W klimatyzatorach stosuje się różne związki freonu, znanego z lodówek. Freony są nietoksyczne i niepalne. W temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym mają postać gazu. W instalacjach chłodniczych freony występują pod postacią sprężonej cieczy lub gazu. Jeżeli nastąpi uszkodzenie przewodów, freony jako bardzo lekkie uciekają natychmiast wentylacją do atmosfery, nie powodując ani zalania, ani zanieczyszczenie budynku. W powszechnym użytkowaniu jest kilkanaście czynników chłodniczych. Niektóre, jak popularne CFC (chlorofluorowęglowodory) i HCFC (wodorochlorofluorowęglowodory), w tym najpopularniejszy R22, są wycofywane z użycia ze względu na szkodliwość (przenikanie związków chloru do atmosfery) dla warstwy ozonowej (powodują efekt cieplarniany). Obecnie ok. 90 proc. klimatyzatorów montowanych w domach pracuje na syntetycznym czynniku oznaczonym symbolem R410A (mieszanina R32 i R125 w proporcjach 50:50 proc.), a ok. 10 proc. zawiera R407C (mieszanina R32, R125 i R134a w proporcji 23:25:52 proc.). Obie substancje należą do grupy syntetycznych czynników HFC, uznanych za tzw. gazy fluorowane, w skrócie F-gazy. Są one niepalne i nietoksyczne.
Uwaga! Według dyrektywy UE (regulacja [KE] nr 2037/2000) używanie czynnika chłodzącego R22 zostało zakazane, co uniemożliwia serwisowanie i konserwowanie systemów klimatyzacyjnych z tym czynnikiem. Informacja, jaki czynnik chłodniczy został zastosowany w systemie, znajduje się na tabliczce znamionowej na jednostce zewnętrznej lub w instrukcji obsługi.
Wymiana czynnika chłodniczego z R22 na R-410A przynosi korzyści w kosztach eksploatacyjnych. Według danych firmy Daikin efektywność w trybie chłodzenia (współczynnik EER) przynosi 33 proc. oszczędności energii, a efektywność sezonowa w trybie chłodzenia (współczynnik SEER) zwiększa się do 50 proc.
Zakaz wykorzystania urządzeń z czynnikiem R22 wynika z potrzeby ochrony warstwy ozonowej. Dlatego na rynku pojawiły się nowe czynniki chłodnicze, które znalazły zastosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych: R407C, R410A. Bezpośrednia wymiana czynnika chłodniczego powodowałaby problem ze smarowaniem sprężarki. Oleje mineralne stosowane z czynnikiem R22 nie mieszają się z nowymi czynnikami (R407C/R410A), dlatego szybko dochodzi do sytuacji, w których niewystarczający odzysk oleju z instalacji powoduje niedostateczne smarowanie części ruchomych i w rezultacie zatarcie. Dodatkowo czynnik R410A ma o ok. 60 proc. większe ciśnienie pracy, a zatem nie jest możliwe wykorzystanie go w każdej instalacji, w której dotąd stosowano czynniki R22, z uwagi na grubość ścianek rur w instalacji. Należy sprawdzić grubość ścianek w instalacji pod względem wytrzymałości na dopuszczalne ciśnienie. W celu wymiany czynnika chłodniczego najlepiej zgłosić się do serwisu producenta.
Klimatyzator w kuchni może schłodzić pomieszczenie w czasie gotowania i pochłaniać zapachy.
© 2024 InfoMarket