Stosowane są przez wielu mężczyzn i spełniają funkcję domowego fryzjera. Służą do skracania włosów na głowie, które można ścinać na kilka długości. Jest to możliwe dzięki temu, że większość modeli ma wymienne końcówki, tzw. grzebienie, które pozwalają na regulację długości strzyżonych włosów. Z kolei strzyżenie bez grzebienia oznacza przycinanie włosów przy samej skórze. Ważną cechą maszynek jest właśnie liczba ustawień długości strzyżenia. Im jest ona większa, tym łatwiej i precyzyjniej można ustawić długość włosów. W najlepszych modelach do wyboru jest nawet 15 różnych ustawień. W większości modeli ustawienia zmienia się przez wysunięcie grzebienia. Niektóre urządzenia mają specjalne pokrętło na rączce maszynki, które precyzyjnie odmierza daną długość. Występują także urządzenia, które zamiast wysuwanego grzebienia mają wymienne nakładki, odpowiednie do długości włosa. Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń: klasyczne oraz służące do samodzielnego przycinania włosów; w wypadku drugiej kategorii największe znaczenie ma kształt urządzenia, które musi gwarantować wygodę obsługi przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności.

Decydując się na maszynkę do strzyżenia, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów i funkcji. Z pewnością najważniejszy jest zespół tnący. Najczęściej ostrza wykonane są ze stali szlachetnej. To popularny materiał, zapewniający dużą wydajność i trwałość. Samoostrząca konstrukcja ostrzy sprawia, że nie trzeba martwić się o ich ostrość. W modelach najbardziej zaawansowanych stal szlachetną zastępuje się tytanem. Materiał ten zapewnia najlepszą trwałość. Niektórzy producenci stosują powłokę tytanową lub ceramiczną na ostrzach ze stali szlachetnej, co również jest rozwiązaniem korzystnie wpływającym na ich trwałość. Głowica z ostrzami może być również zdejmowana, co znacznie ułatwia jej czyszczenie.

Długość cięcia w maszynkach jest oczywiście regulowana. Podstawowe modele urządzeń pozwalają wybrać między kilkoma różnymi długościami, podczas gdy w urządzeniach bardziej zaawansowanych będzie to nawet ponad 50 różnych długości. Umożliwia to bardzo precyzyjne cięcie. Dostępne są maszynki z cyfrową regulacją długości cięcia z dokładnością do 0,1 mm, co pozwala na niebywałą precyzję i wybranie spośród 400 różnych ustawień.

W przeciwieństwie do damskich urządzeń do stylizacji, takich jak suszarki czy lokówki, maszynki do strzyżenia nie wymagają dużej ilości energii, dlatego też na rynku znajdziemy wiele modeli zasilanych akumulatorowo. Jest to wygodne rozwiązanie oferujące dużą swobodę. Niektóre modele zasilane akumulatorem mogą pracować nawet do 2 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ładowania. Jeśli strzyżemy się rzadko i zdarza nam się zapomnieć o naładowaniu akumulatora, przydatna będzie funkcja szybkiego ładowania. Innym wyjściem jest możliwość zasilania także bezpośrednio z sieci elektrycznej. Niektóre maszynki mogą być wyposażone w tzw. stację ładującą. Jest ona podłączona do sieci i odkładamy do niej maszynkę bezpośrednio po użyciu. Akumulatory są więc zawsze naładowane. Decydując się na maszynkę, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie. Najczęściej dostarczane akcesoria to, obok ładowarki, szczoteczka czyszcząca, grzebień, nożyczki, peleryna fryzjerska czy klipsy rozdzielające. Warto zwrócić uwagę na obecność etui, które pozwoli wygodnie przechowywać i transportować sprzęt.

2024-05-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket