Jednym z najważniejszych podzespołów jednostki zewnętrznej jest sprężarka służąca do sprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach chłodniczych. Podgrzany czynnik chłodzący w parowniku w postaci pary zostaje poddany sprężaniu, jego ciśnienie wzrasta z 2–5 barów do ponad 25 barów, w wyniku czego wzrasta jego temperatura. Gorący sprężony gaz trafi a na skraplacz, gdzie oddaje ciepło i ulega skropleniu.
Ze względu na konstrukcję dzieli się sprężarki na tłokowe, spiralne, śrubowe. Do swojej pracy wymagają smarowania olejowego. Pierwszymi sprężarkami były modele tłokowe, które są zastępowane przez spiralne i śrubowe. Charakteryzują się one prostą budową, cichą pracą i niewielkimi wymiarami. Mają dużą efektywność, dzięki czemu zużywają mniej energii elektrycznej niż tłokowe. Sprężarki śrubowe mają większy zakres temperatury dla czynnika chłodniczego niż tłokowe.
W najlepszych klimatyzatorach jest stosowana podwójna sprężarka rotacyjna DC-inverter. Zastosowanie podwójnej sprężarki rotacyjnej pozwoliło zmniejszyć opory tarcia podczas jej ruchu, obroty są płynniejsze i towarzyszą im mniejsze wibracje, jednocześnie zapobiega to na etapie sprężania wyciekom gazowego czynnika chłodniczego. W rezultacie klimatyzatory stały się o wiele cichsze i wydajniejsze. Oszczędność energii można zwiększyć, stosując elektroniczne sterowanie pracą sprężarki.
Jednostka wewnętrzna serii Standard marki Samsung ze sterowaniem Digital Inverter.
Silnik elektryczny sprężarki do pracy wymaga zasilania energią elektryczną. Można nim sterować elektronicznie, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i koszty użytkowania klimatyzatora.
W najtańszych klimatyzatorach typu On/Off w celu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia sprężarka włącza się i wyłącza automatycznie. W zależności od zapotrzebowania na energię chłodniczą lub cieplną sprężarka pracuje wtedy ze stałą mocą, co nie jest optymalnym trybem pracy ze względu na duży pobór mocy.
Firma Samsung jako pierwsza zdecydowała się zastosować w sprężarce 8-polowy silnik zamiast 4-polowego. PowerBoost znacząco skraca czas (o ok. 43 proc.) potrzebny sprężarce do osiągnięcia maksymalnej częstotliwości pracy (Hz). Dzięki temu udało się uzyskać mniejsze wahania momentu obrotowego. Powoduje zmniejszenie drgań silnika, co znacznie zwiększa efektywność pracy oraz zmniejsza hałas. W rezultacie otrzymujemy cichy, efektywny system, który znacznie szybciej niż poprzednie jest w stanie schłodzić pomieszczenie.
© 2024 InfoMarket