SILICON POWER

Przenośne dyski SSD PX10 [test]

Przenośne dyski SSD PX10

Coraz częściej decydujemy się na przenośne dyski SSD, chcąc korzystać z ich wydajności w każdych warunkach. W ofercie marki Silicon Power dostępne są kompaktowe nośniki z serii PX10, które mieliśmy okazję przetestować w wersjach o pojemności 1 oraz 2 TB.

Dyski Silicon Power PX10 dostarczane są w niewielkim opakowaniu, w którym znajdziemy kabel o długości 30 cm obustronnie zakończony wtykami USB-C oraz instrukcję obsługi w kilku językach, w tym po polsku (fot. 1). Nie jest jednak ona potrzebna, ponieważ urządzenie nie wymaga sterowników, wystarczy podłączyć je np. do komputera. Do komunikacji służy interfejs USB 3.2 Gen 2, a deklarowana przez producenta prędkość zapisu i odczytu sekwencyjnego to 1050 MB/s. Wydajność dysków sprawdziliśmy w programie Crystal Disk Mark 8.0.5 (fot. 2). Testy zostały wykonane przy pustym dysku oraz 90 proc. zapełnienia. Jako że przenośne dyski SSD to wprost wymarzone narzędzie dla twórców sprawdziliśmy również czas kopiowania plików. Za próbki posłużyły plik archiwum zajmujący 18,5 GB oraz folder ze zdjęciami w formatach RAW i JPEG. Znalazło się w nim 1245 plików zajmujących 19,9 GB. Za platformę testową posłużył komputer z procesorem AMD Ryzen 5 7600, płytą główną ASRock B650M Pro RS, dyskiem SSD Kingston KC3000 1 TB oraz 2 × 16 GB RAM DDR5 5600 MHz CL40.

Wyniki dokonanych pomiarów prezentujemy w tabeli. Jak widać, oba dyski osiągnęły prędkości zapisu i odczytu bliskie deklarowanym. W przypadku zapełnienia okazały się one oczywiście mniejsze, jednak w dalszym ciągu satysfakcjonujące. Kopiowanie danych również nie trwało długo, dzięki czemu nośniki świetnie sprawdzą się jako magazyny danych, a także nadają się do bieżącej pracy z plikami i zapewniają komfort porównywalny do korzystania z dysku wbudowanego.

Aluminiowa obudowa dysku pełni funkcję radiatora. W tym miejscu warto wspomnieć, że dyski Silicon Power PX10 mają certyfikat MIL-STD-810H 516.8 Procedure IV i sprawdzą się nawet w trudnych warunkach, a masa obudowy to 33 g. Są więc naprawdę kompaktowe.

Poza wspomnianymi testami sprawdziliśmy również, jak dysk działa z innymi urządzeniami. Bez problemu współpracował ze smartfonem Samsung Galaxy S22 czy konsolą Steam Deck (fot. 3), a zainstalowane na nim gry działały tak samo płynnie jak te zapisane na pamięci wewnętrznej. Dysk działał również z konsolami PS5 oraz Xbox Series S|X, należy jednak pamiętać, że jako nośnik zewnętrzny może uruchamiać jedynie tytuły w ramach kompatybilności wstecznej, np. z PS4 oraz Xbox One. Po podłączeniu do telefonu iPhone 15 Pro lub Pro Max na dysk można również nagrywać pliki wideo w formacie ProRes. Poza tym może być wykorzystywany jako nośnik z kompatybilnymi kamerami czy aparatami obsługującymi nagrywanie na pamięci USB-C.

Kompaktowy dysk Silicon Power PX10 to dobry wybór zarówno dla użytkowników profesjonalnych, jak i domowych. Nie sprawia problemów pod względem kompatybilności i oferuje dużą wydajność. Sprawdzi się zarówno w przypadku przechowywania danych, jak i bieżącej pracy z plikami.

Przenosne-dyski-SSD-PX10-a
Przenosne-dyski-SSD-PX10-1

1

Przenosne-dyski-SSD-PX10-2

2

Przenosne-dyski-SSD-PX10-3

3

2024-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket