Kuchnia wakacyjna i mobilna

Kuchnia wakacyjna

Zwykło się mawiać, że kuchnia to serce domu. Czasem musimy wziąć ją ze sobą w podróż, pod namiot czy na wakacje. W domku letniskowym tworzymy jej bardziej stacjonarną namiastkę, ale zawsze ma ona już nieco inny charakter niż ta domowa.

Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, część urządzeń pozwala na korzystanie z nich bez zasilania elektrycznego, inne wykorzystują do tego akumulatory lub inne źródła energii, jak choćby gaz. Zwykle z racji przeznaczenia i mniejszych wymiarów można spakować je w torbę podróżną. Turystyczne urządzenia kuchenne to, wbrew pozorom, bardzo zróżnicowana grupa asortymentowa. W kategorii tej można znaleźć większość odpowiedników dużych urządzeń kuchennych, które mają niewielkie wymiary i które można zainstalować np. w przyczepie kempingowej. Nowoczesne rozwiązania i możliwości techniczne sprawiają, że nie musimy rezygnować z przyjemności, jakie dają gorąca kawa, herbata czy świeże tosty poza domem. Oczywiście, to tylko kilka przykładów z szerokiej gamy możliwości.

Gorące napoje dzięki czajnikom turystycznym

Gorące napoje dzięki

Czajniki podróżne są bardzo praktyczne i, co ważne, poręczne. Modele turystyczne od domowych różnią się przede wszystkim pojemnością dzbanka. Można w nich pomieścić od 0,4 l do 1 l wody, co oczywiście przekłada się na ich wymiary. Ponadto niektóre czajniki turystyczne wyposażono w przełącznik napięcia elektrycznego 110/120/230 V – jednak nie jest to standardowe rozwiązanie.

Na rynku dostępne są modele wykonane głownie z tworzywa sztucznego, chociaż można znaleźć też kilka wykonanych ze stali nierdzewnej. Oprócz tego innowacyjnym materiałem wpisującym się w tematykę turystyczną jest specjalne tworzywo silikonowe, odporne na wysokie temperatury. Co ważne, ów silikon jest elastyczny, a to pozwala składać pusty zbiornik na wodę! Po złożeniu zostaje tylko podstawa grzewcza, a reszta – czyli silikonowy zbiornik – jest całkowicie płaska, niczym nylonowy kapelusz!

Moc czajników turystycznych waha się średnio od 600 W do 1100 W, choć zdarzają się modele o dużej mocy 2000–2200 W (nieliczne wyjątki). Bardzo często sprzedawane są w zestawie z innymi urządzeniami. Razem z czajnikami producenci oferują także żelazka i suszarki do włosów. Inną propozycją są czajniki turystyczne, do których dołączane są kubki, łyżki lub pojemniki z pokrywką do przechowywania kawy i herbaty. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również pokrowiec na urządzenie, dzięki któremu można bezpiecznie przewozić sprzęt. Co ważne, zazwyczaj dodatkowe elementy wyposażenia można przechowywać wewnątrz czajnika.

Specyficzną odmianą urządzeń, o nieco innej konstrukcji, które można zabrać ze sobą w podróż, są czajniki samochodowe. Nie są one tak popularne jak klasyczne modele turystyczne (ich oferta jest także dużo mniejsza), jednak przez wielu użytkowników uznawane są za niezbędne. Dzięki specjalnej budowie oraz sposobowi podłączenia można zagotować w nich wodę również w trakcie jazdy! Oczywiście, dla użytkownika oznacza to wygodę, ale i zwiększoną czujność i ostrożność. Czajnik tego typu przeznaczony jest do stosowania w samochodach z bezpośrednim zasilaniem z gniazda zapalniczki (12 V). Wystarczy podłączyć tam czajnik, by po kilku minutach woda się zagotowała. Ich pojemność waha się od ok. 0,3 do 1 l.

2017-05-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket