Instalacja rurowa łączy poszczególne podzespoły instalacji klimatyzatora. Do przesyłania gazu i cieczy stosowane są dwa rodzaje rur. Do przesyłania gazu średnica rur jest większa (ok. 15 mm), a cieczy mniejsza (ok. 10 mm przy wydajności 50 < C < 140). Średnice rur są zależne od wydajności jednostki wewnętrznej. Im większa wydajność, tym średnice są większe.
W klimatyzatorach typu split ważna jest odległość między jednostkami wewnętrzną a zewnętrzną, określona długością przewodów je łączących. Każde urządzenie klimatyzacyjne typu split ma określoną dopuszczalną długość instalacji chłodniczej (od kilku do kilkudziesięciu metrów), zależną od konstrukcji sprężarki oraz elementu dławiącego i średnicy przewodów, której przekroczenie powoduje znaczne zmniejszenie wydajności chłodniczej, zmniejsza ekonomię pracy i może spowodować uszkodzenie sprężarki. Określona jest także dopuszczalna różnica wysokości między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną, która zależy od konstrukcji sprężarki i oporów hydraulicznych w przewodach cieczowych. Jeśli agregat umieszczony jest poniżej jednostki wewnętrznej, oprócz oporów hydraulicznych sprężarka będzie musiała pokonać opór, jaki stawia słup cieczy w rurze cieczowej. Z kolei w wypadku usytuowania agregatu powyżej jednostki wewnętrznej zapewniony musi być powrót oleju do sprężarki. Informacje na temat odległości i różnicy wysokości są podawane w danych technicznych klimatyzatora.
System EcoNavi firmy Panasonic zawiera czujniki kontrolujące poziom nasłonecznienia, a także obecność, liczbę i aktywność osób znajdujących się w danym pomieszczeniu, dobierając optymalną wydajność klimatyzatora.
Bardzo popularna w klimatyzatorach jest funkcja grzania. W tanich rozwiązaniach stosowana jest nagrzewnica elektryczna, w droższych typu split jest stosowana pompa ciepła. Można nimi ogrzewać pomieszczenia, wykorzystując ciepło zawarte w powietrzu. Ciepło jest pobierane nawet przy ujemnej temperaturze, optymalnie do -5 °C, w wypadku niższej temperatury wydajność pompy zmniejsza się. Producenci podają nawet temperaturę pracy w trybie grzania do -25 °C. Sprawność pompy ciepła jest znacznie większa niż zwykłego grzejnika elektrycznego czy instalacji na gaz lub olej. W klimatyzatorach jest wtedy konieczność instalowania zaworu czterodrogowego, który umożliwia odwrócenie przepływu czynnika przez sprężarkę. W rezultacie skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem. Ciepło jest pobierane wtedy z powietrza zewnętrznego i oddawane w pomieszczeniu.
© 2024 InfoMarket