Niezbędnym narzędziem każdego glazurnika jest przecinarka, która pozwala na odpowiednie dopasowanie płytek podczas ich układania. Nieodłącznym elementem glazurniczego zestawu narzędziowego są też rozmaite akcesoria ułatwiające docinanie i poziomowanie układanej glazury czy terakoty.
Glazura i terakota są materiałami wyjątkowo trudnymi, jeśli chodzi o dodatkową obróbkę. Są twarde, a ich szkliwiona powierzchnia może być krucha i łamliwa – trudna do cięcia bez wyszczerbień. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ułatwiających pracę glazurnika – od prostych rysików i szczypiec do łamania materiału, przez ręczne i elektryczne przecinarki, po specjalistyczne maszyny do cięcia za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.
Najpopularniejszymi narzędziami, które znajdują się w wyposażeniu praktycznie każdego glazurnika – zarówno amatora, jak i profesjonalisty – są przycinarki ręczne lub elektryczne. Ręczne przycinarki składają się z blatu, prowadnic, uchwytu zintegrowanego z nożem i łamaczem oraz dokładnych przymiarów. Kółko tnące wykonane z węglika spiekanego tworzy rysę na płytce w miejscu, w którym płytka jest łamana. Modele ręczne, w porównaniu z elektrycznymi, praktycznie nie powodują powstawania kurzu, a w dodatku są ciche. Należy jednak pamiętać, że mają ograniczone zastosowanie. Nadają się przede wszystkim do cięcia płytek o gładkiej powierzchni. Tańsze konstrukcje ręcznych przecinarek to proste urządzenia, często pozbawione innowacyjnych rozwiązań technicznych. Sprawdzą się głównie przy pracy z miękkimi płytkami o niewielkich rozmiarach. Wraz ze wzrostem twardości płytek, ich rozmiarów czy natężenia pracy warto zastanowić się nad wyborem sprzętu bardziej zaawansowanego, który może mieć możliwość regulacji i eliminowania luzów czy wreszcie wymiany naturalnie zużytych elementów. Przecinarki dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierając sprzęt, najlepiej wybrać taką, w której będzie możliwe przecięcie maksymalnie dużych rozmiarów płytki. Taki model będzie nieco droższy, ale za to bardziej uniwersalny.
Ręczna przecinarka TR-600 firmy
Rubi wykorzystuje system Magnet,
który blokuje łamacz w górnej
pozycji, ułatwiając nacinanie płytki.
Podstawowym elementem przecinarki jest tzw. rama, która powinna być sztywna. Jakakolwiek plastyczność czy elastyczność jest w jej wypadku niedopuszczalna. Na ramie umieszcza się blaty robocze. Te z kolei powinny być elastyczne, amortyzowane i poddawać się pod wpływem nacisku. Ma to uchronić przed ukruszeniem się płytki lub też niekontrolowanym pękaniem podczas ich cięcia, które powinno odbywać się w sposób płynny. Warto więc również zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest prowadnica przecinarki. Podobnie jak w wypadku ramy, powinna ona charakteryzować się dużą sztywnością. Prowadnica, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada także za prowadzenie cięcia. Musi więc być idealnie prosta i dostosowana do systemu łożyskowania (toczenia). Za wykonanie rysy w płytce odpowiada kółko tnące. Częstym materiałem, z którego wykonuje się kółka jest węglik wolfamu. Istotnym elementem przecinarki jest też karb, czyli element, na którym opiera się płytka podczas przecinania. Jeśli jest wykonany ze zbyt miękkiego materiału, ulega stopniowemu zużyciu i ogranicza możliwości maszyny. Dobrym materiałem jest w tym wypadku stal szlachetna.
Kolejnym bardzo ważnym konstrukcyjnie rozwiązaniem jest system prowadzenia sanek. Odpowiada on za precyzję pracy i możliwość regulacji luzów, co przekłada się na trwałość maszyny.
Droższe, elektryczne modele mogą być chłodzone wodą. Specjalny przewód doprowadza wówczas wodę do tarczy, co dodatkowo ogranicza zapylenie i polepsza skuteczność cięcia. Dodatkowym atutem modeli elektrycznych jest fakt, że możemy dokonywać cięcia materiału zarówno na sucho, jak i na mokro.
Niektóre modele przecinarek umożliwiają cięcie płytek pod kątem do 45° (w karo). Nawet najsztywniejsza maszyna stanie się niewygodna, jeśli nie będzie miała dobrze naniesionej miary. W zależności od funkcjonalności (dodatkowych możliwości cięcia), narzędzie może mieć naniesione więcej niż jedną skalę. Wśród innych rozwiązań, jakie mogą być stosowane w przecinarkach, warto wspomnieć o podporach bocznych, które są niezastąpione podczas cięcia dużych płytek.
Do usuwania płytek ceramicznych i tynku
na szerokiej powierzchni przydatne
są specjalne dłuta z uchwytami
do wiertarek (np. SDS-Plus).
© 2024 InfoMarket