Klimatyzatory typu split i przenośne

Klimatyzatory typu split

Rynek klimatyzatorów rozwija się bardzo dynamicznie, a w tym roku już w kwietniu wysokie temperatury dały nam się we znaki. Bez wątpienia klimatyzatory są urządzeniami, które najefektywniej przynoszą ulgę podczas upałów. Na rynku znajdziemy urządzenia stacjonarne oraz przenośne. (Fot. Sharp)

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Modele przenośne możemy łatwo zainstalować w praktycznie każdym pomieszczeniu i szybko transportować między pokojami w zależności od potrzeb. Wraz z opcją pracy w trybie osuszacza pozwala to na wykorzystanie ich przez cały rok. Z kolei nowoczesne klimatyzatory stacjonarne typu split nie zaburzają aranżacji pomieszczenia oraz mogą mieć funkcję pompy ciepła, więc pozwalają również na ogrzewanie przestrzeni. Każde z rozwiązań sprawdzi się więc w określonych warunkach, a my jako klienci mamy wybór.

Klimatyzatory-typu-split-i-przenosne-1

TECHNISAT Technipolar 2 M; MPM MPM-12-KPO-10; HAUS & LUFT HL-KP-20

Budowa klimatyzatora

W prywatnych domach i mieszkaniach najczęściej montuje się klimatyzatory typu split. Zestaw składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wentylator. Sprężarka i wentylator są źródłem największego hałasu. Z tego względu i z uwagi na duże wymiary jednostka ta jest umieszczana na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia. W pomieszczeniu pozostaje jedynie jednostka wewnętrzna, zawierająca parownik i dmuchawę (wentylator), która wymusza przepływ schłodzonego powietrza. Obie jednostki wymagają do pracy zasilania energią elektryczną i są połączone rurową instalacją.

Jednym z najważniejszych podzespołów jednostki zewnętrznej jest sprężarka, służąca do sprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach chłodniczych. W najlepszych urządzeniach jest stosowana podwójna sprężarka rotacyjna DC-inverter. W rezultacie klimatyzatory stały się o wiele cichsze i wydajniejsze. Zużycie energii i koszty użytkowania klimatyzatora można zmniejszyć, stosując elektroniczne sterowanie pracą sprężarki.

W tradycyjnych klimatyzatorach typu On/Off w celu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia sprężarka włącza się i wyłącza automatycznie w zależności od zapotrzebowania na energię chłodniczą lub cieplną. Sprężarka pracuje wtedy ze stałą mocą, co nie jest optymalnym trybem pracy ze względu na duży pobór mocy.

Klimatyzatory-typu-split-i-przenosne-3

SAMSUNG AR09TXCAAWKNEU; HISENSE TG25VE0EG; SAMSUNG AR09AXKAAWKNEU

Mobilne klimatyzatory

Przenośne klimatyzatory nazywane są także monoblokami. W jednej obudowie mają parownik i skraplacz. Warunkiem koniecznym jest odprowadzanie gorącego powietrza z pokoju na zewnątrz za pomocą rury, najczęściej umieszczonej w oknie. Efektywne odprowadzanie ciepłego powietrza to jeden z warunków skutecznego chłodzenia, dlatego producenci oferują okienne zestawy instalacyjne, które mają ograniczyć dostęp powietrza z zewnątrz. Potem już wystarczy podłączyć sprzęt do zasilania i można zacząć chłodzenie. Czynnikiem chłodniczym klimatyzatorów przenośnych jest zazwyczaj R290, czyli propan. Jego atutem jest niski współczynnik GWP, czyli tworzenia efektu cieplarnianego, wynoszący 3. To znacznie mniej niż wymagają współczesne regulacje prawne. Niektóre dostępne na rynku klimatyzatory przenośne mogą mieć funkcję osuszania i wentylacji (pracuje tylko wentylator), a nawet grzania, co oznacza, że mają wbudowaną grzałkę elektryczną. W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej, lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji. Mieszanie powietrza powoduje, że temperatura szybko się zmniejsza w całym pomieszczeniu.

Klimatyzatory-typu-split-i-przenosne-5

Przenośne klimatyzatory mogą również pełnić funkcję osuszacza powietrza. (Fot. Adler)

Funkcje w klimatyzatorze

Klimatyzatory mogą być wyposażone w kilka przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na ich obecność i oferowane przez nie możliwości. Pomoże to w zakupie urządzenia dopasowanego do potrzeb użytkownika. W większości popularnych klimatyzatorów znajdziemy następujące funkcje:

 • opóźniony start – dzięki tej funkcji możemy zaplanować włączenie urządzenia po upływie określonego czasu. To przydatne, gdy np. wychodzimy z domu i chcemy, żeby po naszym powrocie w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura;
 • timer – za jego pomocą możemy zaprogramować, żeby po upływie określonego czasu urządzenie automatycznie się wyłączyło;
 • regulacja prędkości – większość klimatyzatorów wyposażona jest w opcję regulacji siły nadmuchu (nawiewu powietrza), np. trójstopniową. Pozwala ona na jej dostosowanie do aktualnych potrzeb, np. redukując poziom hałasu emitowanego przez sprzęt;
 • tryb nocny – w tym trybie urządzenie pracuje ciszej, żeby nie przeszkadzało podczas snu. Wyłączone są także świecące elementy panelu, które mogłyby nas rozpraszać;
 • tryb automatyczny – urządzenie samodzielnie dobiera parametry pracy do uzyskania rekomendowanej temperatury w pomieszczeniu;
 • dren odpływowy – pozwala na odprowadzenie wody z klimatyzatora bezpośrednio np. do większego zbiornika;
 • wyświetlacz – podstawowe modele klimatyzatorów są wyposażone w wyświetlacz wskazujący ustawioną temperaturę. W bardziej zaawansowanych urządzeniach informuje on także np. o włączonych funkcjach;
 • pamięć ustawień – urządzenie po wyłączeniu zapamiętuje ostatni tryb pracy i po ponownym uruchomieniu włącza go;
 • pilot – umożliwia zdalną kontrolę urządzenia, najczęściej zasilany jest bateriami. Niektóre modele pilotów mają również wyświetlacz;
 • oscylacja – tryb oscylacji pozwala na równomiernie rozproszenie powietrza po całym pomieszczeniu;
 • filtracja powietrza – klimatyzator jest wyposażony w podstawowy filtr powietrza, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia.

Klimatyzatory-typu-split-i-przenosne-7

CAMRY CR 7853; SHARP UL-C10EA-W; ADLER AD 7925

Sterowanie klimatyzatorem

Klimatyzatory mają większość funkcji obsługiwanych klasycznym pilotem. Jednostka wewnętrzna jest wieszana na ścianie na wysokości uniemożliwiającej ręczną obsługę. Najczęściej wtedy używa się pilota na podczerwień. Pilot umożliwia wykonywanie funkcji, a przy pomocy prostego wyświetlacza na pilocie lub obudowie klimatyzatora łatwo jest zmieniać wartości temperatury, a także analizować komunikaty związane z diagnostyką i pracą klimatyzatora. Popularność zdobywają też aplikacje na smartfony i tablety. Najlepsze modele mają moduł Wi-Fi i aplikację do sterowania funkcjami urządzenia i diagnostyki za pomocą tabletu czy smartfona. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym użytkownik może sterować pracą klimatyzatora: włączaniem, wyłączaniem, nastawianiem temperatury, programatorem czasowym. Możemy np. zaprogramować temperaturę pracy klimatyzatora zdalnie, żeby pomieszczenie ochłodziło się zanim wrócimy do domu. Klimatyzator można obsługiwać przy pomocy głosu. Korzystanie np. z asystentów Amazon Alexa lub Google Assistant to duża wygoda. Klimatyzacja może stanowić element zautomatyzowanego domu. W tym celu powinno być możliwe sterowanie także z głównego panelu domowego. Najszybciej funkcje smart są dostępne z poziomu sterownika do klimatyzatora.

Czujnik temperatury zintegrowany z bezprzewodowym pilotem zdalnego sterowania klimatyzatorem umożliwia przesłanie wyniku odczytu faktycznej temperatury w pomieszczeniu do jednostki wewnętrznej. Na tej podstawie następuje modyfikacja pracy urządzenia i korekta temperatury, dostosowująca ją do warunków, w których przebywa użytkownik. Takie automatyczne korygowanie temperatury zapewnia precyzyjną pracę jednostki oraz oszczędność energii.

Klimatyzatory-typu-split-i-przenosne-9

RAVANSON PM-9500S; SHARP UL-Y12EA-W; TECHNISAT Technipolar 2 S

Ogrzewanie klimatyzatorem

Warto pomyśleć o klimatyzatorze z funkcją grzania. W tanich rozwiązaniach stosowana jest nagrzewnica elektryczna, w droższych typu split – pompa ciepła. Można nimi ogrzewać pomieszczenia, wykorzystując ciepło zawarte w powietrzu. Ciepło jest pobierane nawet przy ujemnej temperaturze, optymalnie do -5 °C, w wypadku niższej temperatury wydajność pompy zmniejsza się. Producenci podają nawet temperaturę pracy w trybie grzania do -25 °C. Sprawność pompy ciepła jest znacznie większa niż zwykłego grzejnika elektrycznego czy instalacji na gaz lub olej.

2024-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket